O 4 roky sa má začať stavať vesmírna stanica, ktorá pojme až 400 ľudí

-

Novinky

Vesmírna stanica

Spoločnosť OAC (Orbital Assembly Corporation) oznámila ďalší veľký vesmírny plán. V roku 2025 plánuje začať výstavbu, ktorej výsledkom by mala byť prvá vesmírna stanica svojho druhu. Jej názov je Voyager a má sa pýšiť schopnosťou hostiť hneď niekoľko stoviek pasažierov.

vesmírna stanica
Zdroj: space.com

Umelá gravitácia

OAC svoju víziu zverejnila počas živej prezentácie na svojom YouTube kanáli ešte koncom januára. Tím pozostávajúci aj z veteránov NASA má v záujme vytvoriť niečo ako vesmírny hotel v orbite Zeme, ktorý okolo nej bude obiehať dostatočne rýchlo na vytvorenie permanentnej umelej gravitácie podobnej o sile tej, ktorá je na Mesiaci. Stanica nebude slúžiť len astronautom, ale aj vedcom či obyčajným ľuďom. Doslova. Tento projekt chce dať šancu užiť si dovolenku vo vesmíre hocikomu. Kapacita by pritom mala byť až 400 osôb, čo na prvý vesmírny hotel vôbec nie je zlé.

Vývoj takéhoto niečoho je však ešte len v plienkach, čo dokazuje fakt, že OAC na to dnes ani z ďaleka nemá financie a momentálne je otvorená investorom z celého sveta. Avšak korene projektu siahajú ešte do roku 2012, keď John Blincow založil nadáciu Gateway. Jedným z jej cieľov je posilnenie priemyslu na výstavbu vesmírnych konštrukcií ako je napríklad Voyager.

Kiná, reštaurácie a posilňovne

Stanica Voyager bola navrhnutá vedúcim architektom Timom Alatorrom. Má kruhový tvar a predbežnú šírku 200 metrov. Šlo by tým pádom o najväčšiu ľudstvom vytvorenú štruktúru vo vesmíre.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Myslíte, že nemáte životné poslanie? Zrejme budete polyhistor

Cestovatelia nájdu ubytovanie v 24 moduloch s rozmermi 20x12 metrov a rozhodne sa tam nebudú nudiť, o zábavu či životný štýl majú postarané. Stanica má totiž disponovať reštauráciami, kúpeľmi, kinami, posilňovňami, alebo dokonca barmi. Všetko s gravitáciou asi ako na Mesiaci, čiže jedna šestina tej Zemskej. Predtým, ako to bude možné, však vedci musia vyriešiť veľa vecí. Vo vývoji je už aj prototyp stanice. Tým je takzvaný gravitačný prsteň na otestovanie techniky na vytvorenie umelej gravitácie. Do vesmíru bude vypustený skôr a taktiež bude obiehať v obežnej dráhe našej planéty. Pôjde o jeden z viacerých postupných krokov, ktorý bude predchádzať finálnej verzii stanice Voyager.

Nezabudnite si pozrieť aj prvé zábery rovera Perseverance.

Zdroj: space.com

Ďalšie novinky

Populárne