Život a smrť: Musaši Mijamoto

-

Novinky

Kto bol Musaši Mijamoto?

História každej krajiny je rôznorodá. V starovekých poznatkoch by sme určite našli mnohé body, ktorými sa autori a spoločnosť vyznačovali v danej krajine. Rímska ríša sa vyznačovala svojou intímnou benevolentnosťou, Gréci sa vyznačovali krásnou mytológiou a japonská kultúra sa zase vyznačovala výbornými bojovníkmi. Z histórie Japonska sú najznámejšie dva predmety diskusii. Prvou je kresťanizácia Japonska a druhou sú samotní samuraji. Samuraji boli stredovekí japonskí bojovníci, ktorí sa vyznačovali svojou oddanosťou a profesionalitou pri narábaní s mečom. Samuraji slúžili priamo cisárovi, pričom počas stredoveku zastávalo 10% celkovej populácie Japonska práve túto pozíciu. Ohľadom týchto bojovníkoch sa taktiež tvorili legendy a inak to nebolo ani pri bojovníkovi s menom Musaši Mijamoto.

Samurajovia
Samurajovia sa vyznačovali svojim brnením. Zdroj: people.howstuffworks.com

Ťažké detstvo

Musaši Mijamoto sa narodil v roku 1584 v provincii Harima. Od detstva sa o neho staral jeho otec, keďže Musašiho matka zomrela pri jeho pôrode. Vzťahy s otcom ale neboli najlepšie kvôli tomu, že Musaši bol často odvrávajúci. Tieto vzťahy sa nakoniec vyeskalovali až do bodu, kedy začal Musašiho otec hádzať po vlastnom synovi nôž. Musaši bol onedlho vydedený vlastným otcom, a práva preto sa vydáva do Shoreianského chrámu. V chráme si ho pod opateru zobral jeho strýko Dorin. Dorin ho učil budhizmu, písaniu a taktiež čítaniu, vďaka čomu si Musaši osvojil vieru, ktorá ho sprevádzala až ku koncu jeho života. Svoj prvý reálny súboj zažil Musaši Mijamoto v svojich 13. rokoch života, kedy svojho protivníka porazil drevenou tyčou. Musašiho oponent bojoval s mečom wakizashi, pričom bol dobitý k smrti po hlúpych chybách, ktoré boli spôsobené aroganciou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovenský film Správa prišiel do kín, prináša silný príbeh o úteku z koncentračného tábora

Po tomto súboji sa Musaši vydáva na cestu. Musaši chcel celému Japonsku dokázať, že práve on je najlepším bojovníkom. Počas svojej cesty ho sprevádzal Akiyama z provincie Tayima. Počas týchto ciest Musaši vyhral každý duel a taktiež sa o ňom začali tvoriť legendy. Musaši Mijamoto mal totižto veľmi špecifický štýl bojovania a to práve s dvoma mečmi. Bol s nimi flexibilný a profesionálny, čo bolo nešpecifické pre vtedajšie bojové štýly. Neskôr sa ale Musaši pridáva do vojny medzi provinciami, kde pomáha klanu Shinmen. Počas vojny si práve Musaši nadobudol spoločenskú hodnosť.

Musaši Mijamoto
Musaši Mijamoto. Zdroj: returnofkings.com

Učiteľ

Po vojnách sa Musaši rozhodol žiť v ústraní. Pracoval ako učiteľ bojových umení a narábania s mečom. Ako učiteľovi mu bola poskytnutá honosná vila v meste Kumamoto, pričom voľný čas trávil hlbokou meditáciou. V posledných rokoch jeho života začal písať knihu, ktorú nazval „Go Rin no Sho“, čo v preklade znamená „Kniha piatich kruhov“. Každá časť tejto knihy bola napísaná v inom ročnom období, pričom v nej vysvetľuje, ako by sa mal každý bojovník správať. Po dopísaní tejto knižky sa Musaši rozhodol umrieť. Podľa slov, ktoré sa zachovali, odovzdal knihu svojmu mladšiemu bratovi a odišiel do jaskyne, v ktorej samotnú knihu napísal. Musaši o pár dní umiera v hlbokej meditácii.

Ďalšie novinky

Populárne