MS vo futbale 2018: Čierny kôň Jadranu vyprášil favoritom kožuch!

-

MS vo futbale 2018

Rok 2018 priniesol nateraz posledný vrcholný futbalový šampionát. 32 najlepších krajín z celého sveta pozliepaných z kontinentálnych kvalifikácií bojovalo o titul majstra sveta na trávnikoch ruských štadiónov. MS vo futbale 2018 nezaznamenali slovenskú účasť. Aj napriek tomuto faktu, čísla sledovanosti slovenskej televízie dosahovali 100-tisícové hodnoty.

Favoritov na šampionátový titul bolo viac. Víťazstvo z Brazílie 2014 obhajovali Nemci, ktorí však neporušili tradíciu z posledných 3 šampionátov a po získanom titule vypadli v Rusku už v základnej skupine. Okrem Nemcov sa výrazne počítalo s Francúzskom, Brazíliou či majstrami Európy z Portugalska.

zdroj: total-croatia-news.com

Práve francúzsky tím nabitý najväčšími hviezdami vystúpil na najvyšší piedestál. Srdcia futbalových fanúšikov si však získalo Chorvátsko, ktoré bolo považované  spolu s Belgickom za čierneho koňa turnaja. Do majstrovstiev vstupovali s malou dušičkou na úspech, ale ich raketa bola okrem tej francúzskej vystrelená na obežnú dráhu najvyššie. Pozrime sa spoločne na cestu Chorvátov ruským šampionátom.

Skupina bez straty bodu

Cestu za šampionátovým titulom započali Chorváti zápasom proti Nigérii. Nigérijskí futbalisti si pôdu pod nohami podkopali vlastným gólom v prvom polčase a po nariadenej penalte zvýšil na 2:0 Luka Modrič, hviezda Realu Madrid. Výborný vstup do šampionátu nasledoval zápas s Argentínou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Villarreal vyhral Európsku ligu po 11 kolovom rozstrele!

Argentína bola považovaná za favorita skupiny D. Lionel Messi, najväčší klenot „Albicelestes“, túžil po zisku reprezentačného zlatého úspechu, ktorý mu do výstavnej skrine stále chýba. Chorváti však Argentínu útočnou hrou prekvapili predovšetkým v druhom polčase. Obrovské chyby zapríčinili výsledok rozdielom triedy v pomere 3:0 pre Chorvátov, ktorí tak s istotou postupovali do osemfinálových bojov.

zdroj: NYtimes.com

Posledný zápas proti Islandu neriešil pre Chorvátov prakticky nič. Prvé miesto v tabuľke mali po víťazstve nad Argentínou zaistené. Island nepredal kožu lacno a kládol Chorvátom odpor od úvodnej minúty. Po góle Badelja sa Sigurdssonovi podarilo vyrovnať, no posledné slovo mali Chorváti. V nadstavenom čase rozhodol o víťazstve Perišič. 3 zápasy a 9 bodov pre Chorvátov z nich razom spravili spolufavorita turnaja.

Bez predĺženia víťazstvo nebude

Tabuľkové postavenie priradilo Chorvátom v súboji o najlepšiu 8  Dánsko. Zápas začal zostra. Dva góly v priebehu 4 minút rozjasali tipérov vsádzajúcich na viac ako 1.5 góla v zápase. Nič svetoborné zvyšok zápasu nepriniesol, aj keď to vyzeralo na prestrelku. V meranie síl rozhodovali pokutové kopy z 11-metrovej vzdialenosti. Čistá lotéria s úspešným koncom pre hráčov Chorvátska ich posunula do štvrťfinále proti domácemu Rusku.

Rusov hnali dopredu domáci fanúšikovia. Obrovská podpora z hľadiska videla prvý gól v 2.polovici 1. polčasu od Čeryševa. Chorvátom sa podarilo ešte do prestávky vyrovnať zásluhou Kramariča. Zápas opäť dospel do predĺženia, v ktorom si oba tímy rovným dielom rozdelili streleckú listinu po jednom góle. Penaltový rozstreľ opäť priniesol úspech Chorvátov. Cesta do finále tak stále pokračovala. Nasledovalo semifinále proti Anglicku.

zdroj: The Indian Express.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prestupové bomby tohto leta: Kam zamierili hviezdni futbalisti?

Football is not coming home

Anglické levy naposledy získali titul v roku 1966 na domácej pôde. Do finále ich v 5.minúte bližšie posunul Trippier gólom z priameho kopu. Chorváti dlho nevedeli nájsť recept na Pickforda. Vyrovnanie priniesla 68. minúta, keď sa strelecky presadil Perišič. Predĺženie tímu Chorvátska prinieslo šťastie aj v semifinále. Mario Mandžukič rozhodol o víťazstve 2:1. Chorvátsko sa tak prvýkrát v histórií prebojovalo do finále majstrovstiev sveta. Titul sa do Anglicka nevrátil ani po 52 rokoch.

Mario Mandzukic
zdroj: TheDenverpost.com

Finále MS vo futbale 2018 obstarali okrem Chorvátska aj hráči Francúzska. Skóre otvoril vlastným gólom hrdina semifinále Mandžukič. Perišič po 10.minútach vyrovnal, no to bolo prakticky od Chorvátov všetko. Troma gólmi Griezmanna, Pogbu a Mbappého  zamierili Francúzi za titulom majstrov sveta. Kozmetickú úpravu na 4:2 vykreslil Mandžukič, ale stav zápasu do záverečného hvizdu podobu nezmenil.

Chorváti aj napriek finálového neúspechu smútiť nemuseli. Dokázali, že aj outsider turnaja môže prekvapiť a mieriť k najvyšším métam. Po návrate späť k Jadranskému moru ich čakali milióny ľudí spokojní s výsledkom, ktorý ich hráči dosiahli.

zdroj: rnz.co.nz

Zdroj: sk.wikipedia.org

Ako si na MS vo futbale 2018 spomínate vy? Ak sa vám článok páčil, pripomeňte si cestu slovenských futbalistov v Južnej Afrike.