Medzinárodná vesmírna stanica a jej budúcnosť. Čo ju čaká?

-

Novinky

ISS a jej koniec?

Vesmír. Miesto, ktoré nás dokáže každým dnom prekvapiť svojími zákutiami, ktoré ponúka. Pred pár dňami sme mali možnosť pozorovať úspešnú misiu spoločnosti SpaceX, ktorá so spoločnostou NASA vyslala posádku dvoch astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ale vnajbližších rokoch sa toho bude veľa meniť. Medzinárodná vesmírna stanica započala svoju cestu v roku 1998, kedy prvý modul Zarja bol vynesený na obežnú dráhu. Ale ubehlo už viac než dve dekády od počiatku výkonu ISS a to znamená, že už obsahuje aj svoje chyby. Práve preto sa muselo ľudstvo rozhodnúť, čo sa stane s ISS v najbližších rokoch. Akým smerom sa teda bude uberať ISS v blízkej budúcnosti?

Planéta zem
Planéta zem. Zdroj: Youtube.com

Kedy?

V roku 2028 by sa mala začať prvá fáza odpájania modulov z medzinárodnej vesmírnej stanice. Tým, že moduly sú príliš veľké, tak sa museli vedci rozhodnúť, kde tieto moduly nechajú dopadnúť. Práve preto vybrali miesto v pacifickom oceáne, ktorý bol nazvaný bod Nemo. Táto oblasť sa rozprestiera na tisíc námorných míľ bez znaku civilizácie. To znamená, že by podľa všetkých odhadov nemalo dôjsť k žiadnej katastrofe, ktorú by moduly mohli spôsobiť. Táto lokácia je využívaná pre mnoho objektov a modulov, ktoré museli byť stiahnuté z obežnej dráhy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  CBD OLEJ a jeho účinky na ľudské telo, o ktorých ste možno nevedeli

Aká bude teda budúcnosť? Pre každú krajinu bude iná. Spoločnosť NASA má v roku 2024 uskutočniť výpravu na mesiac, pričom súkromná spoločnosť SpaceX plánuje v tom istom roku vyslať prvú ľudskú posádku na Mars, aby začala s kolonizáciou planéty. Ale tieto odhady sú nepravdepodobné, keďže sa dodnes neuskutočnila žiadna misia, ktorá by dokázala overiť integritu modulov, ktoré by boli na danú misiu vyslané. Jediné, čo nám ostáva, je dúfať v to, že sa ešte niekedy budeme môcť pokochať živým prenosom z vesmíru. Tým mám osobne na mysli živý prenos od spoločnosti NASA, ktorý funguje 24 hodín denne a krásne ukazuje vo vysokej kvalite planétu zem.

Dodatok: Prenos vypadáva každých 45 minút, keďže medzinárodná vesmírna stanica obehne planétu zem každých 90 minút. Tým pádom 45 minútové okno je počas nočného obehu.

 

Myslíte si, že ľudia začnú kolonizovať Mars v roku 2024?

Zdroj: Youtube.com/PrimalSpace

Ďalšie novinky

Viac od autora