utorok, 17 mája, 2022

Let´s talk about sex – Homosexualita a účinky spoločnosti na lesby a gayov

-

-REKLAMA-

Homosexualita ako choroba?

Priznám sa, že pri vytváraní tohto článku som sa snažila nájsť rôzne štatistiky na internete. No keď som do vyhľadávania zadala slovo homosexualita, vyhodilo mi slová ako “homosexualita príznaky“. Vážne si ľudia v dnešnej modernej spoločnosti myslia, že homosexualita alebo iný druh sexuálnej orientácie než heterosexuálna je choroba, ktorá sa má liečiť? V roku 2017 sa Iniciatíva Inakosť rozhodla urobiť prieskum, pričom jeho cieľom bolo zmapovať život a problémy Gayov a Lesieb na Slovensku. Prieskumu sa zúčastnilo 2088 osôb orientovaných homosexuálne.

Respondentka č. 1

Kedy a ako si zistila, že si lesba?

To, že sa mi páčia ženy som si uvedomila, keď som mala 12 rokov. Počas pozerania seriálu GLEE sa mi veľmi zapáčila postava Santany Lopez, ktorá tiež patrila do LGBTQ+ komunity a vďaka jej príbehu som si uvedomila, že aj ja sa cítim podobne. Až do leta 2021 som sa však označovala za bisexuálku, pretože som sa bála, že keď poviem že som lesba, tak sa všetko absolútne zmení. Mýlila som sa. Teraz, keď to priznávam aj samej sebe, cítim sa lepšie, sebavedomejšie.

Let´s talk about sex
Zdroj: justjared.com

Odsudzovali ťa ľudia v tvojom okolí za to, akú máš orientáciu?

-REKLAMA-

Táto téma je u nás doma tak trochu tabu. Moja mamina má na to svoj názor, že je to “len fáza” a ocino sa nevyjadruje. Kamaráti boli všetci v pohode a podporili ma. Všeobecnejšie by som povedala, že mladí ľudia sú ohľadom tejto témy viac otvorení ako tí starší.

Je pre teba ťažké nájsť si partnerku?

Vzťahy a ja nie sme veľmi kamaráti. Moja prvá priateľka bola španielka, takže vzťah na diaľku, konkrétne nás delilo 2167 km. Všetko vyzeralo ako z nejakého romantického filmu, až kým som sa nemusela vrátiť na Slovensko a prišiel sad-ending. Po konci toho vzťahu som sa začala prikláňať k mottu “have fun and enjoy”. Teda na teraz sa chcem len zabávať a vzťahy nechávam momentálne bokom.

Používaš pri sexe nejaké špeciálne pomôcky na uspokojenie alebo ti to netreba?

Nie, pomôcky nepoužívam, ale tiež nie som proti ich používaniu. Každý má svoje preferencie.

Prečo je pre teba sex so ženou lepší ako s mužom?

-REKLAMA-

Sex s mužom som nikdy nemala a ani ma to nikdy nelákalo. Iba pri pomyslení na bozkávanie s mužom sa cítim nekomfortne. Sex so ženou je zážitok. My ženy poznáme svoje telá, vieme čo (ne)máme rady a vieme, ako sa uspokojiť. Taktiež na rozdiel od mužov (bez urážky), máme veľkú výdrž. 7-hodinový sex je proste lahoda.

Myslíš si, že spoločnosť prijala lesbičky lepšie ako gayov?

Určite áno. Spoločnosť, v ktorej žijeme je veľmi, veľmi sexistická. Ak nejaká žena povie, že je lesba, tak jej muži automaticky navrhnú trojku, avšak ak povie chlap, že je gay, tak je hneď odsudzovaný a nazývaný nepeknými menami.

Let´s talk about sex - Homosexualita
Zdroj: nl.pinterest.com

Respondent č. 2

Kedy a ako si zistil, že si gay?

To, že som gay som zistil ako 17 ročný, keď som bol na festivale a tam som spoznal aj svojho prvého priateľa.

Odsudzovali ťa ľudia v tvojom okolí za to, akú máš orientáciu?

Bohužiaľ áno odsudzovali a dosť mi psychicky ubližovali. Som z malého mesta, kde každý kto vyčnieva z davu, je osočovaný. Bolo tomu tak aj pri mne. Veľmi mi to ublížilo, avšak dnes ma to motivuje ukázať týmto ľuďom, že môžem byť šťastný a môžem na sebe pracovať a byť úspešný bez ohľadu na to, akú mám orientáciu.

Je pre teba ťažké nájsť si partnera?

V súčasnosti možno áno, už som si prešiel rôznymi situáciami vo vzťahu a aj mimo neho a viem, že mám určité nároky a predstavy na partnera, takže si uvedomujem, že nájsť niekoho nebude jednoduché.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Syndróm vyhorenia: Problém, ktorý trápi veľké množstvo ľudí
Let´s talk about sex
Zdroj: westend61.de

V sexe si väčšinou ten, ktorý dostáva alebo ten, ktorý dáva?

Veľmi zaujímavá otázka. Ak mám pravdu povedať, som ten, kto rád dostáva, však treba myslieť aj na seba nie? (haha)

Používaš pri sexe nejaké špeciálne pomôcky?

Nie, nepoužívam a nikdy ma to nejako nebralo a neviem si to pri sexe ani predstaviť. V tomto som asi stará škola.

Myslíš si, že spoločnosť prijala gayov horšie ako lesby?

Bohužiaľ áno. Nerozumiem ako je to možné. Skoro každý chlap si veľmi rád pozrie porno s lesbami a aj spoločnosť to vždy brala prijateľnejšie. Či sa už dve kamarátky držali za ruku alebo sa bozkávali na verejnosti. Nezávidím im, iba sa pýtam prečo? Prečo im nie je príjemné, keď vidia dvoch mužov, ktorí sa úprimne majú radi a nikomu tým neubližujú. Avšak to by naša spoločnosť musela byť liberálnejšia, aj keď pevne verím, že už sa to hýbe pomaly tým lepším smerom.

Skúšajte, experimentujte, buďte hrdí!

Homosexuálne orientovaných ľudí je na Slovensku oveľa viac ako uvádzajú štúdie, pretože nie každý sa za svoju sexualitu prizná, či sa s ňou stotožňuje. Spoločnosť zvykne ľudí za svoju “inakosť” odsudzovať. To sa však netýka len sexuálnej orientácie, ale napríklad aj výzoru či spôsobu obliekania alebo vyjadrovania sa. Každý si tým určite raz prešiel a ja tiež. Mám pehy a ako malá som bola za ne šikanovaná, pretože som vyzerala ináč ako ostatné deti. No teraz som na moje pehy pyšná, pretože to nemá každý a dokonca mi aj ľudia hovoria, že je to atraktívnejšie. Nikto by sa preto nemal hanbiť za to aký je. Taktiež by sme sa nemali báť, objavovať svoju sexualitu a skúšať nové, nekonvenčné veci. Samozrejme s ochranou!

Let´s talk about sex - Homosexualita
Zdroj: plus.rozhlas.cz

Je vo vašom okolí homosexualita odsudzovaná? Poznáte niekoho inak orientovaného?

Ďalšie články z rubriky Let´s talk about sex nájdete tu.

Zdroj: inakost.sk
Zdroj titulného obrázka: plus.rozhlas.cz

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img