pondelok, 16 mája, 2022

Recenzia: Inscenácia Kopny! Buchny! Ric! – Divadelná komédia, ktorá zaručene pobaví!

-

-REKLAMA-

Recenzia: Kopny! Buchny! Ric! ako moderná divadelná hra

Inscenácia Kopny! Buchny! Ric! od režiséra Gejzu Dezorza a autorky Lucie Ditte je moderná a svieža divadelná hra. S nadhľadom približuje divákom diela klasiky slovenskej divadelnej komédie. Konečne som po dlhom čase zašla do divadla a mala som tú česť, ísť práve na premiéru tejto komédie do divadla Pavla Orszáka Hviezdoslava (DPOH) v Bratislave. S istotou vám môžem povedať, že som sa vôbec nenudila.

Kopny! Buchny! Ric!
Zdroj: Eliška Hulová

O čom to vlastne je?

Ako som spomenula vyššie, v príbehu sa objavia rôzne klasické slovenské diela. No o čom je vlastne komédia Kopny! Buchny! Ric! ? V skratke chce súbor malého provinčného divadla na pokraji krachu vymyslieť úžasný kasový trhák, aby sa zachránilo pred bankrotom. Zavolajú si preto režiséra, ktorý má urobiť z nemožného možné. Rozhodne sa staviť na istotu, ktorou je klasická slovenská komédia. Problém je však vybrať titul. Sú lepšie Statky zmätky či Dobrodružstvo pri obžinkoch? Kubo alebo Čaj u pána senátora?

Moderné spracovanie slovenskej klasiky

-REKLAMA-

Celkovo sa v tejto hre objavilo 7 najznámejších diel od slovenských spisovateľov, o ktorých sme sa učili ešte na strednej škole. Sú nimi Statky zmätky, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Herodes a Herodias, Ženský zákon, Matka, Čaj u pána senátora a Kubo. Boli to väčšinou hlavné úryvky z týchto diel. Najviac sa mi páčilo to moderné spracovanie celej inscenácie. Páčilo sa mi, že to nie je čisto len o divadelnej scéne a dianí na javisku, ale sú použité aj rôzne digitálne prostriedky ako napríklad kamera či video. Dokonca herci zinscenovali “tlačovku” na svoju novú hru, ktorú púšťali na plátne ako film, zatiaľ čo prestavovali scénu.

Kopny! Buchny! Ric!
Zdroj: Eliška Hulová

Tiež spomenuli a zakomponovali do príbehu rôzne sociálne siete, ako napríklad TikTok, Instagram alebo Facebook. Takže na svoje si určite prišli aj starší, ale zaujať to dokázalo aj mladší ročník. Dokonca som dve rady pred sebou videla asi 12 ročné dievčatko, ako si tú hru plne užívalo.

Účinkujúci a background

Predstavili sa nám tri herecké generácie a to – Anna Šišková (riaditeľka divadla), Sáva Popovič (režisér), Kristína Tormová, Juraj Bača, Bronislava Kováčiková a Lukáš Frlajs. Dramaturgiu mal na starosti Roman Olekšák, o hudbu sa postaral Martin Hasák a o réžiu už vyššie spomenutý Gejza Dezorz, ktorého meno je spájané nie len s televíziou a filmom ale aj s bábkovým divadlom.

Kopny! Buchny! Ric!
Zdroj: kultura.pravda.sk

Kde a ako vznikol nápad zinscenovať hru Kopny! Buchny! Ric!

-REKLAMA-

Podľa režiséra, nápad na vznik inscenácie mala vedúca oddelenia manažmentu DPOH Valeria Schulczová. “Ešte počas druhej vlny pandémie Covid-19 ma oslovila s ponukou režírovať internetový komediálny seriál Hravé čítanie, ktorý Divadlo P. O. Hviezdoslava spolu s BKIS produkovali a uvádzali na svojich sociálnych sieťach. Koncept sa nám všetkým veľmi páčil a myslím si, že prvé dva diely mali aj slušnú sledovanosť. Na základe toho tak vznikol nápad vytvoriť aj javiskovú verziu a to komédiu.” uviedol Gejza Dezorz v rozhovore pre BKIS.

Lucia Ditte, ktorá písala scenár k mini seriálu, bola oslovená aj na napísanie textu divadelnej verzie. “Snažíme sa vytvoriť zrozumiteľnú, vkusnú a zábavnú komédiu, ktorá by mala sprostredkovať, nie len mladým divákom, skvosty klasickej slovenskej dramatiky v modernom šate.” podotkol Dezorz. Ak si chcete prečítať celý rozhovor s pánom režisérom, nájdete ho TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Dokument Identita ES se představuje v traileru!

Aký je záver?

Zhodnotila by som toto predstavenie ako vynikajúcu modernú zbierku najznámejších klasických komédií. Páčilo sa mi nie len spracovanie a použitie novodobých prostriedkov vyjadrovania (video, kamera), ale aj štýl vyjadrovania hercov a herečiek. Povedala by som, že táto hra je skvelým ťahákom pre maturantov. Sú tam obsiahnuté niektoré diela, ktoré sa študenti musia učiť na maturitnú skúšku, a ako najlepšie si zapamätať dej príbehu, ako ho vidieť na vlastné oči a nie len ho čítať.

Dúfam, že Divadlo P. O. Hviezdoslava sa rozhodne hrávať túto inscenáciu aj pre školy. Študentom to určite uľahčí učenie. Predsa len po dvoch rokoch zrušených maturít kvôli pandémii to žiaci nebudú mať najľahšie. A ak chcete vedieť, prečo je vlastne názov tejto hry Kopny! Buchny! Ric!, choďte do divadla a zistite to. Nechcem predbiehať, no mne sa tá kreativita v názve veľmi páčila.

Záver
Zdroj: Eliška Hulová

Ak chcete vidieť ďalšie novinky, nájdete ich TU.

Páčila sa vám recenzia? Pôjdete sa pozrieť na predstavenie? 

Zdroje: dpoh.sk, bkis.sk
Zdroj titulného obrázku: allevents.in

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img