štvrtok, 28 januára, 2021

Prichádza koniec nálepkám od STK či kontroly originality?

-

Koniec nálepkám od STK

Tiež ste nikdy nepochopili, aký je dôvod v dnešnej dobe, že sa lepia nálepky na vaše čelné sklo po vykonaní technickej kontroly, emisnej kontroly a kontroly originality? Nie ste jediní. Verím, že tie “užasné” nálepky, ktoré máte v pravom dolnom rohu čelného skla, prekážajú nie jednému človeku. Sám nie som výnimkou, veď už v zásade nemajú žiadny zmysel. Konečne sa však má prísť ku zrušeniu týchto nálepok.

STK
Zdroj: zlavadna.sk

-REKLAMA-

Každý majiteľ motorového vozidla je povinný robiť na svojom aute emisnú a technickú kontrolu každé dva roky. O vykonaní týchto kontrol dostáva až 3 doklady a to protokol, kartičku (osvedčenie o kontrole) a posledne nálepky na čelné sklo. Pri kontrole originality dostanete dva doklady a to odborný posudok a nálepka. To znamená, že ak musíte robiť kontrolu originality, na vaše čelné sklo poputuje trojica nálepiek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Za prepadnutú STK a EK v čase mimoriadnej situácie nebudete pokutovaní

Kedže pri zastavení policajným príslušníkom máte dostatok dokladov, ktorými viete preukázať spôsobilosť vášho vozidla, nálepky už jednoducho potrebné nie sú. Úprava zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke je súčasťou balíka opatrení na podporu podnikateľského prostredia. Balík, ktorý na rokovanie vlády predložilo Ministerstvo hospodárstva SR, v stredu schválil kabinet.

“Lepenie nálepiek považujeme v súčasnej dobe za úplne zbytočné, keďže pri kontrole v rámci prevádzky motorového vozidla je možné policajnými orgánmi zistiť, či bolo vozidlo podrobené technickej kontrole a emisnej kontrole podľa osvedčení, ktoré má vodič motorového vozidla mať vo vozidle, rovnako tak je zavedený informačný systém, na základe ktorého vedia štátne orgány pokutovať tých, ktorí nepodrobia svoje vozidlo technickej a emisnej kontrole,” konštatuje sa v dôvodovej správe.

Klesnú ceny za STK?

Zrušenie kontrolných nálepiek má priniesť úsporu finančných zdrojov a  zjednodušenie administratívy spojenej s ich vydávaním. To by následne malo mať pozitívny finančný dosah na všetkých občanov, motoristov aj podnikateľov, ktorí vykonávajú technickú a emisnú kontrolu. Zrýchliť by sa mal aj celkový priebeh týchto kontrol. To znamená, že by sme to mohli pocítiť na cenách STK, ktoré zaujímavo každým rokom rastú.

Za mňa sú toto pozitívne správy, potešilo vás zrušenie kontrolných nálepiek tiež?

Zdroj: sme.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -