Život a kariéra herečky Helen McCrory! Kde sme ju mohli vidieť?

-

Novinky

Helen McCrory

Je to iba včera, čo svet obletela smutná správa o smrti anglickej 52-ročnej herečky Helen McCrory. Verejnosti to oznámil jej manžel, herec Damian Lewis, na sociálnej sieti Twitter. Herečka podľahla rakovine. Zomrela v pokoji doma, obklopená svojimi najbližšími. Táto šokujúca správa určite rozsmútila nejedného fanúšika seriálu Peaky Blinders alebo filmovej ságy Harryho Pottera. Boli to práve tieto dva projekty, ktoré túto herečku najviac zviditeľnili. No okrem vyššie spomenutých rol si Helen zahrala v ďalších úspešných seriáloch a filmoch. Táto extrémne činorodá herečka žiarila aj na divadelnej scéne. V tomto článku vám priblížime trocha viacej jej kariéru, osobný život a pridáme aj zopár zaujímavostí o tejto veľmi talentovanej herečke. Toto je život a kariéra Helen McCrory.

Zázemie

Helen McCrory sa narodila 17. augusta 1968 v Londýne v časti Paddington. Bola najstaršia z troch súrodencov. Jej matka pochádzala z Walesu a bola fyzioterapeutkou. Otec bol Škót a pracoval ako diplomat. Vďaka otcovmu povolaniu mladá Helen precestovala veľkú časť sveta a vyrastala v najrôznejších lokalitách ako Nórsko, Nigéria, Kamerun, Tanzánia, Zanzibar, Madagaskar alebo Paríž. Po strednej škole prežila rok života v Taliansku. Po návrate do Anglicka začala študovať herectvo v Drama Center v Londýne, kde sa začala rodiť jej hviezdna kariéra.

Začiatky kariéry

Už ako tínedžerka pociťovala veľkú lásku k umeniu. Po nástupe do Drama Center jej kariéra začala na divadelných doskách. Prejavovala veľký talent a z postupne malých úloh sa vypracovala na jednu z najlepších divadelných herečiek. Za život obdržala hneď niekoľko divadelných cien za svoje účinkovania. Ako dobre vieme, z divadla je to už len krôčik na filmové plátna a televízne obrazovky. Medzi jej prvé filmové počiny patrili malé úlohy vo filmoch Odhalenie a Interview s upírom (1994). Poriadne zažiarila až v britskom filme Streetlife (1995), kde stvárnila hlavnú úlohu v podobe utrápenej slobodnej matky. Za túto rolu si ten rok vyslúžila aj cenu BAFTA. Aj keď stále viac a viac prenikala do sveta filmu a seriálov na divadlo nezanevrela. Bola naozaj pracovitá a stíhala skĺbiť divadlo spolu s hraním v prevažne britských filmoch a seriáloch.

Vzostup popularity

To prvé, čo Helen McCrory preslávilo aj za hranice Britských ostrovov, bolo stvárnenie Narcissy – matky Draga Malfoya v posledných častiach kúzelníckej ságy o Harry Potterovi. Pôvodne mala hrať pravú ruku Lorda Voldemorta Bellatrix Lestrangeovú, ale kvôli tehotenstvu sa tejto roly musela vzdať a prenechať ju Helene Bonham Carter. Producenti filmov o Harry Potterovi mali však pre ňu prichystanú náhradu, akonáhle sa po pôrode vrátila do hereckého kolotoča.

Narcissa Malfoy
Zdroj: filmozrouti.cz

Ale najslávnejšou rolou tejto sympatickej herečky už navždy ostane rola drsnej a húževnatej Polly Gray v úspešnom seriáli Peaky Blinders. Seriál si získal priaznivcov po celom svete a jeho popularita rastie každým rokom. Hlavným predstaviteľom, vrátane Helen, stúpli počty fanúšikov závratným tempom. Na začiatku roka sa mala začať natáčať šiesta a posledná séria tohto seriálu. Nebyť pandémie začalo by sa natáčať skôr. Momentálne nevieme, či herečka stihla natočiť svoje scény a či ju vôbec uvidíme v závere seriálu. Určite sa to dozvieme v najbližších dňoch.

polly gray
Zdroj: digitalspy.com

Rodina

Od roku 2007 bola vydatá za herca Damiana Lewisa. Prvýkrát sa stretli počas práce na jednej z divadelných hier ešte v roku 2003. Má s ním 2 deti, 14-ročnú dcéru Manon a 13-ročného syna Gullivera.

Helen McCrory
Zdroj: wikimedia.org

Zaujímavosti

S manželom si zahrali partnerskú dvojicu aj na televíznych obrazovkách. Konkrétne išlo o Tonyho a Cherie Blairovcov v britských filmoch Confessions of a Diary Secretary a The Special Relationship.

V súkromí bola Helen McCrory veľmi zábavným človekom s patričným suchým anglickým humorom, ktorý využívala aj pri hraní. Vôbec si nerobila starosti s vekom a bola zástancom toho, že staršie herečky majú toho ešte veľa čo ponúknuť.

Venovala sa aj spisovateľstvu a vydala pár básnických zbierok a poviedok.

Spoločne so svojím manželom prispievali vo veľkých čiastkach na charity. Počas pandémie boli veľkými podporovateľmi projektu Feed NHS. Išlo o zabezpečenie stravy zdravotníkom a dobrovoľníkom, ktorí pracovali v prvej línií v boji s koronavírusom.

V roku 2017 bola vymenovaná za dôstojníčku Rádu britského impéria vďaka svojim vyznamenaniam v oblasti dramatického umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Darren Aronofsky predstavil nový projekt! Brendan Fraser v hlavnej úlohe!

Filmy a seriály s ňou, čo musíte vidieť

Účinkovanie v Peaky Blinders a Harry Potterovi nie je to jediné, čo zdobí túto herečku. Tu prinášam zopár ďalších filmov a seriálov, kde si zahrala významnejšiu rolu a mali by ste si to pozrieť:

Filmy

 • Hotel Splendide (2000)
 • Casanova (2005)
 • Kráľovná (2006)
 • Temné spomienky (2008)
 • Hugo a jeho veľký objav (2011)
 • Skyfall (2012)
 • S láskou Vincent (2017)

Seriály

 • Anna Karenina (2000)
 • Penny Dreadful (2014)
 • Fearless (2017)
 • MatkaOtecSyn (2019)
 • His Dark Materials (2019)
 • Cez mŕtvoly (2020)

Mali ste radi túto herečku? Bude vám chýbať na filmových plátnach a televíznych obrazovkách? V ktorej role ju máte najradšej?

Zdroje: imdb.comcsfd.cz
Zdroj titulného obrázka: mundo.sputniknews.com

Ďalšie novinky

Populárne