streda, 22 septembra, 2021

Festival 4 živly začína, premietania aj s výhľadom na Banskú Štiavnicu

-

-REKLAMA-

Festival 4 živly začína už dnes!

Nebo nad Banskou Štiavnicou, padajúce hviezdy a vynikajúce filmy na plátne miestneho amfiteátra – to všetko a ešte oveľa viac ponúkne 23. Letný filmový festival 4 živly. Obľúbené podujatie začína v stredu 4. augusta a až do nedele 8. augusta bude premietať filmy venované téme PRAVDA A LOŽ. Fanúšikovia a fanúšičky kvalitnej kinematografie ich nájdu hneď na niekoľkých miestach. V miestnom kine, v kultúrnom centre alebo na spomínanom amfiteátri s výhľadom na nočné mesto.

4 živly pravda a lož
Zdroj: Peter Gašparík/4 žlvy

Koniec týždňa prinesie Polanskeho či Donena

-REKLAMA-

Vo štvrtok večer festival pod holým nebom premietne štýlovú poctu žánru filmu noir, ktorú nakrútil režisér Roman Polanski. Jeho Čínska štvrť (Chinatown, 1974) publikum zavedie do Los Angeles tridsiatych rokov minulého storočia, v ktorých tvrdohlavý detektív v podaní Jacka Nicholsona rieši komplikovaný prípad, ignorujúc množstvo varovaní a výstrah. Podarí sa mu bez ujmy na zdraví odhaliť, aké tajomstvo sa za prípadom skrýva?

Festival 4 živly začína
Chinatown | Zdroj: mubi.com

O filme Šaráda (Charade, 1963) režiséra Stanleyho Donena sa zvykne hovoriť aj ako o najznámejšom Hitchcockovom filme, ktorý nenakrútil Hitchcock. Snímka ponúka jazdu plnú zvratov, nečakaných únikov a premien. Každá z postáv má svoje tajomstvo a všetky sú podozrivé. Vypátrať, či má pravdu Audrey Hepbrun, Cary Grant, Walter Matthau, alebo James Coburn bude pre publikum na štiavnickom amfiteátri v piatok večer rozhodne výzvou!

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Témou 23. Letného filmového festivalu 4 živly bude PRAVDA A LOŽ!

Víkend plný kvalitného filmu

O deň neskôr ponúknu 4 živly vo svojom večernom programe nervy drásajúci horor. Snímka Neviditeľný (The Invisible Man, 2020) patrí medzi najväčšie obete pandemických obmedzení, ktoré minulý rok zatvorili kiná krátko po jej premiére. Režisér Leigh Whannell však stihol pozbierať pozitívne ohlasy, ktoré vyzdvihujú najmä nečakané spracovanie komplikovanej témy domáceho násilia formou, akou dokáže prehovoriť k širokému publiku. Mladá žena s v príbehu rozhodne utiecť z manželstva s manipulatívnym psychopatom. O pár dní neskôr je zastihne správa o jeho samovražde. Čo ak však nevysvetliteľné javy okolo nej súvisia s mužovou smrťou a jej hrozí čosi ešte horšie, než zažívala v manželstve?

Festival 4 živly začína
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | Zdroj: letterboxd.com

23. ročník Letného filmového festivalu 4 živly v nedeľu večer zakončí premietanie komédie Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, 1964) jedného z najuznávanejších režisérov v histórii – Stanleyho Kubricka. V hlavnej úlohe mrazivej satiry na tému studenej vojny vystupuje komediálny herec Peter Sellers a snímka, nanešťastie, zo svojej aktuálnosti nestráca nič ani dnes. Skupinka šialene paranoidných generálov chce tajnou zbraňou zmeniť svet. Možno by sa jej to aj podarilo, nebyť šašov v uniformách, opitého ruského premiéra, zvláštneho amerického prezidenta, diabolského nacistického vedca a ďalších bizarných komplikácií…

Premietania filmov na amfiteátri začínajú každý deň o 21.00. V prípade nepriaznivého počasia sa projekcie presunú do mestského kultúrneho centra na Kammerhoffskej ulici 1. Letný filmový festival 4 živly okrem filmového programu ponúknu aj tematický sprievodný program či akcie pre rodiny s deťmi. Viac informácií je k dispozícii na webstránke podujatia (www.4zivly.sk).

Zdroj: TS 4 živly – Peter Gašparík
Zdroj titulného obrázka: mubi.com, instagram.com/4zivly (úprava redakcie)

-REKLAMA-
Viliam Šuškahttps://plotpoint.sk
“Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering.” — Yoda
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img