Kúpim, kúpiš, kúpime
Všetci sme pohltení kúpou tovaru. V domácnosti nám stále niečo chýba, a my preto kupujeme aj veci do „zásoby“. Čo nám však z našej kúpy po užití tovaru zostane? Odpad. A že ho je! Práve preto som sa rozhodla spísať niektoré ekotipy, ktoré ušetria nielen životné prostredie, ale i peňaženku.

Užitočné ekotipy
V eko svete sa hovorí „na každý jednorazovú vec sa nájde trvácnejší variant“ a presne tak to je! Problémom nie sú plasty, ale to, že akonáhle ich do využívame, končia v koši. Tak sa poďme pozrieť, čo sa v našich nákupných košíkoch vyskytuje najčastejšie. Čo takto drogéria? Sprchový gél, šampón, kondicionér. Tým čistotnejším vydrží maximálne mesiac. Skvelou náhradou sú mydlá, tuhé šampóny (tzv. šampúchy) či kondicionéry. Šampón na vlasoch jednoducho napeníš a voilá plnohodnotná náhrada šampónu je na svete. Zároveň sú balené v papierových krabičkách, takže aj ich obal sa jednoducho rozloží.
Minerálky, sladké vody, džúsy. Kvantum plastových fliaš, ktoré sa bohužiaľ nenachádzajú len v košoch, ale i v lesoch či popri cestách. Každému z nás však tečie doma pitná voda, a preto výborným spôsobom, ako ju mať stále pri sebe, je sklenená fľaša (pre tých nešikovnejších aj z tvrdého plastu). Takýmto spôsobom môžeš aspoň dodržiavať pitný režim a ušetriť peniaze bez zbytočného kupovania plastových fliaš.

Ďalším veľkým problémom sú obalové materiály. Plastové vrecká, do ktorých zabalíme dva rožky, k tomu treska v plastovom obale a ešte to zabalíme do igelitovej tašky. Tresku a rožky zjeme, plastové vrecko zahodíme a igelitová taška skončí v šuplíku kuchynskej linky, kde navždy upadne do zabudnutia. Mám pre vás riešenie! A to nie som teleshopping. Plátenné vrecká, do ktorých môžete dať pečivo či ovocie ušité trebárs aj zo záclony. Využijete prebytočné textilné materiály voľne pohodené v domácnosti a zároveň ich môžete využívať takmer do nekonečna. Takisto plátenné tašky práve zažívajú svoj boom. Okrem ich funkčného využitia v obchode môžu slúžiť aj ako trendy doplnok namiesto kabelky.
Spotrebiteľská uvedomelosť
Ekotipy sú v našej spoločnosti už všade. Od čapovania vlastnej drogérie do znovu použiteľných obalov cez vlastné kompostovanie v domácnosti prostredníctvom vermikompostéru. Dôležité je však začať. Robiť malé kroky a postupne nachádzať vhodné alternatívy. „Najlepší odpad je ten, ktorý máte doma“. Toto je svätý grál všetkých ekoinfluencerov. A čo predstavuje? Ide o ideu, že všetko, čo máme doma, sa dá znovu využiť. Tričko, ktoré vyradíme z užívania, tak môže slúžiť ako uterák či handra na upratovanie. Zároveň však reprezentuje ideu zamýšľania sa predtým, než niečo kúpim. Uvedomovať si, že ako spotrebiteľ mám veľkú moc niečo zmeniť. Potrebujem túto vec? Budem po nej šťastný? Kde skončí, keď už ju nebudem potrebovať? To všetko sú otázky, ktoré by sme si pred nákupom mali klásť.

A čo ty? Akú ekologickú zmenu si naposledy urobil vo svojom živote? Daj nám vedieť!