EcoButt: Inovatívna slovenská firma, ktorá rieši zaujímavý eko problém!

-

Novinky

EcoButt

Slovenská firma EcoButt prišla na trh s unikátnym konceptom. Svoju podnikateľskú činnosť zameriavajú na likvidáciu a zber cigaretových ohorkov. Tento odpad býva nami častokrát opomínaný, no napriek tomu predstavuje závažný nielen estetický, ale i ekologický problém. Cigarety obsahujú škodlivé častice, ktoré obsahujú napríklad i plast, a ich rozklad môže trvať až 12 rokov! Aj preto sa Hugo Repáň rozhodol po úspechu na súťaži Slovak University Startup Cup založiť firmu, ktorá má pomôcť ľuďom a životnému prostrediu. V rozhovore, ktorý vám prinášame nám porozprával aj to, aké ohlasy od okolia dostal, čomu sa firma venuje a či je vôbec ľahké na Slovensku podnikať.

Ako vznikol nápad založiť tento startup?

Nie je ľahké prizerať sa na dopad ľudstva na planétu a nebyť zaujatý v odvetviach ochrany životného prostredia. Chvalabohu, neustále zvyšujúce sa povedomie o tom, ako sa správať zodpovednejšie, má za následok trhové výhody firiem s dobrým úmyslom. Dobré podmienky ma presvedčili, že viem, čomu sa chcem venovať, a zostávalo už len pozorne trasovať pohyby múz. „Plastové fľašky?“ – klišé, tak „slamky!“ – tie sú zlomok odpadu… Po určitom čase to prišlo a už sa tej myšlienky nedalo striasť. Cigaretové filtre boli všade a už aj v mojej hlave. Tak sa začala cesta firmy EcoButt.

Na začiatku si tento projekt prezentoval na súťaži Máš nápad? Prezentuj svoj startup! Napadlo ti, že zo školského projektu raz vznikne firma? Alebo to bol tvoj zámer?

„Alica v krajine startupov.“ Takýto nápis zdobí jednu z bratislavských budov VŠVÚ. Súčasná nastavenie v oblasti vzdelávania praje študentom v rozvoji nápadov k začínajúcim firmám, tzv. startupom. Veľa z nich však dostáva počas súťaží plných pitchov falošnú nádej až do momentu, keď produkt alebo služba študenta sfinalizuje fázu príprav a príde s kožou na trh. Tam množstvo skvelých nápadov padá na dvoch základných veciach: peniaze a byrokracia. Vrátim sa k odpovedi na otázku – netušil som, kam to môže zájsť, no mojím cieľom bolo zabezpečiť cigaretovým ohorkom lepšiu budúcnosť. To som študentským projektom nedokázal, a tak nebola iná možnosť, ako sa popasovať s klasickými polenami pod nohami startupov. Zohnať peniaze sa podarilo rýchlo, no s byrokraciou a potrebnými súhlasmi bojujeme dodnes.

startup ecobutt
Zdroj: startupcentrum.tuke.sk

Prečo si si vybral práve odpad z cigariet?

Cigaretový odpad je najčastejšie vyskytujúcim sa odpadom na planéte. Analýzy slovenských firiem v odpadovom hospodárstve tvrdia, že až 30% odpadu v uliciach tvoria ohorky z cigariet. To je enormné množstvo, ktoré však svojou váhou nie je atraktívne pre veľké zberové spoločnosti, a preto ostávajú pohodené v uliciach. Zároveň treba spomenúť nielen estetický, ale aj environmentálny dopad. Cigaretový filter absorbuje toxické a karcinogénne látky, ktoré sa uvoľňujú pri fajčení. Následne sa vplyvom dažďov tieto látky uvoľňujú do vody, pôdy a kontaminujú tak celý ekosystém.

Čo všetko zabezpečuje firma EcoButt?

Našim cieľom je mestám a firmám zabezpečiť kompletnú službu týkajúcu sa cigaretového odpadu, aby nemali žiadne ďalšie starosti v oblasti nakladania s daným odpadom. Na frekventované miesta, kde sa fajčiari zdržiavajú najčastejšie inštalujeme špeciálne popolníky, ktoré fajčiarov majú zaujať a motivovať ich cigaretu vhodiť dnu. Je nám však jasné, že nie každý ohorok skončí v popolníku, preto verejné priestranstvá s vysokou frekvenciou pohybu dodatočne od ohorkov vyčistíme. Mesto následne obdrží report o tom, koľko cigaretových ohorkov dokázalo vyseparovať. Odpad z miest prevezieme na našu prevádzku, kde prejde recyklačným procesom a bude slúžiť stavebnom priemysle. V jednoduchosti zabezpečujeme kompletnú cestu ohorkov od zberu až po ich recykláciu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Karin Homolová: "Madrid je pre mňa ako druhý domov."

Akým spôsobom prebieha samotná recyklácia odpadu?

Premena odpadu na produkt bola zámerom od prvej chvíle, aby nenastala situácia, kedy by ste dokázali vyzbierať plnú dodávku cigaretových ohorkov, no následne ich odniesli na skládku odpadov alebo do spaľovne. Recyklačný proces prebieha v krokoch ako je napríklad sušenie alebo mletie materiálu. Výsledkom procesu je hmota podobná vate, s ktorou nakladáme podľa potrieb cieľového zákazníka. Onedlho bude recyklačný proces registrovaný na Úrade priemyselného vlastníctva a budeme môcť čitateľom podrobnejšie opísať jednotlivé kroky a zariadenia pri premene ohorkov na produkt.

Páči sa mi, že odpad z cigariet chcete ďalej využiť a to ako prímes do asfaltu. Pochádza tento nápad z tvojej hlavy alebo si niekde čerpal inšpiráciu?

V prvom rade som rád za pozitívny ohlas, pretože tomu tak nie je vždy. Pýtate sa prečo? Lebo nie je vhodné miešať „slniečkarsku“ prácu dokopy s ropným, čiernym čudom, pokrývajúcim životný priestor. Cieľ bol jasný, no metóda, ako recyklovať cigaretové ohorky, nejasnejší ako opatrenia proti Covidu. Prvotný plán bol spolupracovať so starkou, ktorá by štrikovala „skelet“ tulivakov a plnili by sme ich rozomletými cigaretovými ohorkami – hlúposť, navyše by sa slečnám z hygieny pri registrovaní prevádzky postavili vlasy dupkom.

Prímes cigaretových ohorkov do tehál – ďalší nápad pochádzal od austrálskej univerzity a už sa priblížil produktom v stavebnom priemysle. Neúspech som pocítil potom, ako mi skladali telefón všetci výrobcovia v tehelnom priemysle ako novej brigádničke v call-centre. Spomínaná austrálska univerzita na čele s pánom A. Mohajeranim však urputne pracovala na nových možnostiach recyklácie.

asfalt ecobutt
Zdroj: uniba.sk

Ako si sa teda dozvedel o rôznych možnostiach likvidácie tohto odpadu? Predchádzala tomu nejaká forma vzdelávania sa?

Bol som v maturitnom ročníku a moje skúsenosti v akejkoľvek z oblastí, ktoré boli potrebné, neboli dostačujúce. K vedeckým článkom som sa nevedel dopátrať, potom som ich nevedel odomknúť, následne som pochyboval, či ma posledných 8 rokov v škole učili angličtinu alebo je ten článok v hebrejštine… nakoniec som sa nejako prehrýzol článkom z RMITskej univerzity o zapracovaní cigaretových ohorkov do asfaltových zmesí a zdalo sa, že by to išlo. Teraz to treba vyskúšať… Sadol som do môjho rozpadnutého Oplu a namieril si to do susedného Zvolena, aby ma ľudia z rodného Žiaru nad Hronom nevideli po zemi zbierať špaky. Nazbierané vrece urobilo čuchovú šarapatu v aute, vzťahovú šarapatu s maminou keď uvidela vrece plné špakov smerujúce k nám domov, no malo to zmysel.

Akreditované laboratórium na výskum asfaltových zmesí bolo ochotné vykonať štúdiu a jej výsledok považujem za prvý úspech – akýsi impulz, styčný bod našej práce. V živote som sa s technológiou výroby asfaltových zmesí nestretol, no záujem v oblasti podnikať vás prinúti svoj dvorček poznať ako oko v hlave. Vďakabohu som natrafil počas cesty na ľudí, ktorí mi nezištne poskytovali veľmi cenné skúsenosti a len vďaka nim sme sa vo veciach mohli pohnúť o kus ďalej.

Ako veľmi mladý človek, ktorý založil netradičnú formu biznisu – stretol si sa viac s povzbudením alebo predsudkami a pochybovačnosťou?

Ohlasy na študenta s environmentálnym zámerom majú predispozíciu byť priaznivé, no je dôležité selektovať medzi tými konštruktívnymi a slovnou vatou. Na to je skvelá kniha s názvom „The Mom Test“, ktorá pomáha podnikateľom pýtať sa zákazníkov priame otázky a odhaliť, či náhodou človek nehovorí, že sa mu Váš projekt páči len preto, aby urýchlil meeting a letel na cordon bleu z obedového menu. S tým som sa stretol asi viac ako s vyslovene negatívnym ohlasom. Problémom bolo, že som sa so slovnou vatou dokázal uspokojiť a považoval meeting za úspešný, i keď to bol jasný prepadák v chutnom trojobale.

Aké sú tvoje plány či plány celej firmy do budúcnosti? Čo by ste radi dosiahli?

V rámci Európskej legislatívy sa o probléme cigaretových filtrov začína aktívne hovoriť – konkrétne tlačia na výrobcov a distribútorov cigariet, aby niesli zodpovednosť za cigaretové ohorky v uliciach (financovali zber, prepravu a zhodnotenie). Doposiaľ všetky náklady spojené s cigaretovým odpadom niesli na pleciach samosprávy a nová legislatíva by tento trend mala zmeniť. Našim cieľom je efektívne premostiť výrobcov cigariet so samosprávami, a tak ich odbremeniť od povinností v súvislosti s cigaretovým odpadom. Vysoké ciele prinášajú úspechy, no žiadnu satisfakciu. Preto je náš cieľ pomôcť Slovensku a až potom, ak sa zadarí, posunúť našu pôsobnosť do zahraničia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Toto sú slovenské metalové kapely, ktoré poznajú aj v zahraničí!

Myslíš, že ekologické projekty majú do budúcna potenciál?

Environmentálne zamerané koncepty majú bezpochyby konkurenčnú výhodu oproti ostatným podnikom, no netreba zabúdať na ekonomické faktory. Potencionálnym zákazníkom sa váš nápad môže páčiť, no nebude odklepnutý, až kým na konci dňa neprinesie zisk. Takže je treba myslieť zodpovedne, no stále podnikať.

Ďakujeme Hugovi a firme EcoButt za tento inovatívny startup a držíme im do budúcnosti palce! 

Zdroj titulného obrázku: ecobutt.com

Ďalšie novinky

Viac od autora