Dychové cvičenia: Spôsob, ako zatočiť so stresom a úzkosťou!

-

Novinky

Ktoré dychové cvičenia by ste mali vyskúšať?

Nejedného z nás potrápil stres alebo úzkosť. Psychická pohoda je pre fungovanie organizmu, ale aj kvalitného života mimoriadne dôležitá! Keď prežívame stresové situácie, obvykle sa nám zrýchli tep, máme studené ruky, alebo nás obleje studený pot. Pociťujeme nervozitu a v hlave sa nám prehrávajú rôzne obavy a strachy. V skratke, stres je odpoveďou na záťaž. Často v týchto chvíľach zabúdame správne dýchať, čím sa oberáme o kyslík a vitalitu. Ako sa naučiť správne a vedome dýchať, aj počas vypätých situácií? Vyskúšajte dychové cvičenia!

Ako správne dýchať?

Na dychové cvičenia vôbec nepotrebujete veľa času. Najlepšie je ich praktizovať ihneď ráno, po prebudení a taktiež večer na uvoľnenie, po náročnom dni. Vytvorte si návyk a praktizujte ich každý deň. Týmto cvičením svoje telo a myseľ skvelo pripravíte na váš nový deň! Zároveň vám pomôže uvedomovať si, ako v skutočnosti dýchate.

Mnoho uponáhľaných ľudí sa nedokáže počas dňa zastaviť a poriadne sa rozdýchať. Kedy dýchame nesprávne a aké následky to môže zanechať na našej kondícii? Plytké dýchanie spôsobuje, že sa do tela nedostane potrebný prísun kyslíka a pľúca takpovediac „zlenivejú“ a zmenšia svoju kapacitu. Nesprávne dýchanie môže spôsobiť, že počas dňa často zívate a pociťujete veľkú únavu. Telo nedostáva potrebnú výživu. Ďalším znakom môže byť to, že vás začnú bolieť ramená, krk a tlak v oblasti hrudníka.

Dýchanie
Zdroj: Pexels/Savanna Goldring

Striedavé dýchanie

Toto dychové cvičenie praktizujem posledný týždeň a zamilovala som si ho! V sanskrte sa táto technika označuje ako nádí šódhana pránajáma. Najlepšie sa cvičí ráno nalačno a neodporúča sa chorým a slabým ľuďom. Začnite tak, že si sadnete a vystriete chrbticu. Ukazovák a prostredník si položte na čelo. Nadýchnite sa najskôr ľavou nosnou dierkou, kým pravú máte upchatú palcom. Pri výdychu naopak upchajte ľavú a vydýchnite pravou. Toto opakujte približne 15x.

Potom sa zhlboka rozdýchajte obomi dierkami a nakoniec cvičenie zopakujte s tým, že nadychovať sa budete pravou dierkou a vydýchnete ľavou. Ihneď po cvičení pocítite značnú úľavu a bude sa vám ľahšie dýchať. Zároveň sa vám rozjasní myseľ a dostanete o balansu obe hemisféry.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Raritné Bugatti EB 110 Super Sport je opäť na predaj! Koľko stojí?

Dýchanie do bránice

Bránicové dýchanie je najlepšie praktizovať v ľahu na chrbte, ale taktiež sa môžete v stoji oprieť o stenu. Uvoľnite sa a položte si jednu ruku na brucho, druhú nechajte voľne vedľa tela. Pomaly začnite nosom dýchať do brucha, snažte sa to robiť zľahka a prirodzene. Pokračujte a snažte sa mierne predĺžiť výdych. Takýmto spôsobom dýchajte približne 5 minút. Ihneď príde uvoľnenie, po ktorom už dlhšie túžite. Bránicové dýchanie je super robiť aj večer pred spaním.

Plný jogový dych

Plný jogový dych sa už podľa názvu využíva pri cvičení jogy. Ide o dýchanie, pri ktorom sa nadychujete do brucha (60%), potom do hrude (30%) a 10 percent vzduchu ide pod kľúčne kosti. Výdych ide zase naopak – od podkľúčnej oblasti až po brucho. Ak máte problém s plytkým dýchaním, zo začiatku vám táto technika pôjde trochu ťažšie, ale po krátkom čase to pôjde. 🙂 Pri pravidelnom cvičení budete využívať celú kapacitu vašich pľúc a upokojí sa vám nervový systém.

Dýchanie
Zdroj: Pexels/RDNE Stock project

Dych so zadržiavaním

Ide o jednoduchú techniku, ktorá vyžaduje určitý čas, kým sa do nej úplne dostanete. Nadychujte sa do brucha (4 sekundy), zadržte (na 7 sekúnd) a vydýchnite (8 sekúnd). Opakujte, až kým sa nebudete cítiť zrelaxovane a upokojene. Túto techniku využívam, keď pociťujem veľkú úzkosť a pulzovanie v oblasti brucha a hrude. Ak trpíte nespavosťou, vyskúšajte tento spôsob.

Verím, že vám jednotlivé cvičenia pomôžu vrátiť do vášho života pokoj, uvoľnenie a vitalitu. Už ste niektoré z nich vyskúšali? Dajte nám vedieť do komentárov a čeknite naše ďalšie články

Zdroje: autor článku, healthline.com
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Monstera Production

Ďalšie novinky

Viac od autora