Be2Can 2021 – vakcína pre dušu už v októbri, prídu skvelé festivalovky!

-

Novinky

Obľúbený Be2Can 2021 prinesie dávku kvality

Divácky najatraktívnejšia prehliadka festivalových filmov sa od 18. do 24. októbra vracia do kinosál. Berlín, Benátky a Cannes po roku oklieštených festivalov otvorili svoje brány, a tak sa Be2Can vracia s bohatou ponukou – až 12 filmov bude tvoriť program ôsmeho ročníka.

Be2Can 2021
Be2Can 2021 | Zdroj: Film Europe

Dobrý film je vakcínou pre dušu. Be2Can ponúka tri značky vakcín – Berlinale, Benátky a Cannes. Pokiaľ sa filmom otvoríte, tak Vám garantujeme vedľajšie účinky, ktoré vo Vás zanechajú stopu. Svet sa pomaly lieči, ale filmový svet nikdy neochorel. Je dokonca zdravší ako kedykoľvek predtým. Dôkazom sú tri A-čkové festivaly, z ktorých už ôsmy rok prinášame do slovenských a českých kín tie najlepšie filmy z hlavných súťaží. Filmy sa stále menia, ale misia Be2Can ostáva rovnaká.

Aj tento rok prinesieme divákom kokteil filmov od režisérskych Superstar, ale aj od úplných nováčikov. Pohľad filmových autorov a autoriek na súčasný svet bude na Be2Can často mrazivý ako napríklad vo filme Nitram, zatvoríte oči pri znepokojujúcom víťazovi Zlatej palmy Titane alebo sa zasmejete a zamilujete do umelej inteligencie vo filme Miluj svojho robota. Tento rok prinesieme 12 premiér. Každá jedna stojí za vpichnutie,“ láka na prehliadku filmov kreatívny riaditeľ Dominik Hronec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Cestovanie v čase vo filmoch: Terminátor, Butterfly effect a ďalšie!

To najlepšie z Cannes

Otváracím filmom  Be2Can 2021 sa stane snímka francúzskej režisérky Julie Ducournau Titane. Ide o film, ktorý prepisuje históriu Cannes. Len po druhýkrát za existenciu prestížneho filmového festivalu získal najvyššie ocenenie –  Zlatú palmu – film, ktorý režírovala žena. Po medzinárodnom úspechu kanibalistickej snímky Raw sa vrátila do Cannes s ešte šokujúcejším filmom Titane. Ten spôsobil doslova ošiaľ a média boli plné zmienok o filme. Niektoré ho označili za najdivokejší film, aký kedy bol na festivale.

Druhou ocenenou snímkou z Cannes, ktorú ôsmy ročník Be2Can prinesie bude Nitram od austrálskeho režiséra Justina Kurzela. Herec Caleb Landry Jones získal za stvárnenie masového vraha, ktorý v roku 1996 v Tasmánii zavraždil 35 ľudí, cenu za najlepší mužský herecký výkon. Film sleduje udalosti vedúce k masakru v Port Arthur v snahe pochopiť, prečo a ako k tejto tragédii došlo.

Z Cannes prichádza aj najnovší film Ildikó Enyedi Ľúbil som svoju ženu. Maďarská režisérka už v minulosti získala srdce divákov a kritikov filmom O tele a duši, ktorý získal Zlatého medveďa a bol nominovaný na Oscara. Na strieborné plátna sa vracia s historickou romantickou drámou nakrútenou podľa rovnomenného románu maďarského spisovateľa Milána Füsta. Ide o milostný príbeh kapitána lode, ktorý sa jedného dňa staví v kaviarni, že si vezme prvú ženu, ktorá vstúpi. Vo filme exceluje francúzska femme fatale herečka Léa Seydeux a po jej boku sekundujú herci Gijs Naber a Louis Garrel.

Ľúbil som svoju ženu
Ľúbil som svoju ženu | Zdroj: Film Europe

Cannes ponúkol výber z celého sveta

Ruský režisér Kirill Serebrennikov, ktorý donedávna čelil pokusom ruskej vlády zdiskreditovať jeho kariéru a počas nakrúcania posledných dvoch snímok nemohol ani opustiť rodnú zem, sa do Cannes po filme Leto vrátil so snímkou nakrútenou podľa rovnomenného  románu U Petrovových zúri chrípka. Sleduje v ňom rodinu v postsovietskom Rusku, ktorá zápasí o prežitie v meste zasiahnutom chrípkovou epidémiou.

Druhú sekciu oficiálneho výberu Cannes Un Certain Regard získal v Cannes film ruskej režisérky Kiry Kovalenko Uvoľniť päste. Režisérka bola žiačkou samotného Alexandra Sokurova, ktorý dal šancu niekoľkým talentom na filmovej škole v malom mestečku. Snímka rozpráva príbeh mladej ženy, ktorá sa zúfalo snaží uniknúť z dusivého náručia rodiny v bývalom banskom meste v Severnom Osetsku. Film produkoval Alexander Rodnyanskij, producent filmov ako Leviatan alebo Bez lásky.

Ďalšou zaujímavou novinkou z Cannes bude film Začiatok. Pôsobivý a intímny celovečerný debut režisérky Dei Kulumbegashvili sa zameral na komunitu svedkov Jehovových, ktorí sú v ospalom vidieckom mestečku napadnutí extrémistickou skupinou. Snímka bola vybraná ako gruzínsky nominant na Oscara.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Woody Allan prinesie do slovenských kín nový film Festival pána Rifkina!

To najlepšie z Berlinale

Nemecká herečka, scenáristka a režisérka Maria Schrader je známa v našich končinách predovšetkým pre minisériu Unorthodox. Jej najnovší film Miluj svojho robota sa ocitol v súťažnej sekcii na Berlinale, odkiaľ si odniesol cenu za najlepší herecký výkon, ktorá bola udelená herečke Maren Eggert. Film rozpráva tragikomický príbeh ženy, introvertnej intelektuálky a humanoidného robota najnovšej generácie, vytvoreného tak, aby svojej partnerke splnil akékoľvek želanie. Snímka je popretkávaná subtílnym nemeckým humorom v štýle Toniho Erdmanna.

Miluj svojho robota
Miluj svojho robota| Zdroj: Film Europe

Z Berlinale prichádza aj maďarská vojnová snímka Prirodzené svetlo, ktorej režisér Dénes Nagy získal na festivale cenu za najlepšiu réžiu. Porota na snímke ocenila najmä inovatívny formálny prístup, akým zobrazil pochod vojakov počas druhej svetovej vojny. Nagy má za sebou úspešnú kariéru dokumentaristu a Prirodzené svetlo je jeho prvý hraný film. Snímka posúva hranice vojnového žánru a nadväzuje na súčasnú maďarskú vlnu na čele s Kornélom Mundruczom, Ildikó Enyedi a Lászlóm Nemesom.

Daniel Brühl známy z filmu Goodbye Lenin! zahviezdil na Berlinale režijným debutom Sused, v ktorom si zahral „samého seba“. Počas zdanlivo náhodného stretnutia je filmová hviezda konfrontovaná s Brunom, zatrpknutým východo-berlínčanom, ktorý si nenašiel miesto v znovu zjednotenom Nemecku a stal sa obeťou gentrifikácie. Vie o Danielovi všetko – a chce sa mu pomstiť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Júl v Cinema City bude plný novinek: Oppenheimer, Barbie a ďalšie

To najlepšie z Benátok

Z hlavnej súťaže Benátok prinášame film inšpiratívnej poľskej režisérky Małgorzaty Szumowskej Snežiť už nikdy nebude, v ktorom do života uzatvorenej zámožnej komunity vstupuje mysteriózny muž, masér z východu so zvláštnym darom. Szumowska sa predstavila už svojimi predchádzajúcimi oceňovanými snímkami, ktoré si zamilovali kritici aj diváci, ako napríklad TvárĎalšie jahniatko.

Ruský režisér Andrej Končalovskij získal na minuloročných Benátkach špeciálnu cenu poroty. Tá mu bola udelená za čiernobielu snímku Drahí súdruhovia!, ktorá zachytáva nešťastné udalosti zo štrajku pracovníkov vidieckeho mesta Novočerkarssk v čase tvrdého komunizmu.

Mainstream
Mainstream | Zdroj: Film Europe

Remeselnú tradíciu, ktorá sa dedí z pokolenia na pokolenie rozhodne nájdete v rodine Coppolových. Gia Coppola vnučka legendárneho režiséra Francisa Forda Coppolu vstúpila do sekcie Horizonty v Benátkach s filmom Mainstream. Ten si berie na paškál súčasnú antisociálnu dobu v sociálnych sieťach a pranieruje správanie novodobých influencerov. Vo filme vystupujú herci Andrew Garfield a Maya Hawke.

Pozriete sa na Be2Can 2021? Ktorý filmový festival priniesol podľa vás tie najlepšie filmové skvosty tento rok?

Zdroj: TS Film Europe – Marek Suchitra
Zdroje titulného obrázka: Film Europe, Be2Can (úprava redakcie)

Ďalšie novinky

Viac od autora