Krásný den vám všem přeji a vítejte na našich stránkách, a u dnešní komiksové recenze. Dnes si rozebereme titul, který vyšel v mé oblíbené sérii Black Label od DC. Série Black Label je super v tom, že scénáristé dostanou víceméně volnou ruku, a mohou tvořit příběhy, které je baví a nemusí se držet hlavní kontinuity a kánonu. Prostě se mohou utrhnout ze řetězu a vymýšlet ty nejšílenější představy. Někdy se to povede hodně moc, a někdy ta tvůrčí svoboda může uškodit. V dnešní recenzi si rozebereme komiks Batman: Úplněk, který spíše spadá do té druhé kategorie. Proč se tomu, tak stalo si povíme v následujícím textu. Pohodlně se usaďte a jdeme na recenzi komiksu Batman: Úplněk!!!
Recenze komiksu Batman: Úplněk
BATMAN OBĚTÍ VLKODLAČÍ KLETBY!
Ulicemi Gothamu se plíží vlkodlak. Roztrhaná těla, která za sebou nechává na každém kroku, přitáhnou pozornost největšího ochránce tohoto města: Batmana. Když se však obětí lykaní kletby stane sám Temný rytíř, čeká ho dosud nejtěžší zkouška. Jeho spojenci Zatanna a John Constantine nabídnou veškerou pomoc, jakou prastará magie může poskytnout, ale nakonec Batman stejně musí učinit nemožné rozhodnutí, aby se prokletí zbavil: buď obětuje vlastní život… nebo zabije někoho jiného! (oficiální text nakladatelství CREW)

Zajímavá myšlenka, horší provedení
Tento komiks je první věc, kterou jsem od scénáristy Rodneyho Barnese četl. A musím se přiznat, že jsme se úplně nepotkali. Barnes není špatný scénárista. Rozhodně má zajímavé nápady a myšlenky. Jen mi to provedení přišlo vždy prvoplánové, a takové „obyčejné“. Tím samozřejmě scénář nechci shazovat, jen jsem si k němu nenašel tu správnou cestu.
Samotná myšlenka a pointa příběhu se mi líbí. Líbily se mi jednotlivé momenty, které jsou super, přesto musím přiznat, že mi spoustu věcí nesedlo. Barnes ty věci, které mi tolik nesedly udělal naschvál, a snažil se využít Black Label na maximum. A já tomu do velké míry rozumím a chápu to. O to více mě mrzí, že jsem si to neužil, tak jak jsem si přál.
Osobně mám největší problém s tím, jak Barnes pracuje s charaktery v příběhu. Je vidět, že se chce co nejvíce odlišit, ale to mi paradoxně nejvíce vadilo. Všechny postavy zbytečně tlačí na pilu, snaží se o drsňácké hlášky a pózy. A třeba takový Constantine je o dost větší vocas, než obvykle. A ne jen on.
Znovu opakuji, že chápu a vím, proč to takhle Barnes napsal a vytvořil, ale nesedlo mi to. Komiks má hutnou atmosféru, parádní napětí, nešetří se krví. To vše je v naprostém pořádku. Působí to krásně brakově a ta přiznaná inspirace klasickými horory k tomu sedí. Jen to chování postav, a ty rádoby cool hlášky mě dost iritovali. Velká škoda.

Atmosférická vizuální stránka
O kresbu a barvy se postaral Stevan Subic a v rámci zadaní odvedl velmi přesnou práci. Subic má specifický styl kresby, který k příběhu přesně pasuje a pomáhá vytvářet tu správnou atmosféru. Jeho kresba není krásná na pohled. Není detailně propracovaná. Čtenář se u ní nekochá, ale vyvolává v něm nepříjemné pocity. A o to šlo na prvním místě. Aby čtenář při čtení cítil tu atmosféru a napětí.
Komiks má i specifickou barevnou paletu. Krom pár stránek se celý příběh odehrává v noci a v temných částech – ať už jde o městské části nebo temné lesy v Rumunsku. Žádné pozitivní barevné tóny zde nenajdeme. Vše je temné, zahalené do stínů, tmy a krve. A mnohdy to je nepřehledně nakreslené, aby čtenář sám tápal v temných zákoutích.
Osobně jsem s celou vizuální stránkou komiksu trochu bojoval. Z jednoho úhlu pohledu se mi velmi líbila a podporovala celkový tón příběhu a dodávala mu tu správnou atmosféru. Z jiného úhlu mi dost vadilo jak postavy vypadají, jak je to místy chaotické a nepřehledné. Tak jako tak, rozhodně je hodně autorský komiks.

Pár slov na závěr a hodnocení komiksu Batman: Úplněk
Komiks se mi ve výsledku velmi špatně hodnotí, protože mi nesedl, tak jak měl, ale rozhodně není špatný. Tohle je dobrý komiks, který mi nesedl v jednotlivostech a jistý tvůrčích rozhodnutí, které vycházeli z celkové zadaní a pojetí. Tady opravdu hodně zaleží jestli se na příběh a vizuální stránku naladíte nebo ne. Pokud ano, tak dostanete moc dobrou hororovou jízdu. Pokud ne, tak vás čeká zajímavý autorský komiks. Osobně všem přeji, aby vás potkala ta první možnost.
Hodnocení: 6/10
Děkujeme za recenzní výtisk nakladatelství CREW!
Toto byla má recenze na zajímavý komiks od DC Batman: Úplněk. Doufám, že se vám recenze líbila a komiks si pořídíte.
Zdroje: Nakladatelství CREW
Zdroj titulního obrázku: DC

