Ako sa zbaviť akné: Problém, ktorý trápi nielen mladých ľudí!

-

Novinky

Ako sa zbaviť akné?

Množstvo ľudí si láme hlavu s tým, ako sa zbaviť akné. Na svete trpí týmto ochorením približne 85% ľudí. Vzniká hlavne v oblastiach, kde je zvýšený výskyt mazových žliaz: na tvári (často v oblasti T – zóny), pleciach, chrbte alebo v oblasti dekoltu. Poznáme viacero druhov akné od komedónov, cez hnisavé vyrážky, až po veľké a bolestivé cysty, ktoré môžu viesť ku vzniku jaziev. Póry sú okrem mazu zanášané aj odumretými kožnými bunkami, baktériami, prachom alebo smogom.

Aj keď akné nie je život ohrozujúce ochorenie, viacerým mladým, ale aj starším ľuďom spôsobuje psychický diskomfort. Život s ním často vedie k zníženiu sebavedomia a človek, ktorý ním trpí, sa často vyhýba očnému kontaktu a sociálnym interakciám. Akné môže dokonca „dopomôcť“ ku vzniku úzkosti alebo depresie.

Čo spúšťa vznik akné?

Prvé prejavy akné sa objavujú v čase puberty, najznámejšou formou je Acne vulgaris. Zvykne sa však vrátiť aj po období puberty, a to najmä u žien, pretože tie častejšie prechádzajú hormonálnymi zmenami (užívanie antikoncepcie, menštruácia, tehotenstvo, menopauza atď.) Spôsobovať ho môže taktiež genetická predispozícia, nadmerná produkcia mazových žliaz, porucha keratinizácie vlasového folikulu a premnoženie baktérie Propionibacterium acnes, ktorá spôsobuje zápalové procesy.

Akné
Zdroj: Pixabay/AlexanderGrey

Na kráse nám nepridá ani nezdravé stravovanie v podobe mastných a kyselinotvorných jedál. Ďalším spúšťačom akné môže byť stres, ktorý sa spolupodieľa na vzniku rôznych ochorení.  Za zhoršenie prejavov akné môže aj chytanie pleti špinavými rukami alebo nepravidelná výmena uteráčika a posteľnej bielizne. Na nich sa zachytávajú odumreté časti kože, ktoré následne upchávajú póry, takže ich pravidelná výmena je dôležitá.

Liečba

Pokiaľ sú prejavy akné len mierne, veľa mladých ľudí siahne po produktoch z drogérie alebo lekárne s obsahom kyseliny salicylovej, niacinamidu alebo benzoyl peroxidu. Veľakrát však táto liečba nestačí a je nevyhnuté vyhľadať pomoc dermatovenerológa, ktorý vykoná potrebnú diagnostiku. Pri liečbe je podstatné znormalizovať keratinizáciu, odstraňovať komedóny (pravidelná návšteva kozmetičky), vyhýbať sa produktom na olejovej báze. U žien je dôležitá aj gynekologická anamnéza.

Aknóznu pokožku by ste nemali ani príliš vysušovať, pretože pleť zareaguje zvýšenou produkciou mazu a dostanete sa do začarovaného kruhu. Aknózna pleť tiež vyžaduje dostatočnú hydratáciu, aj keď mnoho ľudí myslí a koná úplne opačne. Preto je dôležité lekárovi popísať, ako k svojej pleti pristupujete, on vám poskytne dôležité informácie, ako sa o svoju pleť starať.

Na liečbu akné sa používa lokálna aj systémová liečba. Na lokálne použitie sú vhodné retinoidy, ktoré bránia vzniku nových komedónov a sú protizápalové. Protizápalové účinky má aj benzoyl peroxid alebo lokálne antibiotiká (napr. erytromycín). Antibiotiká sa pri ťažších formách akné užívajú aj vnútorne (napr. tetracyklín, doxycyklín). Bohužiaľ, po ukončení liečby systémovými antibiotikami sa akné zvykne vracať, pretože baktérie začnú byť voči nim rezistentné.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Aj vaša pleť pod rúškom trpí? Poznáme triky, vďaka ktorým už viac nebude!

Retinoidy

Pri ťažkom a opakujúcom sa akné lekár predpíše liečbu systémovými retinoidmi – izotretinoínom a takto to bolo aj v mojom prípade. Liečba trvá približne pol roka a prvé mesiace bývajú dosť kritické. U mňa sa akné po dvoch mesiacoch užívania zhoršilo natoľko, že na pleti sa mi začali vytvárať jazvičky. Nevýhodou izotretinoínu sú pomerne časté vedľajšie účinky ako suchosť slizníc, cheilitída (zápal pery), suché ruky a svrbenie pokožky. Zvyčajne lekár navrhne popri liečbe izotretinoínom aj nasadenie hormonálnej antikoncepcie, pretože izotretinoín má teratogénne účinky a môže veľmi negatívne ovplyvniť vývoj plodu. S týmto liekom by sa súčasne nemal užívať vitamín A, pretože mohlo by dôjsť k hypervitaminóze.

Liečba hormónmi

Medzi ďalšie spôsoby toho, ako možno liečiť akné, patrí hormonálna liečba. U mužov aj žien sa v období puberty vytvára nadbytok mužských pohlavných hormónov – androgénov, ktoré ovplyvňujú vznik vyrážok. Testosterón je často tiež spúšťačom akné. Po prekonaní puberty sa hladina hormónov u mužov zvykne stabilizovať a akné zvykne vymiznúť, ale u žien to nebýva také jednoduché kvôli hormonálnym výkyvom.

ako sa zbaviť akné
Zdroj: Pexels/Polina Kovaleva

Hormonálna liečba sa odporúča ženám s relapsom po liečbe retinoidmi alebo ženám so syndrómom polycistických vaječníkov. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia obsahuje väčšinou syntetické hormóny –  estrogén a progesterón. Liečba pôsobí na zníženie syntézy androgénov a obmedzuje tvorbu mazu. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že antikoncepcia mi akné pomohla vyliečiť, avšak po jej vysadení sa problém vrátil v miernejšej forme.

Pri každom zdravotnom probléme je podstatné počúvať svoje telo. V ďalšej časti článku sa pozrieme na to, ako predchádzať a liečiť akné prírodnou cestou. A čo vy? Mali ste/máte problém s akné? Čo vám pomáha? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroje: healthline.com, medicinenet.com, eucerin.sk, alphamedical.sk
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Anna Nekrashevich

Ďalšie novinky

Populárne