štvrtok, 6 mája, 2021

Ajurvéda: Na akom princípe funguje a čo by si mal o nej určite vedieť?

-

Ajurvéda: Čo by si mal o nej vedieť?

Slovo ajurvéda znamená v sanskrte “veda o živote” a považuje sa za najstaršiu liečiteľskú vedu. Je to komplexná veda a venuje sa zásadám zdravého spôsobu života. Počiatky ajurvédy vznikli už pred 5000 rokmi a jej kolískou je India. Tento systém prevencie a liečby vychádza zo starobylých védskych textov, ktoré predávali uznávaní majstri svojim učeníkom. Ústnym podaním sa šírili z generácie na generáciu až do dnešnej doby. Védy boli vlastne výsledkom vnútorného poznania osvietených mudrcov. Napriek tomu, že máme z ajurvédy množstvo dostupných informácií a poznatkov, nevieme o všetkých. Väčšina z nich je verejnosti neprístupná.

India
Zdroj: unsplash.om

Alternatívna medicína

-REKLAMA-

Ide o celostný a komplexný liečebný systém človeka, ktorý je založený na prevencii a udržaní zdravého tela prostredníctvom vedomého pozorovania zmien. Tento medicínsky systém uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia. Neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy je vyvážená, no zároveň jednoduchá strava, ovládanie vlastných myšlienok a správne myslenie, využívanie liečivých bylín a duchovný sebarozvoj. V podstate nás učí, ako sa stavať k svojmu zdraviu vedome a zodpovedne. Nabáda nás porozumieť vlastnému telu, jeho procesom a signálom, ktoré nám ukazuje cez rôzne vonkajšie prejavy či choroby.

Od západnej medicíny sa líši tým, že viac apeluje na samoliečbu a prevzatie zodpovednosti za svoje návyky. Kým sa západná medicína snaží úspešne zmierniť a spomaliť mnoho civilizačných chorôb pomocou farmaceutík, východná medicína sa pozerá na problémy a ochorenia komplexne, hľadá prepojenia, dáva do súvislostí všetky príznaky a čo je najdôležitejšie – nelepí problémy, ale hľadá príčinu.

Filozofia ajurvédy

Ajurvéda pristupuje ku každému človeku individuálne. Predsa len všetci sme jedineční, každý má úplne iný organizmus, ťažkosti, vnímanie, cítenie a reakcie na vonkajšie vplyvy. Tak, ako máme každý unikátny odtlačok prsta, tak by sme sa mali podľa ajurvédy postaviť k zdraviu človeka a zvoliť jedinečnú a systematickú liečbu na mieru. Ako som už spomenula, okrem liečenia už vzniknutých problémov kladie dôraz hlavne na prevenciu a vytvorenie optimálneho a zdravého telesného prostredia.

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  CBD OLEJ a jeho účinky na ľudské telo, o ktorých ste možno nevedeli!

Faktory vplývajúce na jednotlivca

Vo vonkajšom svete existuje obrovské množstvo faktorov, ktoré vplývajú na naše zdravie, psychiku a celkový stav organizmu. Zmeny počasia, emocionálny a fyzický stres, stravovanie, ročné obdobia, traumy, rodinné vzťahy a prostredie – toto všetko sa odráža na našom celkovom stave. Keď pochopíme, čo v skutočnosti nám spôsobuje naše ťažkosti, ajurvéda prichádza s krokmi, ktoré pomôžu situáciu zmierniť, minimalizovať alebo úplne odstrániť. Cieľom je pochopiť, na čo sa nás snaží upozorniť napríklad ekzém na ruke alebo nevysvetliteľná bolesť chrbtice. Zdravie je poriadok, choroba je porucha. Čo je cieľom? Odstrániť poruchu. Odstránením zlozvykov (fajčenie, alkohol, sledovanie negatívnych správ, závislosti), zmenou stravy, cvičením, hlbokým dýchaním môžete úplne odstrániť problémy ako:

  • kožné ochorenia
  • tráviace problémy, nadváha, obezita
  • choroby dýchacej sústavy
  • migrény
  • problémy spojené s krvným obehom
  • gynekologické problémy
  • bolesti chrbtice
  • problémy s kĺbmi a svalmi
  • psychické problémy
  • nespavosť, únava, stres

Tri základné energie tela

Podľa ajurvédy existujú tri základné energie, ktoré sú obsiahnuté vo všetkom a všetkých. V sanskrte sa nazývajú vata, pitta a kapha. Vata je jemná energia spojená s pohybom, zložená z priestoru a vzduchu. Reguluje dýchanie, pohyb svalstva, žmurkanie, pulzovanie srdca, pohyby v cytoplazme a bunkových membránach. Zároveň podporuje tvorivosť a flexibilitu. Keď je vata nevyvážená, vzniká strach a úzkosť.

Pitta predstavuje metabolizmus tela, elementmi sú voda a oheň. Na zodpovednosť má trávenie, vstrebávanie, asimiláciu, výživu, metabolizmus a telesnú teplotu. Keď je v rovnováhe, podporuje porozumenie a inteligenciu. Naopak, keď je mimo balans, vzbudzuje hnev, žiarlivosť a nenávisť. Treťou energiou je kapha, ktorá formuje telesnú štruktúru – kosti, šľachy. Funguje ako “lepidlo”, ktoré spája bunky, ktoré sú tvorené z elementov zem a voda. Kapha zásobuje vodou všetky telesné systémy, zvlhčuje pokožku a podporuje imunitu. Keď je kapha v rovnováhe, v tele prekypuje láska, pokoj a odpustenie. Ak nie je v rovnováhe, vytvára priestor pre chamtivosť, závisť a pripútanosť.

ajurvéda
Zdroj: unsplash.com

Ajurvéda ako doplnková liečba

Tento článok v žiadnom prípade nepodporuje názor, že západná medicína je neefektívna. Cieľom je poukázať na iný pohľad na zdravie a choroby človeka. Západná medicína má na konte mnoho úspechov či už z chirurgie, alebo liečenia závažných ochorení, ktoré vyžadujú medikamenty. Ajurvéda nie je náhradou alopatickej medicíny, keďže v mnohých prípadoch sú lieky alebo lekárske zákroky jediným riešením pre pacienta. Lieky však vo veľa prípadoch oslabujú organizmus a zaťažujú svojou toxicitou pečeň. Ajurvéda nerieši choroby, ale v prvom rade prevenciu, apeluje na rovnováhu spomínaných energií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Druhy depresie #2 - Čo je to depresia a čo s tým môžem robiť?

Alternatívnu medicínu je možné použiť spolu so západnou medicínou, aby sa človek stal silnejším a odolnejším. Taktiež ju vyhľadávajú ľudia po prekonaní chorôb na zharmonizovanie energetických centier.

Ako žiť podľa ajurvédy

Rozlišujeme šesť chutí, ktoré by mali byť v rovnováhe – pálivú, slanú, sladkú, kyslú, horkú a trpkú. Potraviny by mali byť čerstvé a s minimálnym množstvom tuku. Jesť by sme mali vedome, teda poriadne sa sústrediť a dostatočne prežuť každé sústo s pôžitkom. Nikdy nehltáme, keďže si tým môžeme spôsobiť tráviace problémy. Mali by sme jesť len vtedy, keď sme kľudní a vyrovnaní. Jesť pod tlakom sa nevypláca. Treba si dať pozor aj na to, aby sme nekombinovali naraz horúce a studené jedlá (horúcu polievku s ľadovým nápojom). Ako pri všetkom, tak aj pri strave platí, že menej je viac. Volíme teda jednoduché, čerstvé jedlá a vyhýbame sa tým priemyselne spracovaným, ktoré sú často plné konzervantov a umelých látok.

Jesť by sme mali najviac na obed, večera môže byť ľahká. Alkohol, cigarety a sladkosti by sme mali úplne obmedziť, pretože podporujú v žalúdku tvorbu kyseliny. Popri vyváženej strave prijímame do tela dostatok vitamínov a minerálnych látok, najlepšie v prírodnej podobe. Pohyb je pri správnom fungovaní organizmu mimoriadne dôležitý, doprajte si teda dostatok cvičenia, tancovania, behu, prechádzok na čerstvom vzduchu a Slnku. Skrátka, robte to, čo máte radi. Dodržiavajte pravidelný spánkový režim. Ajurvéda je komplexný systém, a preto dbajte aj na organizáciu vášho času a prehodnotenie priorít.

bylinky
Zdroj: pexels.com

Poznáte alebo máte skúsenosti s ajurvédou? Čo si o tom myslíte? Dajte nám vedieť do komentárov a prečítajte si aj naše ďalšie články!

Zdroje: ayurveda.com, everestayurveda.sk
Zdroj titulného obrázku: pexels.com

-REKLAMA-
Avatar
Zuzana Feriancováhttp://plotpoint.sk
Veci sa vôbec nezhoršujú, to iba pravda sa odhaľuje.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img