V pavilóne šeliem
Americký spisovateľ Erik Larson sa rozhodol na obdobie tesne pred druhou svetovou vojnou pozrieť zo zaujímavého uhla pohľadu. Do rúk sa mu dostal denník Williama Dodda, amerického veľvyslanca v Nemecku počas rokov 1933-1937.
Po získaní ďalších informácii jeho osud spracoval formou príbehu. Kniha dostala titul In the Garden of Beasts a vyšla v roku 2011. Slovenské vydavateľstvo Tatran ju vydalo v roku 2013 pod názvom V Pavilóne Šeliem.

Autor: Erik Larson
Vydavateľstvo: Crown Publishers
Príbeh
Jej obal zachytáva panorámu Berlína na čiernom pozadí. Dej sa začína postupne. William Dodd je menovaný za veľvyslanca v Berlíne. Tu ponuku dostane aj preto, lebo v mladosti študoval v Nemecku. Hneď v začiatkoch je tu zachytený aj zarážajúci postoj USA k celkovému dianiu. Napriek prenasledovaniu Židov a útokom oddielov SA na amerických občanov v Nemecku Dodd a vedenie krajiny postupuje veľmi zdržanlivo. Veria oficiálnym sľubom nemeckých predstaviteľov, že to sú len ojedinelé incidenty.
F. D. Roosevelt by síce aj rád pomohol Židom, podlieha však tlakom domácich kruhov a Nemci židovskej národnosti migrujú do USA len minimálne. Navyše vydané vstupné víza ani zďaleka nenapĺňajú stanovené kvóty. Jeho dcéra Martha si pobyt v Nemecku užíva, nadviaže vzťahy s viacerými ,,mocnými mužmi“. A to nie len s Nemcami, ale aj s Borisom Vinogradovom – sovietskym veľvyslancom a agentom NKVD. Voči Nemecku pociťuje sympatie, tie sa ku koncu menia na odpor.
Pravá podstata režimu
Pravú podstatu tamojšieho režimu pochopí aj W. Dodd a začína byť voči Hitlerovi čoraz kritickejší. Rozhodne sa rezignovať, no jeho nepriatelia sa postarajú o jeho skorý odchod z Nemecka. Po návrate domov upozorňuje na nebezpečenstvo nacistov. USA však ďalej zastávajú svoj zdržanlivý postoj a jeho nástupca Hugh R. Wilson sľúbil novému ministrovi zahraničných veci v Nemecku Ribbentropovi pokračovanie v politike nezasahovania.
Verdikt
Na začiatku som sa tohto románu dosť obával, ale pochvalné citáty na obale rozhodne neklamali. Autorovi sa podarilo dať dokopy úžasný príbeh, ktorý sa navyše veľmi dobre číta. Pekne zobrazuje atmosféru daného obdobia.
Navyše ako som uviedol – je to tak trochu aj obžaloba vlastnej krajiny. Niektorí ľudia mali výhrady k tomu, že okrem W. Dodda majú tam veľký priestor aj ,,aktivity“ jeho dcéry. Podľa mňa to však nie je na škodu. Dotvára to celkový dej a ako je uvedené na záver – aj Martha Doddova bola zaujímavou postavou.
Čiže ak ešte tento titul nezdobí vašu knižnicu, urýchlene to napravte!
Hodnotenie: 9/10
Dáte tejto knihe šancu aj vy? Zaujala vás naša recenzia?
Zdroj titulného obrázka: pixabay.com; tlacovespravy.wordpress.com