Voda na Marse
Už dlho je známe, že červená planéta zrejme vždy nebola taká ako teraz. Na základe doposiaľ nazbieraných poznatkov a taktiež dôkazov sa predpokladá, že na Marse bola kedysi voda v kvapalnom skupenstve, dokonca vo veľkom množstve. Záhadou však bolo to, kedy a ako sa tam vyskytla. Nové štúdia vedené medzinárodným tímom výskumníkov z Parížskej univerzity aspoň polovicu tejto záhady, zdá sa, odhalili.
Meteorit priamo z Marsu
Postarala sa o to nová analýza meteoritu NWA 7533, ktorý bol v roku 2012 nájdený v Saharskej púšti. Nejde len o hocijaký meteorit, ale o objekt priamo z Marsu.
Tím vedený Zhengbinom Dengom ho skúmal použitím štyroch druhov spektroskopických analýz s cieľom rozlúštiť jeho minerálové zloženie. Z tohto a pomocou štúdie izotopov kyslíka vo vzácnej hornine vedci dokázali prísť na fyzikálno-chemické podmienky, ktoré v tej dobe panovali na Marse. Výsledkom bolo, že voda na Marse tiekla už pred 4,4 miliardami rokov, len 100 miliónov rokov po vzniku slnečnej sústavy. Je to tiež oveľa skôr, ako ukázali predošlé štúdia.
Kde sa tá voda vzala?
Mars, rovnako ako Zem, vznikol v dobe, keď sa naša slnečná sústava formovala. Gravitácia spájala vírivé masy plynu a prachu, z čoho následne vznikli planéty. Otázka, s ktorou si vedci však nevedia dať rady, je, kde sa vzala voda, ktorá dávnejšie zaplavila Zem a možno aj Mars? To, či pochádzala z komét, asteroidov alebo vznikla rovno pri formovaní planét, je stále neznáme. Avšak aj tu prišli vedci k teórii. Myslia si, že ak bola voda predsa len prítomná tak dávno, pravdepodobne na planéte skôr vznikla, ako bola „donesená“ po dopade kométy. Znamená to, že oceány vody mohli na Marse byť ešte dlhšie, ako sme si mysleli.
Oveľa drahší ako Zlato
NWA 7533 bol na Sahare nájdený spolu ešte s jedným meteoritom s rovnakým pôvodom. Oba sú zložené z hornín, ktoré vznikali ešte pri samotnom vzniku planéty, čo z nich robí vôbec najstaršie nájdené meteority z Marsu. Ak by ste si NWA 7533 chceli kúpiť, mali by ste si asi pripraviť poriadny balík. Cena za 1 gram meteoritu sa môže vyšplhať na 10-tisíc amerických dolárov.
Prečítajte si aj o tom, ako by Mars vyzeral s prstencami!
Zdroj: room.eu.com