streda, 20 januára, 2021

Leto v USA – O čom sa nehovorí? Tipy a rady pre uľahčenie cestovania!

-

Leto v USA – O čom sa nehovorí?

Dnes by som vás chcela zhrnúť moje leto v USA a o čom sa nehovorí. Jedno leto v USA vo mne dokázalo ešte viac prebudiť odvahu, adrenalín, pracovitosť a lásku k dobrodružstvu. Len niekoľko málo krajín považujem za perfektné. USA do nich suverénne zapadlo. V prvom rade musím vyzdvihnúť dôvod, prečo cestovanie milujem. Akýkoľvek dlhý čas v inej krajine mi dá viac ako čas strávený doma. Či sú to dni, alebo mesiace, tvorím samú seba a nemusím sa hľadať. Sú však veci, o ktorých sa často nehovorí. Zaujíma ťa aké? Čítaj ďalej.

New York je príjemný chaos!

Keď rozprávate zážitky z ciest, zvyčajne nezačnete s tým zlým. Mňa však takéto veci bavia najviac a vždy sa na nich zasmejem. Začala by som rovno s príchodom do New Yorku. Mne sa nič závažné nestalo, zapla som navigáciu v mobile, v noci som prespala na hosteli a druhý deň ráno som už fičala do práce v americkom kempe. Ten sa nachádzal necelé štyri hodiny autobusom od New Yorku, takže som na Porth Authority nastúpila na autobus a nebol žiaden problém.

-REKLAMA-

Nie všetci sme to však mali takto jednoduché! Kamarátka Kaja vystúpila z lietadla, prehodila si českú simkartu za americkú. Nemala však signál ani dáta. Vyše hodiny hľadala cestu z letiska na metro, nakoniec sa však odhodlala, že ubytovanie nájde bez internetu podľa tabúl. Pýtala sa na cestu okoloidúcich alebo v metre. (V New Yorskom metre nie sú eskalátory, s kufrom sa trepete po schodoch.) Celá cesta na ubytovanie teda trvala miesto necelej hodiny vyše troch hodín. Cesta autobusom na druhý deň bola podobná. Aj takéto srandy sa dejú a môžu sa stať aj vám, keď budete sami vo veľkom meste. New York je chaos, ale príjemný. Stačí však nabrať trochu odvahy a zistíte, že je vlastne všetko úplne fajn!

O čom sa nehovorí v kempe?

Čo sa týka práce, je veľmi náročné nájsť ten správny balans a neriskovať predčasný odchod z kempu a zároveň niečo zažiť. Určité veci boli totiž zakázané – pitie alkoholu, požívanie návykových látok, fajčenie na verejnosti, nevhodné správanie (držanie za ruky s kolegom – prakticky sme nemohli mať nič medzi sebou) alebo jednoducho to, že nepracuješ. Po ich porušení nasledovala výpoveď, musel si zaplatiť vysokú pokutu, deportovali ťa z USA a na vlastné náklady si musíš kúpiť novú letenku domov.

Samozrejme, je dosť ťažké opäť získať víza v budúcnosti. Toto sa dialo ako na bežiacom páse. Dosť veľa ľudí to totiž bralo len ako výlet, nie prácu. Bolo tam však mnoho skvelých ľudí, ktorí nás usmernili, a mohli sme byť skoro každý večer v bare, ale na druhý deň sme museli pracovať, či už s opicou alebo.. no, museli sme pracovať. Zodpovednosť je tak na prvom mieste. O vyčerpanosti písať nemusím… V noci sme sa bavili, cez deň makali od 6:30 do tmy.

Toto bolo krátko o mojej práci, veľa z vás však ide do USA hlavne kvôli cestovaniu. Napíšem sem pár tipov a rád, ktoré by sa vám pri cestovaní mohli zísť, a na záver prihodím funny story, z ktorého si môžete zobrať ponaučenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Bill Hicks: Génius, ktorý sa nedočkal dlhodobej slávy

Tri tipy, ktoré ti uľahčia čas v USA

  1. Tvojím najlepším kamarátom by mala byť power bankaexterná nabíjačka, vďaka ktorej môžeš svoj telefón používať 24/7. Či už na fotky, videá, alebo nájdete trasy. Určite na ňu nezabudni, mne sa viackrát mobil na cestách vybil a mrzí ma, že dosť vecí nemám zdokumentovaných.
  2. Vyskúšaj Couchsurfing! Funguje na princípe Airbnb, akurát zaň neplatíš! Je to úplne bezplatné ubytovanie, výmenou napríklad za pokec na terase pri večernom drinku za účelom poznania inej kultúry. My sme Couchsurfing využili v Los Angeles, kde nás ubytoval skvelý chalan z Mexika, vďaka ktorému sme videli oveľa viac vecí, ako sme mali v pláne.
  3. Rešpektuj každého, koho stretneš. Môže sa stáť, že natrafíš na niekoho, s kým si nebudeš rozumieť alebo ťa bude vytáčať. Asi nikdy som nestretla toľko odlišných ľudí na jednom mieste. Práve vďaka tomu som sa však naučila, čo je to multikultúra, a že je skvelá.

Funny story na záver

Sledujte svoj check out na ubytovaní! Inak vám vyhodia veci z izby… Aspoň to sa stalo nám v New Jersey, keď sme nestihli check out a naše veci (ich pozostatky) boli pohádzané na chodbe. Zmizla nám kozmetika, elektronika a všetko značkové oblečenie. Nestihli sme ani zistiť, kto nám veci ukradol, pretože sme museli bežať na letisko a pokračovať v ceste po Štátoch. Ale kto sa má hnevať, keď za pár hodín letí do Vegas?

V Las Vegas sme si požičali auto a vyrazili na Grand Canyon. Aj keď sme rozmýšľali, že poistenie auta nezaplatíme, nakoniec sme boli radi že sme ho zaplatili, pretože do nás po ceste narazil nejaký pán. Opletačky s autom nás stáli zbytočný čas, no našťastie sa nikomu nič nestalo. Naozaj odporúčam každému si tento chaos vyskúšať na vlastnej koži! Ja som na svoju cestu využila agentúru Smaller Earth, ktorú vrelo odporúčam. 

Aj napriek pár nepríjemným situáciám bol pre mňa čas strávený v USA jedným z najkrajších období v živote a určite sa tam plánujem vrátiť. Veľmi mi totiž chýba multikultúra! A čo ty? Si odhodlaný zažiť dobrodružstvo? 

Cestovanie je momentálne trochu obmedzené, nie však nemožné. Ponúkame aj tipy na túry na Slovensku – Malá Fatra. Viacero z nich som absolvovala a sú skvelé! Článok nájdeš tu.

Majte sa krásne a dúfam, že sa vidíme pri ďalšej časti! 

-REKLAMA-
Šanga
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -