Ako sa starať o vlasy po covide? Toto sú rady, ktoré by ste mali vyskúšať!

-

Novinky

Starostlivosť o vlasy po covide je dôležitá! Ako na ňu?

Ó vlasy… naša koruna krásy, ktorá neodráža len starostlivosť o ňu, ale aj ročné obdobia a zdravotný stav. Zima, mráz, vlhko či, naopak, prekúrené miestnosti a nosenie čiapky môžu vlasy vyčerpať rovnako, ako dni bez slnka. Covid síce konečne trocha ustúpil, no jeho následky vieme zrátať v kúpeľni až v chumáčoch. Ako ich mať zase husté, živé a plné života?

Vlasy po covide
Zdroj: everydayhealth.com

V prvom rade treba zachovať rozvahu a nesiahnuť hneď po hocičom, čo sľubuje zo dňa na deň bujné nové kadere. Vlasy vypadávajú priebežne prirodzene a že ich v zime vypadne viac, je normálne, no následky po covide sú porovnateľné viditeľnejšie, keďže vypadávajú doslova v chumáčoch.

„Zdravému človeku vypadne denne 50 až 100 vlasov. Mierne zvýšené vypadávanie zvyčajne pociťujeme počas zimných mesiacov. Málo slnka a krátke dni s nedostatkom denného svetla vedú k zníženej produkcii melatonínu, čo následne ovplyvňuje hladinu hormónov. Môžeme povedať, že nedostatok vitamínu D a rozkolísanie hladiny hormónov v tele vedia spôsobiť takzvané sezónne vypadávanie vlasov,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Jana Šrámeková.

Vedeli ste, že… ľudia, ktorých prirodzená farba je blond, majú priemerne 120- až 130-tisíc vlasov, tmavovlasí jedinci okolo 100-tisíc a ryšaví ešte o 20-tisíc menej!

Všade samé vlasy

Začať pátrať po príčine, pretože vlasy padajú viac, než je prirodzené, by sme mali, keď si všimnete, že vlasy sú okrem hlavy zrazu všade naokolo.

 

„Preriedenie vlasov si zvyčajne všimneme až vtedy, keď sa ich počet zníži o 10 – 15 %, teda keď ich nachádzame všade okolo nás – vo vani, na vankúši, na oblečení, na hrebeňoch – a keď sa nám vlasy veľmi ľahko uvoľňujú na mechanický ťah. Vtedy máme problém, ktorý treba riešiť s odborníkom,“ upozorňuje MUDr. Jana Šrámeková.

Za účinné riešenie sa v takomto prípade považuje aktivácia kmeňových buniek vo vlasových folikuloch. Kmeňové bunky sú totiž zdrojom neustálej regenerácie epidermy (vrchnej pokožky hlavy, z ktorej vlasy vyrastajú) a majú schopnosť podporiť tvorbu nových vlasov.

Pomôž si sám…

Ak sú vlasové korienky (folikuly) poškodené alebo mŕtve, nevyrastie z nich už žiaden vlas. No kmeňové bunky majú schopnosť nielen ich opraviť, ale aj oživiť.

Vlasy po covide
Zdroj: nytimes.com

„V súčasnosti trh ponúka skutočne kvalitné a osvedčené možnosti, ako aj v pohodlí domova aktivovať kmeňové bunky prostredníctvom šampónu, séra či iných prípravkov, aby nám vlasy nielenže prestali vypadávať, ale dokonca začali rásť nové a zdravé,“ približuje majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou.

Osvedčenou záchranou s kmeňovými bunkami je napríklad HAIRIZE Vlasové sérum, ktoré obsahuje výťažok z geneticky neupraveného hrachu, Cressatine a tiež aktívny roztok hodvábnych aminokyselín (Crosilk).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Módne vzory počas roku 2020! Čím sa inšpirovať?

Záchranné procedúry

Veda pokročila a metódy, ktoré nám vedie pomôcť sú čoraz viac kvalitnejšie a finančne dostupnejšie. Jednou z nich je aj vlasová mezoterapia, ide o účinnú metódu na riešenie problému s vypadávaním vlasov a na ich posilnenie. Do kapilícia, čiže vlasatej časti hlavy, sa injekčne aplikuje preparát obsahujúci účinné látky ako peptidy, aminokyseliny, minerály,  zinok, rastové faktory a vitamíny skupiny B.

„Je možné takto zmierniť postcovidový syndróm a zlepšiť regeneráciu vlasových folikulov prostredníctvom vlasovej mezoterapie alebo tiež plazma „dracula“ terapie, čiže plazmy bohatej na krvné doštičky, ktorá podporuje regeneráciu tkanív. Princíp mezoterapie všeobecne je v zlepšení výživy a obnovy mezodermy v aplikovanej oblasti látkami, ktoré v tomto prípade vlasy a vlasové cibuľky regenerujú a posilňujú. Tým podnecujú rast zdravých a silných vlasov. Pri liečbe poškodených, oslabených a polámaných stačí tieto látky aplikovať špeciálnou pištoľou tesne ku korienkom vlasov. Zákrok je úplne bezbolestný a môže ho vykonávať školený zdravotnícky personál“, vysvetľuje MUDr. Marek Štefánik z Chirkoz Medical Clinic.

Vlasy po covide
Zdroj: darlinghairrestoration.com

Nepravdy o vlasoch

  • Dobrý strih môže spôsobiť vizuálnu zmenu hustoty vlasov a určite vám pristane, ale v skutočnosti ich na hlave nebudete mať viac.
  • Neodporúčame uveriť tvrdeniu, že keď si dáte hlavu oholiť, narastú vám hustejšie vlasy. Ani táto stratégia totiž nemení počet a kvalitu vlasových korienkov.
  • Pravda nie je ani to, že ak sa vám vlasy príliš mastia, treba ich menej umývať. Vlasy a pokožku hlavy treba zbavovať mazu, lupín a nečistôt tak často, ako si to žiadajú. Samozrejme, prípravkami na to určenými.

Pomôžte svojim vlasom

Či už využijeme silu a moc kmeňových buniek, alebo nie, či prípadne vlasovú mezoterapiu, o vlasy sa treba starať s láskou, pravidelne a s rozumom. Napríklad kulma a žehlička by sa mali používať iba výnimočne. Správne fénovanie znamená sušiť vlasy teplým, no nie horúcim vzduchom. Najviac im prospieva prirodzené samo sušenie na vzduchu, čo si môžeme dovoliť najmä počas teplých dní. „Ak sa budeme o vlasy starať menej drasticky a k tomu doplníme vhodné produkty na ich regeneráciu, výsledky sa dostavia v priebehu pár týždňov, maximálne mesiacov,“ uzatvára Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Starali ste sa o vaše vlasy po covide správne? Dozvedeli ste sa z týchto rád niečo nové, čo vyskúšate?

Zdroj: Jana Trellová
Zdroj titulného obrázka: siddham.in

Ďalšie novinky

Populárne