Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!

Ako to vyzerá na Vianočných thoch v Londýne?

-

Novinky

Pandémia skončila

Vianoce sa pomaly blížia, na trhoch je čím ďalej tým viac ľudí a všade cítiť škoricu či klinčeky. Dva roky nám vtedajšia pandemická situácia nedovoľovala sa socializovať a mestám nedovoľovala ani len usporiadávať vianočné trhy. Minulý rok sme s kamarátkou kúpili letenky a odišli na pár dni do krásne vysvietenej vianočnej Bologne.

Stalo sa to našou malou tradíciou. Tento rok síce boli vianočné trhy aj u nás, no my sme chceli vidieť znova niečo nové. Kúpili sme si letenky do Veľkej Británie. Naposledy sme boli iba dve. Tentokrát sa nás nazbieralo dokopy 9 ľudí a poviem vám, ukorigovať tak veľkú skupinu vo veľkomeste ako je Londýn je veľmi ťažké.

Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!
Zdroj: Eliška Hulová

Prečo Londýn?

Prvým dôvodom bolo, že letenky stáli iba 25€ (jedna cesta) a leteli sme cez spoločnosť Wizzair. Londýn som videla v jeho kráse už pred niekoľkými rokmi cez leto. Chcela som toto mesto ale zažiť aj v predvianočnom čase. V Londýne sa nachádza viac ako 20 miest, na ktorých sa konajú vianočné trhy s rôznou tematikou. Niektoré ponúkajú ručne robené produkty a malí podnikatelia sem chodia propagovať svoje výrobky. Iné sú naopak iba o jedle a pití. Nájdete tu tradičné vianočné anglické pokrmy, ale aj jedlá a nápoje, ktoré ľudia konzumujú pred Vianocami v iných veľkých krajinách. Napríklad na Trafalgar square sme s kamarátkou ochutnali nemeckú klobásu plnenú syrom v bagete, ktorú nám ešte posypali opečenou cibuľkou.

Slovenský zájazd v Londýne, deň 1.

Prileteli sme 1. decembra skoro ráno. Z letiska Gatwick, kde nás lietadlo vysadilo, sme sa dostali do centra priamym autobusom, ktorý nás vyložil na Victoria Coach Station. Tam sme si rovno kúpili kartičky na mestskú hromadnú dopravu. Na check-in v hoteli sme mali ešte čas, tak sme išli pozrieť Buckinghamský palác. Vedeli ste o tom, že Buckinghamský palác leží v samom srdci Londýna? Dokonca sa hovorí, že pod palácom sa nachádzajú tajné tunely a keď ich navštívila Kráľovná Matka a Kráľ George VI., vraj tam stretli istého pána pôvodom z Newcastlu, ktorý v tuneloch žil.

Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!
Zdroj: britishheritage.com

Po tom, ako sme sa zabývali v našom hoteli, išli sme navštíviť, China town a Leicester square, kde sa konali každoročné vianočné trhy. Dali sme si vianočný punč z višňovej whisky a pokračovali sme ďalej na Oxford street a Picadili circus. Tam sme narazili na obrovskú skupinu ľudí pravdepodobne z Maroka a ďalších pridružených krajín, ktorí oslavovali výhru vo futbale. Kričali, skandovali, pálili svetlice a niektorí z nich dokonca vyliezli na vrchol sochy s vlajkami a podporovali burácanie davu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prvé fotky z natáčania filmu Spider-Man 3 sú tu! Pôjde o vianočný film?

Atrakcie zadarmo?

Na ďalšie dva dni sme mali kúpený London pass. Je to najlepšia vec na preskúmavanie rôznych pamiatok a Londýn je na to ako stvorený. London pass si kúpite na určitý počet dní a v cene je zahrnutých viac ako 80 atrakcií v a aj mimo mesta. Po výdatných Starbucksových raňajkách nás prvé kroky viedli na Tower Bridge, kde sme sa poprechádzali po presklenej podlahe. Mali sme aj možnosť nazrieť do strojovne a vidieť, ako funguje otváranie mostu. Ďalej nás čakal výhľad z mrakodrapu Shard. Jeho celková výška je 310 metrov a vďaka prístupu na 69. a 72. poschodie, sme mali úžasnú možnosť pozrieť si celý Londýn skoro z vtačej perspektívy. Bol to naozaj dych berúci zážitok vidieť metropolu topiť sa v žiare zapadajúceho slnka a cítiť svieži vánok na zátylku (na 72. poschodí totiž nebola strecha).

Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!
Zdroj: autor článku (Eliška Hulová)

Ďalší deň nás hneď ráno čakal výlet do Greenwich. Zažili sme cestu doubledeckrom (poschodovým autobusom) a videli sme majestátnu Cutty Sark. Cutty Sark je loď, ktorá ako prvá viezla anglické čaje cez oceán do Číny a doviezla späť korenie. Ďalej sme navštívili Natural History museum a Sience museum. Našu výpravu s London passom sme zakončili v múzeu značiek, kde sme mohli vidieť ako sa vyvíjali rôzne celosvetové značky od ich vzniku, až po dnešnú modernú dobu.

Jedlo, jedlo a znova jedlo

Ako som už spomenula, mnoho vianočných trhov je iba o jedle a pití. No chcela by som hodiť do pléna aj to, že Londýn ako taký je veľmi bohatý na rôzne kuchyne z celého sveta. Môžete tu navštíviť trhy so streetfoodom či ručne robenými surovinami, ako sú syry, cestoviny, koreniny a podobne. My sme navštívili dva veľké trhy. Prvým bol Borough market, kde okrem vône burgrov hneď na začiatku, nás omámila aj nádherná vianočná výzdoba.

Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!
Zdroj: autor článku (Eliška Hulová)

Druhým bol Camden market. Celkovo Camden town je veľmi krásna časť Londýna. Sú tam rôzne suvenírové obchodíky a budovy pokreslené tým, čo v tom obchode predávajú. Napríklad sme videli Vans obchod a v prednej časti budovy bola obrovská topánka. Taktiež po celej predajni RayBan boli pomaľované okuliare. Stredom Camden town prechádza kanál, po ktorom sa v lete môžete premávať na plťkách. Hneď za riekou sa nachádza obrovský trh s jedlom. Je tam toho tak veľa, že na jedenkrát to nemáte šancu obehnúť.

Ukážkový pád

Vyhlasujem, že všetci účastníci zájazdu sa vrátili domov v bezpečí bez zdravotnej ujmy. No čo by to bol za výlet bez trápností, pádov a interného humoru. Mnohokrát sme nevedeli zadržať smiech na istých výrokoch či názvoch ulíc. Najlegendárnejšia ale z celého výletu bola jedna osudná cesta späť do hotela.

Po dlhom dni, niekoľko tisícoch nachodených krokov, sme sa vracali unavení na hotel. Cestou sme si ešte boli v obchode kúpiť snacky na večer. Kamarátka si kúpila Doritos čipsy a veľmi sa z nich tešila. Prišli sme pred hlavný vchod hotelu a dvere sa otvorili. Za nimi boli dva malé schodíky, no po dlhom dni sa vám už tie nohy proste dvíhať nechce. Čo čert nechcel, kamarátka predomnou sa potkla na prvom schode, spadla a zošuchla sa priamo do vestibulu pred recepciu. Prvé slová boli: „nieeeee, ja som si rozpučila Doritos.“ Podotýkam, že vo vestibule zostalo hrobové ticho a bolo počuť iba smiech celého zostatku skupiny. Dievčaťu sa nič nestalo a svoje rozpučené Doritos si spokojne zjedla na izbe.

Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!
Zdroj: pexels.com

Rady nad zlato…

  • Nikdy nestojte na eskalátoroch v metre na ľavej strane. Po ľavej strane väčšinou chodia ľudia, ktorí sa ponáhľajú a potrebujú sa rýchlo dostať na iné miesto. Preto im prosím nezavadzajte a keď sa chcete iba vyviesť hore (alebo dole), postavte sa napravo.
  • Pred priechodom pre chodcov sa vždy pozrite najskôr na zem, je tam napísané, do ktorej strany sa máte pozrieť. Keďže v Anglicku jazdia autá po opačnej strane ako je zvykom vo väčšine krajín, niekedy to môže byť veľmi mätúce.
Look left
Zdroj: freepik.com
  • Na prepravu používajte mestskú hromadnú dopravu. Ňou sa dostanete naozaj všade. Môžete si kúpiť Travelcard alebo Oyster card, ktoré sú platné na niekoľko dní a pomôžu vám dostať sa bez starostí tam, kam potrebujete.
  • Ak ste „gastrocestovateľ“ a vyhľadávate gastro-zážitky, Londýn je na to tým správnym mestom. Nechoďte prvotne na fish&chips. Sú tu rôzne food markety, kde nájdete nespočetné množstvo kuchýň z každej časti sveta. Skúšajte všetko, čo vám príde pod ruku!
  • Stravujte sa počas dňa na MealDealoch. Nechoďte do reštaurácií, pretože sú (podľa môjho skromného študentského názoru) predražené. MealDeal je výhodná ponuka, kde za jednu cenu máte sandwich, wrap alebo šalát, k tomu si môžete vybrať nápoj a snack v podobe čipsov alebo ovocia. Nájdete ho skoro v každom obchode s potravinami, ako napríklad TESCO Express, M&S Food alebo Sainsbury´s. Ceny sa pohybujú od 3,50£ až po 5£.

Aké je ponaučenie?

Zo Slovenska nás odišlo 9 a 9 ľudí sa tiež aj vrátilo (vďaka bohu). Je ťažké ukorigovať a ustrážiť si 9 člennú skupinu dospelých ľudí vo veľkom meste. Ešte keď máte na starosti deti je to ľahšie. Tie vás poväčšine poslúchnu. No dospelí ľudia nad vecami príliš špekulujú. Moje osobné ponaučenie z celého výletu je, že nie vždy vyhoviem každému. Každý má iné tempo, iné priority čo chce vidieť a podobne. Aj napriek tomu, že som do itineráru zahrnula naozaj asi všetko čo sa dalo. Pre mňa, ako organizátora, je hlavné, že sa všetci dobre bavili. Preto prosím, ak je vo vašej skupine niekto ako ja, teda premotivovaný človek čo všetko vybavuje, buďte naňho milí a pochváľte ho na konci výletu že sa vám páčilo a že to super vymyslel. To je všetko čo potrebuje ten dotyčný počuť.

Vianočný Londýn a ako nestratiť 9 ľudí vo veľkomeste!
Zdroj: autor článku (Eliška Hulová)

Boli ste už niekedy na vianočných trhoch v Londýne?

Ďalšie zaujímavosti z cestovania nájdete tu.

Zdroj: tootbus.com

Zdroj titulného obrázka: Eliška Hulová

Ďalšie novinky

Populárne