Veľkolepé vyvrcholenie vo Wembley: Príde futbal konečne domov?

-

Veľkolepé vyvrcholenie vo Wembley

Maratón futbalových zápasov európskeho šampionátu vyvrcholí v nedeľu. Do finále sa prebojovali Taliansko a Anglicko, ktoré si finálovú účasť na vrcholnom šampionáte zopakuje po dlhých 55 rokoch. Záverečné stretnutie na posvätnom národnom futbalovom štadióne v Londýne si naživo užije viac ako 50 tisíc divákov. Veľkolepé vyvrcholenie vo Wembley môže ukončiť nekonečné čakanie anglických fanúšikov na titul.

Cesta Talianska

„Squadra Azzurra“ dominovala v skupine A. Na úvod turnaja porazili zverenci Roberta Manciniho Turecko, väčšie problémy Talianom nenarobilo ani Švajčiarsko a zápas s Walesom zvládli po tesnej výhre. Bez straty bodu a inkasovaného gólu postúpili Taliani do osemfinále, v ktorom narazili na Rakúsko. Rakúšania tlaku papierového favorita dlho odolávali, ale nakoniec Taliani zvíťazili po predĺžení. Vo štvrťfinále sa stretlo Taliansko s Belgickom. Súboj dvoch favoritov zvládli po víťazstve 2:1.

Desiaty deň na EURO 2020
Zdroj: asumetech.com

Semifinálové meranie síl ponúklo bitku medzi Talianskom a Španielskom. Repríza finále z roku 2012 neponúkla rovnakú dominanciu Španielska ako pred deviatimi rokmi. Čakanie na gól pretrhol Chiesa, ale v závere zápase vyrovnal Morata. Práve Morata bol jedným z nešťastných „hrdinov“ penaltového rozstrelu. Rozhodujúci pokutový kop premenil Jorginho a poslal hráčov z Apeninského polostrova do finále.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  PLOTCAST #2 Seriály roku 2019 - The Witcher, GoT...

Cesta Anglicka

Množstvo hviezd v anglickom tíme neponúklo ofenzívnu silu, akú sme očakávali. Úvod turnaja „Three Lions“ zvládli po tesnom víťazstve nad Chorvátskom 1:0. V ostrovnom derby proti Škótsku iba remizovali a záverečný zápas proti Česku rozhodli taktiež jedným presným zásahom. V osemfinále čakalo na zverencov Garetha Southgata Nemecko. Po výhre 2:0 sa Angličania prebojovali do štvrťfinále, v ktorom bezproblémovo „sfúkli“ Ukrajinu v pomere 4:0.

12. deň EURO 2020
Zdroj: uefa.com

V semifinále si Angličania zmerali sily s Dánskom, najväčším prekvapením turnaja. Po výstavnom góle Damsgaarda z priameho kopu museli hráči v bielom dobiehať jednogólovú stratu. Loptu do vlastnej brány si v závere prvého polčasu strelil kapitán Kjaer a muselo rozhodnúť predĺženie. Osudový moment priniesla 104. minúta. Kontroverznú penaltu Schmeichel dokázal zneškodniť, ale na následnú dorážku bol prikrátky. Anglicko do finále poslal Harry Kane.

Finálový súboj je na programe v nedeľu o 21:00. Naposledy sa Taliansko a Anglicko stretli na vrcholnom šampionáte v roku 2014 na Mundiale v Brazílii. Vtedy sa z víťazstva 2:1 tešili talianski hráči. Angličania sa do finále prebojovali po 55 rokoch. Naposledy triumfovali ešte v roku 1966 na domácom svetovom šampionáte.

Kto ovládne európsky šampionát vo futbale? Dočká sa Anglicko vytúženého víťazstva a prelomí dlhé čakanie?

Zdroj/foto: goal.com