Prvý deň EURO 2020: Taliansko vstúpilo do šampionátu víťazne!

-

Prvý deň EURO 2020

EURO 2020 odštartovalo úvodným zápasom medzi Talianskom a Tureckom. „Squadra Azzurra“ sa prekvapivo neprebojovala na svetový šampionát pred dvoma rokmi v Rusku a na prebiehajúcich európskych majstrovstvách chcela v prvom zápase využiť výhodu domáceho prostredia. Turecko, ako papierový outsider tohto zápasu, mohlo iba prekvapiť, ale zverenci trénera Gunesa už niekoľkokrát ukázali, že proti favoritom dokážu zabojovať a nepredvídateľnou hrou prekvapiť. Prvý deň EURO 2020 priniesol dominantné víťazstvo Talianska na Olympijskom štadióne v Ríme.

Bezgólové prvé dejstvo

Oba tímy vstúpili do zápasu opatrne, ako to už v úvodných zápasoch majstrovstiev býva zvykom. Taliani dominovali najmä v držaní lopty a prihrávkami cez krídla sa snažili rozhodiť tureckú obranu. Hráči „Bieleho polmesiaca“ naopak zabezpečenou defenzívou znemožňovali Talianom prejsť do ich šestnástky. V prvej obrovskej šanci sa ocitol Lorenzo Insigne, ale typickou obaľovačkou o niekoľko metrov netrafil bránu Cakira. V 22. minúte musel Cakir vytiahnuť reflexívny zákrok po hlavičke stopéra Chielliniho. Turecké akcie končili v zárodku a k výraznejšej šanci sa futbalisti v červených dresoch nedostali. Do šatní sa odchádzalo za bezgólového stavu.

Zdroj: uefa.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prelomový moment slovenského futbalu: Vo Fortuna lige využili VAR!

Taliansky gólostroj po zmene strán

V druhom polčase pokračovalo neúnavné dobýjanie tureckej brány. Skóre sa menilo v 57. minúte. Po prudkej lopte Berardiho si loptu do vlastnej siete zrazil Demiral. Odstavený turecký útok a dezorientovaná obranná formácia čakala na chyby Talianov, ktoré však neprichádzali. Naopak v 66. minúte využil zmätky vo veľkom vápne Immobile a zvýšil na 2:0. Gólovú bodku za zápasom pridal v 79. minúte Lorenzo Insigne.

Italy
Zdroj: eurosport.com

Útočník Neapolu dostal až trestuhodne veľa priestoru a obaľovačka mu na tretí pokus vyšla. Vo všetkých smerov kvalitne pracujúca zostava Talianska Turkov k ničomu nepustila, čo dokomentuje aj pomer striel na bránu 0:8. „Squadra Azzurra“ si na domácej pôde pripísala prvé tri body a najbližšie sa stretne so Švajčiarskom. Turkov čaká dôležitý súboj proti Walesu.

Európska futbalová sága pokračuje v sobotu tromi zápasmi. O 15:00 si v Baku zmerajú sily Švajčiarsko s Walesom. V Kodani sa proti sebe postavia Dánsko a Fínsko a večerný petrohradský program obstarajú Belgičania proti Rusku.

Sledovali ste úvodný zápas Talianska proti Turecku? Podarí sa Talianom po deviatich rokoch opäť na európskom šampionáte zažiariť?

Zdroj/foto: uefa.com