Umenie sa nachádza v každom z nás: Kúsok motivácie k tvorbe!

-

Novinky

Umenie je v každom z nás

Od príliš veľa ľudí počúvam o tom ako sa zaujímajú o umenie a ako radi by sa mu venovali, ale bohužiaľ nemajú talent. Vážené dámy a páni, ono to ale vôbec nie je iba o talente.

Umenie je veľmi špecifickou formou vyjadrovania sa. Je to o kreativite a o tom, čo dávate von zo svojho vnútra. Umenie je subjektívne a tak ako vo všetkom ostatnom – každému sa páči niečo iné. Umenie je všade okolo nás a nemyslím tým iba maľby na stenách, básne alebo divadelné predstavenia. Nájdeme ho v rannej káve, v slnečných lúčoch dopadajúcich na našu tvár a či v priateľskom rozhovore s predavačom Nota Bene.

Neporovnávajte sa s ostatnými

Ako som už spomenula, umenie má mnoho tvárí a skutočne nepotrebujete talent, aby ste začali tvoriť. Talent je iba malým bonusom, ktorý pokiaľ máte – gratulujem. Pokiaľ nie, svet sa nezrúti.

Za každým dobrým umelcom sú totiž najmä roky praxe. Každodenné dlhé hodiny hrania na gitare až kým si necítite prsty. Tisícky skíc a štúdium anatómie, prebdené noci, vytrvalosť a chuť neustále trénovať, zlepšovať sa. Sú za tým modriny po celom tele pri tanečníkoch a veľa stresu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Darovanie krvi? Nemocnice hlásia nedostatok dobrovoľníkov!

Tvorba
Zdroj: pexels.com

Takže ak chcete začať tvoriť, neporovnávajte sa s profesionálnym maliarom, ktorý celé roky trénoval aby vedel dokonale stvárniť ľudské telo. Alebo so spisovateľom, ktorý prečítal tisícky kníh, aby si neustále cibril slovnú zásobu, štylistiku a kreativitu.

Samozrejme to neznamená, že teraz musíte mať bezsenné noci na to aby ste sa stali umelcom. Vôbec nie. Koľko času tvorbe venujete je iba na vás. Len som vám chcela vysvetliť, že každý dobrý umelec má za sebou roky driny. A teda poctivou prácou sa dá vypracovať – a to aj bez talentu.

Netreba sa báť

Pokiaľ skutočne chcete začať s tvorbou, nebojte sa a pustite sa do toho! Tým najťažším krokom je práve začať. Ak vás to láka k hudbe, pozrite sa na možnosti jednoduchých hudobných nástrojov vhodných pre samoukov. Napríklad také ukulele je výborným malým inštrumentom. Má iba štyri struny, takže je o niečo jednoduchšie ako gitara, no pritom na ňom dokážete zahrať skutočne zvučné melódie. Je ideálnym nástrojom pre začiatočníkov a vďaka mnohým dostupným videám na internete nepotrebujete žiadneho učiteľa, zvládnete to celkom sami – len treba chcieť.

Tvorba
Zdroj: Andyavocadoart

Ak chcete naopak skúsiť maľbu, začnite kúpou viacerých druhov farieb, uvarte si doma čaj, zapnite si príjemnú hudbu a vyskúšajte s ktorým materiálom sa vám bude najlepšie pracovať. Vo výtvarnom umení existuje neskutočné množstvo štýlov a techník, takže pokiaľ vás nebude baviť vodná hra s akvarelom, možno vám sadne klasická čierna fixka alebo naopak veselé akrylové farby, s ktorými dokážete vytvoriť nádherné abstraktné kúsky.

Dôležité je aby ste si vyskúšali, čo vás baví – a v tom sa môžete následne zdokonaľovať, pripadne aj skúšať a obmieňať rôzne techniky. Je to iba na vás a vašej fantázii.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Kryptomena Shiba Inu: O čo ide v tomto projekte a oplatí sa kúpiť?

Umenie ako terapia

Umenie je výborným nástrojom na relax a taktiež zázračne prispieva k filtrácii našich emócií. Napríklad ak vás niečo trápi alebo sa s niekým pohádate a skúsite v takej chvíli namaľovať obraz – svoje emócie tak presuniete na plátno, namiesto toho aby ste ich držali v sebe. Takýmto spôsobom sa môžete naučiť filtrovať nepríjemné emócie aj cez hudbu a či poéziu a navyše vytvoríte aj pekné umelecké dielo.

Tvorba
Zdroj: pexels.com

Rovnako aj po náročnom dni si dokáže človek pri krátkom večernom zahratí na hudobnom nástroji alebo nakreslení malého obrázku, príjemne oddýchnuť. Možno ste sa s touto technikou už stretli pri relaxačných omaľovánkach alebo obyčajných čarbanicách, ktoré častokrát vytvoríme pri dlhom telefonáte. Aj tieto malé tvorivé aktivity dokážu znížiť našu dennú dávku stresu.

Zamyslite sa teda nad tým aké pozitívne dopady môže mať na vás umenie a skúste sa ponoriť do zázračného umeleckého sveta aj vy.

Stačí len začať 🙂

Pokiaľ by ste si radi prečítali pár slov od ďalších umelcov, odporúčam vám napríklad rozhovor Umenie očami umelca s Patrikom Koprivňavským.

Zdroj titulného obrázka: freepik.com

Ďalšie novinky

Viac od autora