Stráženie mačiek? Zaujímavý návod na bývanie zadarmo v Amsterdame či iných veľkých mestách!

-

Novinky

Stráženie mačiek na plný úväzok

Stretol si sa už s pojmami housesitting alebo catsitting? Ide v podstate o stráženie mačiek či iných domácich miláčikov priamo v dome, zatiaľ čo sú ich majitelia preč. Podobné možnosti fungujú aj v našich končinách. Avšak najmä vo veľkomestách je to skvelá cesta na bývanie zadarmo, prípadne ako forma bočného príjmu.

Moje túlavé topánky ma predčasom priniesli do Amsterdamu. Aj keď som o catsittingu počula už predtým, až tu som sa k tejto aktivite dostala naplno. Ako to teda ale funguje? 

Mačky
Zdroj: pexels.com

V prvom rade si musíš vytvoriť profil na niektorej platforme určenej na tieto účely. Na výber je veľa možností, ako napríklad www.pawshake.com alebo www.petbacker.com. Prípadne môžeš skúsiť šťastie v niektorej z facebookových skupín. Dôležité je spomenúť všetky tvoje predošlé skúsenosti s mačacími kamošmi, pridať niekoľko okúzľujúcich fotiek a poprosiť pár známych o napísanie referencie. Po splnení týchto krokov môžeš jednoducho vyhľadať ľudí, ktorí potrebujú niekoho na stráženie. Prípadne počkať kým niekto napíše tebe.

Niektorí ľudia chcú aby si počas ich neprítomnosti býval priamo u nich doma, iní zase vyžadujú iba denné  kŕmiace návštevy. Všetko závisí od dohody , čo najviac vyhovuje tebe a čo dotyčnému klientovi.

Samozrejme, že dôležitým faktorom je práve daná lokácia. Amsterdam je na túto činnosť ako vyšitý, vzhľadom na obrovský počet obyvateľov a fakt, že takmer každá druhá domácnosť vlastní chlpatého mačacieho miláčika. Práve kvôli veľkému počtu obyvateľov a neskutočne vysokým cenám nájmu nie je úplne najjednoduchšie nájsť si ubytovanie. Týmto spôsobom som sa dostala ku catsittingu. Spočiatku som to brala ako dočasné riešenie, kým si nenájdem vhodné bývanie. Momentálne som však vybookovaná na tri mesiace dopredu. 

Takýmto spôsobom ušetrím peniaze za nájom a okrem toho si privyrobím i čosi navyše.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Hudobník Tomi Chico vydáva novinku s názvom "Umelina"! Ako znie?
Mačka
Zdroj: Pexels.com

Výhody i nevýhody

Je nesmierne dôležité uvedomiť si, že starať sa o cudzie zviera je naozaj veľká zodpovednosť a v niektorých prípadoch i nie celkom jednoduchá záležitosť. Niektoré mačky majú komplikované povahy, nemajú rady zmeny, potrebujú špeciálnu pozornosť, môžu byť agresívne alebo vystresované. Taktiež sa môžu zatúlať alebo zraniť. V takýchto prípadoch je dôležité vedieť ako postupovať, pretože inak ti, na prvý pohľad jednoduchá a príjemná práca, môže poriadne skomplikovať život.

Pokiaľ si zvolíš podobnú stratégiu ako ja – vo forme ušetrenia na nájme, je dobré si uvedomiť, že neustále presúvanie sa z miesta na miesto je vyčerpávajúce a nie je vhodné pre každého. Navyše je to uskutočniteľné iba v prípade, že nevlastníš veľa vecí (Môj celý život je momentálne v jednom kufri).

Mne osobne však táto možnosť vyhovuje, pretože okrem už spomínanej redukcie výdavkov, mám možnosť vyskúšať si bývanie v rôznych častiach mesta. Taktiež mi príde zaujímavé bývať v cudzích príbytkoch najrôznejšieho druhu a skúsiť sa tak vžiť do kože odlišných životných štýlov. Ako som však už spomenula, nie je to pre každého, čiže ak si nevieš predstaviť bývanie v cudzom dome, vždy je tu možnosť výberu denných návštev. 

Nuž a samozrejme treba byť zodpovedný, opatrný a rozvážny. Najlepšie je stretnúť sa s klientom osobne a dopredu si ujasniť všetky požiadavky, aby obe strany vedeli, čo očakávať.

Pokiaľ máš teda rád mačky, či iné zvieratá a chceš si vyskúšať na cestách čosi nové, odporúčam ti pozrieť sa na stráženie mačiek bližšie. Určite spoznáš skvelých ľudí, i rozkošných chlpatých miláčikov.

A ak ťa táto alternatívna forma bývania oslovila, určite si prečítaj čosi o couchsurfingu.

Zdroj titulného obrázka: pexels.com

Ďalšie novinky

Populárne