Peniaze ako cesta za šťastím? Nakupuj menej a ži viac!

-

Novinky

Peniaze ako cesta za šťastím?

Máš rád pekné veci? Jasné, veď každý má. Radi sa vo veľkom obklopujeme hromadami materiálnych vecí a tento svet plný konzumu nás vedie v duchu „peniaze na prvom mieste.“ Okrem toho sme neustále tlačení do čoraz častejšieho nakupovania položiek, ktoré vôbec nepotrebujeme. Toto však nie je tá správna cesta za šťastím, a to si bohužiaľ veľa ľudí neuvedomuje.

Peniaze ovládajú naše životy

Je to smutné, ale pravdivé. Väčšina z nás ťažko pracuje aby sme si mohli dovoliť veci po ktorých túžime. Značkové oblečenie, modernú elektroniku, nepotrebné doplnky a dekorácie. Každý deň nám marketingové spoločnosti podvedomie tlačia do hlavy nejaké nové výmysly, náš „nákupný zoznam“ tak nikdy nekončí a my pracujeme viac a viac.

Peniaze
Zdroj: pexels.com

Nakoniec ani nemáme čas si vytúženú vec dostatočne užiť, a tak ju len priložíme na našu hromadu nepotrebností. Medzi všetky tie kusy materiálu bez poriadnej hodnoty – pretože medzičasom sme si už vytýčili nové ciele. Takže v podstate vymieňame život, ktorý je neskutočne krátky, za nepotrebnosti, ktoré nás urobia šťastnými iba na chvíľu.

Presne v takomto kolobehu som sa kedysi sama nachádzala. Očarená silou peňazí, ktoré som ťažko zarábala, som si chcela kúpiť všetko, čo som videla. Ale neskôr som objavila čarovnú bránu poznania a zistila som, že kľúčom ku šťastiu nie je nakupovanie, ale zážitky. A tie môžu byť veľakrát úplne zadarmo.                                                        

Postupne som sa tak začala zbavovať všetkých nepotrebných vecí okolo mňa. Zamerala som sa na život na báze recyklácie a nakupovania iba toho, čo naozaj potrebujem.

Dnes sa ma ľudia pýtajú, ako je možné, že mám neustále peniaze na cestovanie – a veru otázka je celkom jednoduchá. Nemíňam na hlúposti.

Život bez vecí, ktoré nepotrebujeme

Nie je jednoduché zmeniť zo dňa na deň spôsob života a vôbec netvrdím, že musíš. Ja ti chcem iba priblížiť štýl, akým žijem ja. Môj malý systém, ktorý funguje a pevne verím, že v ňom nájdeš kúsok inšpirácie.

Hromady nepotrebných vecí
Zdroj: unsplash.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Jakub "Zitron" Ťapák: Roasted - Túto podarenú sériu by ste mali poznať!

Preprava

Čo sa prepravy týka, odporúčam ti viac využívať bicykel. Je to dokonalý spôsob, ako ušetriť peniaze, prispieť k ochrane životného prostredia, okrem toho mať prirodzenú dávku pohybu a taktiež sa vyhnúť ranným zápcham čí preplnenej MHD.                                      

V menších mestách je taktiež príjemné prejsť sa peši – veď predsa kvôli pár zastávkam nie je nutné ísť autobusom.

Recyklácia a opätovné použitie

Recyklovanie a opätovné použitie rôznych materiálov je ekologické, lacné, kreatívne a dá sa využiť v mnohých oblastiach.                      

Keď napríklad potrebuješ kus nábytku, tak namiesto kúpy celkom nového najprv prezri dostupné možnosti z druhej ruky. Týmto spôsobom sa v dnešnej dobe dajú nájsť naozaj skvelé kúsky.

No a pokiaľ nejde o nič komplikované, pokojne si môžeš potrebný kus zhotoviť aj sám.

Čo prosím? Že nie si dostatočne kreatívny? Žiadny problém, priateľu. V dnešnej dobe internetu všemohúceho existuje  neskutočné množstvo návodov a nápadov  na výrobu čohokoľvek. Posteľ z drevených paliet, polička z rebríka alebo lampa vyskladaná z prázdnych fliaš. Takýmito nápadmi si dokážeš vytvoriť unikátne kúsky za menej peňazí, ale za to s omnoho vyššou osobnou hodnotou, pretože do toho dáš kúsok seba. 

Jediné, čo potrebuješ, je nájsť dobrý nápad, potrebný materiál a trpezlivosť.

DIY
Zdroj: unsplash.com

Oblečenie

Textilný priemysel je na tom podľa mňa úplne najhoršie. S neustále meniacou sa módou nás v podstate stále tlačí do nakupovania tých najštýlovejších kúskov oblečenia a svojím spôsobom nás presviedča, že tie hromady, ktoré už máme doma sú na nič, pretože vyšli z módy.                                                                            

Samozrejme, ako žena sa rada pekne obliekam, ale skutočne nerozumiem, prečo by mi mal niekto diktovať, čo si mám obliecť. Našťastie, second hand obchody a blšie trhy začínajú byť aj u nás čím ďalej tým populárnejšie a ľudia začínajú chápať, že nákup z druhej ruky nie je hanba. Veľakrát dokážeš v takýchto obchodoch nájsť skryté poklady vo forme oblečenia z kvalitného materiálu alebo od populárnej značky.                                                    

Okrem toho existujú rôzne „výmenné akcie“, na ktoré môžeš priniesť zachovalé oblečenie a odísť s niečím iným. Takýmto spôsobom sa dá krásne aktualizovať šatník bez zbytočných nákupov a posunúť kúsky, ktoré nás omrzeli, niekomu koho potešia. Okrem toho ušetríme a zároveň nepodporujeme masívny predaj nekvalitných sezónnych trendov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Denny Veselý a jeho Láska na prvý snapchat: Novinka o zlomenom srdci!

Jedlo

Tu nejde o kúpu lacného a nezdravého jedla. Ale rada by som upozornila na tie množstvá jedla, ktoré kupujeme, veľakrát úplne zbytočne.                          

Ja osobne nezvyknem robiť také tie obrovské nákupy v supermarketoch, s povrch naplnenými košíkmi, pretože nikdy neviem, ako sa mi situácia vyvinie a či dané potraviny stihnem spotrebovať. Snažím sa najprv využiť to, čo doma mám, a v obchode dokupovať suroviny podľa toho, čo idem variť. Takýmto spôsobom zázračne miniem menej jedla a do koša neputuje nič. 

Nákupy jedla
Zdroj: unsplash.com

Bohužiaľ, tento spôsob je o to ťažší, pokiaľ si častú návštevu obchodu nemôžeš z časového hľadiska dovoliť. A taktiež pretože nám obchodné reťazce neustále ponúkajú „výhodné akcie“ typu kúp 5 + jeden zdarma, čo je neskutočne lákavé. Ale ak to všetko nespotrebujeme a dané suroviny skončia v koši, tak na čo je to vlastne dobré? Nič neušetríme a ešte aj plytváme jedlom.

Takisto začínajú byť u nás populárne rôzne projekty, kde reštaurácie vo večerných hodinách ponúkajú nepredané porcie z toho dňa za zlomok ceny. Takto sa dá zachrániť jedlo a ušetriť peniaze.

Iné výdavky

Samozrejme, existujú aj iné výdavky, ako napríklad účet za telefón, banku, poistenie a tak ďalej. Ale aj v tomto prípade dokážeš ušetriť peniaze, pokiaľ vieš ako.

Veľakrát strácame nemalé peniaze na zbytočných poplatkoch iba preto, že nepoznáme naše možnosti. A pritom nám iba stačí spraviť malý prieskum a pozrieť sa na ponuky, ktoré nám vyhovujú, aby sme sa vyhli nežiadúcim poplatkom. Pretože najmä tie veľké korporácie  nám veľakrát účtujú rôzne skryté poplatky za služby, ktoré ani nevyužívame. Občas ich vieme zrušiť, obmedziť, alebo znížiť využitím niektorých produktov.

Takže znova raz – neboj sa preskúmať všetky možnosti, uškodiť si tým nemôžeš, iba naopak.

Poplatky
Zdroj: pexels.com

A ako som spomenula už v úvode, takýto prístup k životu nie je pre každého. Všetko je to o prioritách a mojou prioritou je práve cestovanie, spoznávanie a užívanie si každého okamihu.                    

Ale aj pokiaľ máš iné životné preferencie, skús si iba pamätať, že existujú aj iné hodnoty v živote než je materializmus a konzum. Čiže i napriek odlišnému uhlu pohľadu ti možno tento článok v budúcnosti pomôže pri rozhodovaní sa, či kúpiť tú pätnástu kabelku alebo nie.                                                                       

Pokiaľ si chceš prečítať čosi z mojich ciest, odporúčam článok o nádhernej La Palme.      

Zdroj titulného obrázka: unsplash.com

Ďalšie novinky

Populárne