piatok, 5 marca, 2021

Joe Biden: Zbožňuje americké autá, no v garáži mal aj iné značky!

-

Joe Biden a jeho autá

Nový budúci prezident USA Joe Biden vlastnil krásne autá. Je petrolhead. Dávno mu učarovali klasické americké autá s veľkými motormi a výkonmi. Nakoniec si ponechal jediné.

Nie je zvykom, že by sme sa na našich stránkach venovali politike a politikom. Teraz mimoriadne urobíme výnimku. Ktovie, ako to nakoniec celé dopadne, ale termín inaugurácie nového amerického prezidenta sa blíži. Ani len nepomyslite na to, že po nástupe Bidena bude po amerických cestách tiecť benzín a pribudne na nich nová generácia pažravých osemvalcových motorov. Kdeže, svet je už úplne niekde inde, ako za mladých čias nového prezidenta. Joe Biden totiž pred časom vyjadril podporu elektromobilite. Chce, aby aj v USA platili oveľa prísnejšie emisné limity. Jeho pozitívny vzťah k nutnosti udržateľnej budúcnosti mu celkom iste nahrávala aj u voličov, ktorí sa nestotožňujú s laxným prístupom Donalda Trumpa k otázke globálneho otepľovania.

Amerika na ceste k elektromobilom?

-REKLAMA-

Jedno je isté: keď sa Joe Biden stane oficiálne americkým prezidentom a získa kľúče od Bieleho domu, kde nastúpi do úradu, Amerike (rozumej „júesej“) bude vládnuť petrolhead. Fanúšik áut a motorov a bývalý viceprezident USA vlastnil totiž pár zaujímavých áut. Dokázal s nimi urobiť dokonca aj „koláčiky“, teda v origináli „donuts“. Je to populárne pálenie pneumatík, keď sa auto krúti okolo svojej osi za výdatného vývoja dymu.

Chevrolet Bel Air
Zdroj: classiccars.com

Jednu klasickú čerešničku na torte vlastní dodnes, aj keď s ňou vlastne už nemôže jazdiť. Už dávnejšie vážne uvažoval o jej predaji, nakoniec auto ponúkol do aukcie. Ale ak sa obzrieme do minulosti, oproti extravagancii v podobe modelov Lamborghini a Maybach Donalda Trumpa je Biden oveľa tradičnejším petrolheadom.

-REKLAMA-

78-ročný demokrat z Pensylvánie totiž vyrastal v rodine plnej áut. Jeho otec pracoval ako správca predajcov značiek GM a Chrysler. Istý čas dokonca predával aj vozidlá značky Ford. Zameranie najnovšieho prezidenta na staré „Ameriky“ už od detstva je teda jasné.

Chrysler 300G
Zdroj: vallup.net

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  RIAA - 37 singlov certifikovaných ako hudobný diamant!

Joe Bidden zbožňoval autá od detstva

Láskou k autám sa Joe Biden netajil už dokonca počas svojho stredoškolského plesu, na ktorý prijachal na modeli Chrysler 300G z roku 1961, ktorý si požičal od otca. Jedno z prvých áut, ktoré vlastnil, však bolo ešte staršie vozidlo. Bol to Studebaker z roku 1951.

Studebaker Commander
Zdroj: dealeraccelerate.com

Joe Biden mal slabosť na kabriolety. Začala sa už s vozidlom Plymouth Cranbrook Convertible z rovnakého obdobia. Istý čas u neho pobudol aj višňovočervený Chevrolet Bel Air z roku 1956.

Plymouth Cranbrook Convertible
Zdroj: Hemming Motor Cars

Keď študoval Joe Biden na vysokej škole, našiel si cestu k trocha exotickejšiemu autu. Kúpil si jazdený Mercedes-Benz 190SL. Ten mal na počítadle 160 tisíc kilometrov. Dnes veľmi cenené klasické vozidlo malo karburátory Solex. Podľa majiteľa auta s nimi boli iba problémy, lebo nikdy poriadne nefungovali a nedokázali ich poriadne nastaviť.

Mercedes-Benz 190SL
Zdroj: supercars.net

Corvetta – Auto a láska na celý život

Joe Biden bol po celý čas vlastníkom len jediného auta a nikdy nepremýšľal, že ho predá. Tým autom je otvorený Chevrolet Corvette Stingray z roku 1967 v nezvyčajnom odtieni zelenej Goodwood Green. Exemplár z posledného roku výroby druhej generácie amerického športiaku bol svadobným darom od Bidenovho otca.

Chevrolet Corvette Stingray je posledné auto, ktoré patrilo Joe Bidenovi
Zdroj: Jay Leno’s Garage

Tajná služba ma nepustí za volant. Vlastne nemôžem riadiť vôbec nič. Je to jediná vec, ktorú na tejto práci neznášam. Úplne vážne.

Takto opísal v roku 2011 vtedajší viceprezident Biden v rozhovore pre magazín Car and Driver svoje problémy s vlastníctvom klasickej Corvetty.

Nový prezident bol doteraz jediným majiteľom a s vozidlom sa pred pár rokmi objavil aj v relácii Jay Leno’s Garage. Ak sa Biden do prezidentského kresla posadí, svoju Corvettu by musel na dlhý čas zavrieť do garáže. Tajná služba totiž prezidenta USA za volant z bezpečnostných dôvodov nepustí, čo sa predtým týkalo aj funkcie na pozícii viceprezidenta. Aby sa tak nestalo, Joe Biden sa nakoniec rozhodol auto predať v aukcii za 1 milión 200 000 dolárov…

Či ste demokrat alebo skôr konzervatívny, láska k autám spája všetkých ľudí. Je jedno, či zastávajú najvyššiu funkciu v štáte alebo sú “iba” zberateľmi či obdivovateľmi áut. Ako to vidíte vy?

Môj predchádzajúci článok nájdete na tejto adrese

Zdroj: carblogindia.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -