Učiť sa cudzí jazyk Online formou? V dnešnej dobe jedna radosť!

-

Novinky

Cudzí jazyk a jeho možnosti výučby

Existuje veľa metód výučby cudzích jazykov. A to je len dobre, pretože každému z nás vyhovuje iný spôsob, ktorý vedie k úspešnému cieľu. Práve na Slovensku sa vyučuje Anglický jazyk už nejaký ten rok a ešte aj pred pádom predošlého režimu sa vyučoval povinne Ruský jazyk. Ako vyzerajú rôzne učebné metódy, ktoré vám môžu s učením pomôcť? Poďme sa na to pozrieť!

cudzí jazyk
Zdroj: Betranslated.com

Netreba sa báť!

„Som presvedčená, že dôvodom, prečo ľudia neovládajú cudzie jazyky napriek tomu, že sa ich roky učia, je to, že sa učia nesprávnym spôsobom. Preto sa ani po dlhom čase nedostavujú výsledky a cítia sa frustrovaní,“ hovorí polyglotka a jazyková mentorka Lýdia Machová, ktorá sa naučila už 9 jazykov.

Aby sa človek naučil akýkoľvek cudzí jazyk, treba podľa nej dodržiavať pri učení štyri základné veci. Po prvé, učenie nás musí baviť. Po druhé, treba sa mu venovať systematicky, lepšie každý deň niekoľko minút, ako raz za týždeň nárazovo niekoľko hodín. Ako tretí bod odporúča urobiť si plán, na akú jazykovú úroveň sa chce človek dostať, čo súvisí s cieľom, prečo sa jazyk učíme, a potom sa plánu skutočne držať. Následne si treba nájsť pre seba čo najefektívnejšiu metódu.

„Metód výučby cudzích jazykov je viacero a každému vyhovuje iná. Všetky však majú spoločné to, že sú do učenia zapojené zmysly. Cudzí jazyk preniká do mozgu cez počuté, videné, povedané, napísané. Metódy sa líšia poradím a intenzitou týchto ciest. No keď sa človek do cudzieho jazyka takpovediac ponorí, je vysoká šanca, že sa ho skutočne naučí,“ dopĺňa Katarína Boskovičová, študijná poradkyňa pre dospelých a firmy z jazykovej školy Berlitz.

cudzí jazyk
Zdroj: Teamviewer.com

Klasika verzus revolúcia?

Treba si pre seba vybrať tú najlepšiu metódu, akou sa naučiť cudzí jazyk, znamená spoznať najefektívnejšie cesty, ktorými sa učíme.  Zároveň mať jasno v tom, ako a kde chceme jazyk používať. Inak sa musí učiť tlmočník, inak prekladateľ, iné potrebujete ovládať, ak sa chcete v zahraničí do nejakej miery dohovoriť, a iné, ak máte viesť v cudzom jazyku obchodné stretnutia alebo prezentovať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Wattpad Knihy - Oplatí sa stiahnuť aplikáciu?

Medzi priame metódy učenia sa cudzieho jazyka patrí memorovanie slovíčok a zároveň učenie sa gramatiky. Gramaticko-prekladová metóda sa používala už v 16. storočí a študenti sa takto učili po latinsky. Najskôr sa naučili slová cudzieho jazyka a gramatické pravidlá, potom prekladali texty slovo po slove a slová spájali do viet. Podobným spôsobom sa dodnes učia prekladatelia a tlmočníci. Sú však aj novšie metódy. Ide o takzvané priame, napríklad Berlitz metóda alebo Callanova metóda. Tieto metódy nevyrástli na základe metódy gramatika – preklad a vedeckých poznatkov. Išlo o observácie o tom, ako funguje učenie, ľudský mozog a pamäť.

Prospekty metód

V spolupráci s Institute of Psychology na McGill University Montreal bol napríklad vyvinutý moderný systém výučby cudzích jazykov, ktorý dostal názov Úplné ponorenie (Total Immersion) a vychádza z Berlitz metódy. A aká dokáže byť účinnosť tejto metódy?

„Tento systém vychádza z Berlitz metódy a je vhodný na skutočne rýchle zlepšenie jazykovej úrovne, keď sa študent posunie za päť dní o jednu úroveň vyššie,“ pokračuje K. Boskovičová.

Ako Callanova, aj metóda Úplné ponorenie je priama. Práve angličtina je vyučovaná prvým spôsobom, učebné materiály metódou Total Immersion sú vypracované a fungujú aj pri iných jazykoch.  Študent je doslova ponorený do angličtiny, nemčiny či francúzštiny. Denne s ním v tomto jazyku komunikujú minimálne dvaja až traja lektori 10 až 12 vyučovacích hodín. Polovicu času je do konverzácie zapojený aj študent, aby si preberanú látku dokonale osvojil.

„Týmto spôsobom sa dá ponoriť do jazyka z akejkoľvek jazykovej úrovne. Veľkou výhodou je určite aj to, že sa obsah a tempo výučby prispôsobujú študentovi, čo zvyšuje jeho motiváciu. Môže sa učiť jazyk všeobecne alebo sa zamerať na témy, ktoré potrebuje kvôli svojej práci či štúdiu,“ dopĺňa odborníčka na vzdelávanie dospelých z jazykovej školy Berlitz.

Sebavedomie predurčuje úspech

Ste hudobník? Možno práve pre vás je Callanova metóda! Callanova metóda je totižto vhodná pre ľudí, ktorí disponujú dobrým hudobný sluchom. Funguje tak, že študenti najskôr počúvajú lektora a snažia sa čo najviac porozumieť. Neskôr hovoria a až následne čítajú a píšu. Aj preto sa tejto metóde hovorí ucho-ústa-oči-ruka. Špecifikom tejto metódy je neustále opakovanie viet a fráz a rozprávanie bez zbytočného premýšľania. Lektor hovorí rýchlo, dokonca rýchlejšie, než je bežné. Študentom kladie otázky, každú otázku zopakuje dvakrát a od študenta sa vyžaduje, aby odpovedal okamžite, bez premýšľania, automaticky. Aby výučba čo najviac reflektovala reálny život, lektori sa na hodinách striedajú – každý z nich hovorí iným tempom, s iným prízvukom a študenti sa tak učia nemať stres a reagovať za každých okolností.

„Podľa mojich skúseností využívanie efektívnych metód učenie sa cudzieho jazyka podstatne zjednodušuje a skracuje,“ delí sa o skúsenosti polyglotka L. Machová. „Som presvedčená, že dôvodom, prečo má niekto pocit, že sa cudzí jazyk nedokáže naučiť, nie je nedostatok talentu. Učenie je práca a súčasťou efektívneho učenia je pravidelný kontakt s jazykom.“

Podčiarknuté a zrátané: efektívna metóda učenia sa cudzieho jazyka je taká, ktorá nás baví, umožňuje nám intenzívny kontakt s jazykom, pretože ho počúvame, sami ním hovoríme a nevynechávame ani čítanie napísaného textu a písanie. Každý deň aspoň niekoľko minút. A ako sa v nom dokážete zdokonaliť? No predsa tým, že sa nebudete svoje nadobudnuté schopnosti báť využiť! Vačšina ľudí veľmi ocenuje snahu a práve vdaka tomuto si vybudujete aj nové priateľstvá! Netreba sa teda báť a my vám prajeme na vašej ceste štúdiom veľa štastia!

cudzí jazyk
Zdroj: Thoughtco.com

Tak čo? Ako ste sa naučili nejaký cudzí jazyk vy? Napíšte nám vaše poznatky do komentárov!

Zdroj: TS – Trumpeter

Zdroj titulného obrázku: Wallpaperdog.com

Ďalšie novinky

Populárne