Trnavská župa prináša SOS gombík! Aké bude mať využitie?

-

Novinky

SOS gombík a Trnavská župa?

Trnavská župa už rok ponúka službu domáceho tiesňového volania. Bezplatne ju môžu využívať osamelo žijúci ľudia, ktorým umožňuje privolať si pomoc v krízových situáciách prostredníctvom stlačenia SOS gombíku.

„Počas prvého roka sme službu domáceho tiesňového volania zabezpečili pre skoro 160 ľudí z 34 obcí a miest v Trnavskom kraji. Zaznamenali sme viac ako 850 volaní, pričom až 20-krát bola privolaná záchranná zdravotná služba. Som rád, že sme takto dokázali pomôcť našim obyvateľom a niektorým z nich sme zrejme aj zachránili život,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Trnavská župa
Zdroj: Wallpapergk.com

Veľký počet záujemcov

Do konca tohto roka začne túto službu využívať ďalších zhruba 40 záujemcov a celkový počet používateľov bude väčší ako 200. Pôjde predovšetkým o seniorov, zdravotne znevýhodnených ľudí alebo čakateľov na umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb.

„Hlavným zmyslom tejto služby je umožniť našim osamelo žijúcim obyvateľom ostať v ich prirodzenom prostredí čo najdlhšie. Možnosť privolať si pomoc v prípade núdze je benefitom pre samotných používateľov, ako aj ich blízkych. Všetky finančné náklady spojené so službou hradí Trnavský samosprávny kraj,“ doplnila koordinátorka projektu Lucia Vadovičová

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Let's talk about sex - Kamarátstvo s výhodami a jeho nástrahy!

Vode odolný SOS gombík je možné nosiť ako náramok alebo náhrdelník. Po jeho stlačení je vyvolaný hovor na dispečing. Spojenie je zabezpečené prostredníctvom pevnej základne s mikrofónom a reproduktorom, ktorá je v domácnosti umiestnená strategicky. Vyškolený personál dispečingu hovor vyhodnotí a určí ďalší postup, ktorým môže byť aj privolanie záchrannej zdravotnej služby. Partnerom župy pri zabezpečovaní služby domáceho tiesňového volania je Asociácia samaritánov Slovenskej republiky.

Trnavská župa
Zdroj: Sme.sk

Aký máte názor na SOS tlačidlo vy? Myslíte si, že ide o dobrú pomoc?

Zdroj: TS – Trnavská župa

Zdroj titulného obrázku: Goslovakia.sk

Ďalšie novinky

Populárne