sobota, 10 apríla, 2021

Tip na film: Charlie Chaplin: The Great Dictator (1940)

-

Tip na film: The Great Dictator (1940)

Dnešný tip na film je venovaný filmovej klasike, Chaplinovke z roku 1940 s názvom The Great Dictator. Charlie Chaplin je známy predovšetkým ako herec z nemej éry Hollywoodu. The Great Dictator bol prvým filmom, v ktorom na plátne prehovoril. Napriek skutočnosti, že film je starý viac ako 80 rokov, má čo ponúknuť aj dnešnému divákovi.

The Great Dictator: Adenoid Hynkel

Tento Chaplinov počin je totiž skvelou a najmä veľmi odvážnou paródiou vtedajšieho Nacistického Nemecka. Dej sa odohráva vo fiktívnej krajine zvanej Tománia, ktorá je ovládaná diktátorom. Tento diktátor – Adenoid Hynkel sa snaží podmaniť si susednú krajinu Osterlich. Chaplin do filmu zakomponoval aj pasáže, v ktorých hovorí v “nemčine”. Väčšina slov v týchto pasážach bola nezrozumiteľná.

-REKLAMA-

Hitler, Mussolini aj Goebbels

Right-wing mayor bans historians from Benito Mussolini's hometown | World | The Times
Zdroj: thetimes.co.uk

Vo filme nájdeme okrem postavy parodujúcej Adolfa Hitlera aj iné postavy pripomínajúce osobnosti vtedajšej doby. Napríklad ďalšieho diktátora, ktorý vládne krajine Baktérií. Meno tohto diktátora je Napoloni a predstavuje vtedajšieho vodcu tallianskych fašistov – Benita Mussoliniho. Ďalším príkladom je postava Josepha Garbitscha, ktorá paroduje ministra nacistickej propagandy Josepha Goebbelsa.

Diktátor alebo barber z ghetta?

-REKLAMA-

Janus Films — The Great Dictator
Zdroj: janusfilms.com

Charlie Chaplin si v tejto vojnovej komédii zahral dvojrolu. V židovskom ghette totiž žije barber, ktorý akoby diktátorovi Hynkelovi z oka vypadol. The Great Dictator okrem iného obsahuje aj prvky typické pre všetky ostatné Chaplinove filmy. Divák v ňom nájde množstvo vtipných, groteskných scén.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Bill Hicks: Génius, ktorý sa nedočkal dlhodobej slávy

Najvýraznejší filmový prejav od nemého herca

Séria rôznych príhod a eskapád vyústi do momentu, kedy si nacistickí pohlavári pomýlia holiča s diktátorom. Holič sa vďaka tomu dostane až na pódium pred celý národ. V úplnom závere filmu paradoxne nemý herec Charlie Chaplin prináša zrejme najzásadnejší filmový prejav vtedajšej doby.

Chaplin naštval aj samotného Führera

The Great Dictator je natoľko výstižnou paródiou nacistov, že údajne rozzúrila aj samotného “Führera”. Hitler zakázal film premietať vo všetkých satelitných štátoch Tretej ríše. Biografický film Chaplin (1992) divákom odhalil, že pri tvorbe Diktátora išiel Chaplin do obrovského rizika. Film si financoval z vlastného vrecka a začal ho natáčať týždeň po vypuknutí 2. svetovej vojny.

Zaujímavosť: Adolf Hitler bol o 4 dni mladší od Charlieho Chaplina.

Zaujal vás tento článok? Tak si neváhajte prečítať aj Charlie Chaplin: Zaujímavosti, ktoré musíš o ňom vedieť!

Zdroje: Youtube, ČSFD

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img