Aký je ďalší kúsok od Christophera Nolana? Naša recenzia filmu Tenet!
Portfólio režiséra Christophera Nolana je viac než obdivuhodné. Práve výborné filmy, ktoré sa často zahrávajú s našimi pocitmi, sa stali rokmi legendárne. Ale v posledných mesiacoch bolo neisté, či sa dočkáme nového filmu od tohto legendárneho režiséra. Bolo tak kvôli faktu, že z preventívnych dôvodov boli ešte pred pár týždňami zavreté všetky kultúrne strediská, do ktorých spadajú aj kiná. Tieto opatrenia fungujú ešte napríklad v Spojených štátoch amerických, kde sú nákazy vírusom COVID-19 vo veľmi veľkých číslach. Práve preto sa rozhodla spoločnosť Warner Bros. vydať film Tenet vo všetkých krajinách, kde sa dalo. Dokázal teda režisér Christopher Nolan naplniť očakávania? Toto je naša recenzia filmu Tenet.
Scenár
Ako prvú vec, ktorú by som chcel rozoberať je scenár. Je to kvôli faktu, že práve výborne napísaný scenár tvorí z filmu pozlátko, ktoré vás prekvapuje každou scénou. Výborne napísaný príbeh doprevádzajú neustále zápletky. Dej sa primárne sústreduje na dve hlavné postavy – protagonistu (John David Washington) a Neila (Robert Pattinson). Najväčším prekvapením celého filmu je dynamickosť deju. Vo filme sa tým pádom nedočkáte dlhých dialogových scén. Scenár sa tým pádom drží starého Nolanovského pravidla – vysvetlovať, ale neukazovať. Podobného scenáru sme sa dočkali pri filme Inception, ktorý bol ale oproti filmu Tenet oveľa menej dynamický.
Strih
Strih filmu by sa dal hodnotiť za vizuálny orgazmus. K tomuto rozhodnutiu príde človek po jasnom zhodnotení scén, ktoré vidí. Film sa totižto zaoberá veľmi novým a revolučným konceptom vysvetlovania časového prechodu. Práve táto idea tvorí výborný priestor na strih v neobvyklých momentoch. Strihu sa dočkávame napríklad v pasážach, ktorých priebeh by sme očakávali linéarny. Tým, že je samotný scenár filmu veľmi dynamický, tak sa musel kvôli tomu prispôsobiť aj strih. Spojenie týchto dvoch prvkov vytvára harmonickú slasť pre oči diváka.
Sound Design
Ako hudobník a sound designer našich podcastov som sa najviac tešil na túto kategóriu filmu. Pri filmoch Christophera Nolana sme si mohli totižto zvyknúť, že nás vždy dokáže prekvapiť jeho hra so zvukmi. Inak to nie je ani pri filme Tenet, kde sa dočkávame doposiaľ najväčšieho prekvapenia z portfólia tohto legendárného režiséra. Podľa môjho osobného názoru je sound design filmu Tenet doposiaľ najprofesionálnejším a najlepšie prispôsobeným. Film sa totižto dočkáva neuprosne veľa basových sekcií, ktoré vami budú vibrovať. Ale ak ste človek, ktorý nemá rád príliš hlučné filmy, tak vám odporúčam si zobrať protekciu na uši, keďže vás čaká veľa hluku, ktorý vám po filme môže priniesť bolesť hlavy.
Hudba
Hudba sa dočkala najväčšej zmeny. Christopher Nolan totižto nemohol spolupracovať so skladateľom Hansom Zimmerom, ktorý svoju agendu upriamil filmu Duna, ktorú ma pod taktovkou režisér Denis Villeneuve. Hans Zimmer tým pádom odporučil Christopherovi výborného skladateľa Ludwiga Gorannsona, ktorý sa postaral o soundtracky filmov Creed, Black Panther a mnoho ďalších. Ale mnoho ľudí o tomto skladateľovi pochybovalo, keďže upriamuje svoju hudbu pre mladé publikum. A nestalo sa tomu inak ani vo filme Tenet. Ludwig Gorannson nám dodal z 90% elektronickú hudbu, ktorá sedí do filmu veľmi ligotavo. Soundtrack filmu je výborný a hlavný theme song, ktorý bol predstavený v prvom traileri, je na úrovni profesionality a významnosti ako hlavný song z trilógie Matrix.
Verdikt
Film Tenet je doposiaľ najkomplexnejšie dielo režiséra Christophera Nolana. Vizuál filmu je výborný, pričom ho doprevádza výborný zvuk a hudba, ktorá sa vám zaryje do pamäti. Jediné mínus filmu sú dialógy, ktoré v niektorých častiach znejú až príliš núteno. Scenár filmu ponúka absolútne nový a revolučný koncept cestovania časom, ktorý je vizuálne nádherný. Film Tenet tým pádom dostáva od nás hodnotenie 9/10.
Hodnotenie: 9/10
Toto bola naša recenzia filmu Tenet. Páčil sa vám tento počin Christophera Nolana?
Zdroj titulného obrázka: Warner Bros. Pictures