Sú superpotraviny súčasťou vášho jedálnička? Ktoré tam zaradiť?

-

Novinky

Superpotraviny by mali byť súčasťou každého dňa

Superpotraviny si ľudia často zamieňajú s výživovými doplnkami, pretože niekedy sú dostupné vo forme prášku či tabliet a ľudia majú často predsudky voči takému typu potravín. No opak je pravdou. Ide o potraviny bohaté na cenné látky, majú veľkú nutričnú hodnotu, málo kalórií a sú skvelým zdrojom energie. Ich pravidelnou konzumáciou si doplníte potrebné vitamíny, minerály a antioxidanty. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom a bránia organizmus pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, rakovinou, artritídou, Parkinsonovou chorobou alebo imunodeficiencii.

Podporujú správne fungovanie imunitného systému, veľa z nich má detoxikačné vlastnosti, pôsobia priaznivo na nervový systém a celkovo udržiavajú organizmus v rovnováhe. Dietologička však upozorňuje, že superpotraviny nepôsobia ako lieky, avšak pri správne zvolenej zdravej strave udržiavajú telo a myseľ v harmónii. Dôležité je konzumovať ich pravidelne na dennej báze. Nemusíte tak siahať po vitamínoch z lekárne, doprajte si ich v prírodnej podobe.

Zelený jačmeň, chlorella a spirulina

Zelený jačmeň je mladý jačmeň a jeho listy neobsahujú lepok. Dostať ho môžete v práškovej alebo tabletovej forme. Lepšie je však používať práškovú formu, pretože dôležité živiny sa vstrebávajú už v ústnej dutine. Ide vlastne o sušenú šťavu, ktorú je ideálne zamiešať do čistej vody. Táto superpotravina je bohatá na biotín, betakarotén, kyselinu listovú a pantotenovú, vitamíny E, C a vitamíny B skupiny. Určite ho oceníte ráno, namiesto kávy dodá potrebné množstvo energie a príjemne zasýti. Znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol, detoxikuje, lieči kožné choroby, spomaľuje starnutie a lieči zažívací trakt. Použiť ho môžete aj ako masku na tvár.

Chlorellu sme už podrobnejšie opísali v tomto článku. Rovnako ako jačmeň patrí medzi superpotraviny a detoxikuje organizmus. Pomáha pri chudnutí, znižuje chuť do jedla, lieči prekyslený organizmus. Obsahuje železo, vápnik, draslík, horčík, vitamíny C, E a vitamíny skupiny B, karotenoidy, arginín, leucín a kyselinu listovú. Je bohatá na bielkoviny, tuky a cukry. Konzumujte chlorellu polhodinu po jedle alebo večer. Výrazne vám zlepší trávenie a vyplaví z tela toxické látky a ťažké kovy. Spirulina je veľmi podobná, ale je bohatšia na bielkoviny a obsahuje tiamín a meď. Rozdiel je v chuti, mne osobne je príjemnejšia chlorella.

chlorella
Zdroj: pinterest.com

Bobule

Kto nemá rád bobule? Či už máte radi černice, čučoriedky, jahody, maliny, goji, brusnice, na tom nezáleží. Určite si ich doprajte hlavne v lete, keď u nás vo veľkom rastú. Šťavy a smoothies z bobúľ sú príjemným osviežením počas horúcich letných dní. Bobule sú plné živín, antioxidantov, minerálov a vlákniny. Silné antioxidačné vlastnosti bobúľ fungujú ako prevencia voči vzniku srdcových chorôb, zápalov a rakoviny.

superpotraviny
Zdroj: medicalnewstoday.com

Kurkuma a zázvor

Kurkuma je mimoriadne obľúbeným indickým korením. Ja ako amatérska kuchárka ju pridávam snáď do všetkého! Obsahuje kurkumín, čo je silný antioxidant a pôsobí protizápalovo, zlepšuje mozgovú činnosť, obranyschopnosť a úžasne hojí rany. Ak máte problém so zahlienením, tak kurkuma dobre odhlieňuje a pomáha pri astme. Problém je však s jeho vstrebávaním, vhodné je ho kombinovať s čiernym korením.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na zdravé raňajky: Pripravte si ovocné smoothie bowls!

Zázvor je ďalším super zvýrazňovačom chutí v gastronómii. Ľudia po ňom siahajú najčastejšie počas chrípkových období. Uľavuje od bolesti hrdla a vie poriadne vyštípať. Rovnako ako predošlé superpotraviny, aj zázvor obsahuje antioxidant, konkrétne gingerol. Zázvor je účinný pri nevoľnostiach, tráviacich problémoch, znižuje bolesť a potláča zápalové procesy v tele. Vyskúšajte si pripraviť zdravý shot z kurkumy, zázvoru a citrónu. Všetky tri potraviny odšťavte, pridajte čierne korenie a elixír zdravia a imunity je na svete!

zázvor a kurkuma
Zdroj: healthline.com

Matcha

Matcha je typ zeleného čaju, vyrába sa namletím čajových lístkov na jemný prášok. Podporuje metabolizmus, pamäť a koncentráciu. Je to známy stimulant, dodáva energiu podobne ako káva. Obsahuje viac chlorofylu než klasický čaj. Znižuje hladinu cukru v krvi a cholesterol. Matcha je bohatá na katechíny, ktoré neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov. O katechíne ECGC sa hovorí, že má protirakovinové účinky na organizmus. Štúdia z roku 2014 potvrdila, že u ľudí, ktorí pili matcha čaj po dobu 12 týždňov, vedci zaznamenali pokles krvného tlaku.

superpotraviny
Zdroj: timesofindia.com

Kefír a jogurty

V našich končinách je kefír veľmi dobre známy a obľúbený. Tradične sa u nás podáva k bryndzovým haluškám alebo pirohom. Kefír a jogurty sú zdrojom potrebných probiotík. Obsahuje bielkoviny, vápnik, B vitamíny a draslík. Oproti jogurtu má však kefír viac probiotických kmeňov. Zaujímavosťou je, že kefír môžu konzumovať aj ľudia s intoleranciou laktózy. Znášajú ho dobre preto, lebo laktóza prechádza procesom fermentácie. Podporuje trávenie, znižuje krvný tlak a pôsobí protizápalovo. Treba však dať pozor na pôvod a kvalitu kefíru a jogurtov. Tie komerčné z veľkých reťazcov sú často plné zahusťovadiel, konzervantov a cukrov. Podporme radšej poctivých, lokálnych producentov.

kefír
Zdroj: nu3o.com

Ktoré superpotraviny pravidelne konzumujete a ktoré máte najradšej? Dbáte na kvalitu a pôvod vašej stravy? Podeľte sa s nami o názor v komentároch! 

Zdroje: healthline.com, mojalekaren.sk, medicalnewstoday.com, time.com
Zdroj titulného obrázka: lbb.in

Ďalšie novinky

Populárne