Superman & Lois
Superman & Lois je najnovším prírastkom z DC seriálov od stanice The CW a od jeho premiéry sa odvysielalo už 9 epizód z ohlásených 16. Do hlavných dvoch úloh sa vrátili Tyler Hoechlin a Elizabeth Tulloch, ktorí predtým stvárnili postavy v seriáloch Supergirl alebo v DC crossoveri Crisis on Infinite Earths. Tvorcami seriálu sú Greg Berlanti (You, Titans) a Todd Helbing (Black Sails, The Flash).
Po veľkom crossoveri Crisis on Infinite Earths sa do produkcie filmov a seriálov od DC dostala možnosť zakomponovanie Multiverza. Ide o existenciu rôznych alternatívnych realít, z ktorých postavy sa môžu stretávať s inými. Príkladom je napr. stretnutie Flasha Ezry Millera s Flashom Granta Gustina. Okrem objavenia Multiverza sa však pomenila aj samotná realita tzv. Earth-Prime (seriály ako The Flash, Batwoman, Arrow,…).

Po Crisis pribudli Clarkovi s Lois dvaja synovia – Jonathan (Jordan Elsass) a Jordan (Alex Garfin). Seriál sleduje odsťahovanie sa rodiny Kentových z Metropolis do Smallvillu, kde sa snažia aklimatizovať a poradiť si s novým prostredím. Ako to už býva zvykom, kde je Superman, tam sa niečo deje. Na Kentovcov čakajú rôzne nástrahy, či už v škole, v práci Lois Laneovej alebo v samotnom mestečku Smallville. Všetko toto navyše naruší príchod neznámej osoby, ktorá pozná Supermanove skutočné meno, postavy menom Captain Luthor (Wolé Parks).
Očakávanie vs realita
Pri ohlásení tohto seriálu si isto väčšina fanúšikov, podobne ako aj ja, začalo lámať hlavu nad tým, či skutočne tento seriál potrebujeme. Superman je pre mnohých považovaný za mŕtvu značku, z ktorej sa zarába prakticky od jeho debutu v roku 1938. Navyše máme už 5 celovečerných filmov, úžasný animovaný seriál Superman: The Animated Series, seriál Smallville mapujúci Clarkove začiatky, ale aj Lois & Clark, ktorý sa zaoberá životom našich hlavných dvoch postáv a mnoho ďalších vecí. Takže prečo vlastne ohlásiť a následne vypustiť Superman & Lois do sveta?

Ak by som to mal hneď zo začiatku zhrnúť, tak si seriál nielen svojou atmosférou, ale aj témami, berie inšpiráciu z Man of Steel (2013) od Zacka Snydera. Platí to napr. pri novom kostýme, ktorý je omnoho bližší filmovej podobe a nepôsobí až tak „lacnejšie“ ako jeho predošlý. Vizuálna stránka – najmä kamera, ilustračné zábery okolia, utlmené farby a aspect ratio navádzajú divákom až filmový zážitok a na oči to pôsobí veľmi vkusne.
Témami sa seriál sústredí okrem akcie aj na rodinnú drámu, ktorá bola ľahko prítomná aj v Snyderovom filme. Clark a Lois vychovávajú svojich teenagerských synov, ktorí v novom prostredí zažívajú prvé lásky, sklamania, zážitky so spolužiakmi, ale aj život s tým, že ich otec je Superman. Veľký priestor tu dostáva aj Lois Lane, ktorá dokazuje svetu, že aj človek bez superschopností dokáže konať v tomto svete dobro. Obaja Lois aj Clark zároveň zápasia s rodičovskými povinnosťami, čo je pekne svieži aspekt ich životov oproti ich ostatným filmovým či seriálovým stvárneniam. Clark navyše okrem protivníkov súperí aj s dôverou u Sama Lanea (Dylan Walsh), generála U.S. armády.

Plusy, mínusy
Práve týmito rodinnými témami, kde má seriál dostatok priestoru ukázať ako Kentovci riešia svoje rodinné záležitosti, si mňa osobne získal. Scény nie sú písané nijak svetoborne, ale cítiť z nich úprimnosť a reálnosť postojov jednotlivých členov rodiny. Väčšina konfliktov, ktoré tu smallvillské rodiny riešia sú opodstatnené a majú istý dopad nielen na dej, ale aj na citovú stránku charakterov do budúcna. A to je hlavne pre character development postáv dôležitý aspekt seriálu. Postavy sa totiž pomaly dostávajú do rôznych pozícií, kde by sme ich na začiatku nečakali a pôsobí to pre dej pozoruhodne zaujímavo.
Seriál teda dosť, minimálne z môjho pohľadu, stavia na dialógoch, ktoré sú omnoho lepšie písané, než u väčšiny DC seriálov z tvorby stanice The CW. Nebol by to však Superman bez akčných scén. Tvorcovia vedeli, že budú musieť zapôsobiť a za veľké plusy seriálu ako vizuál, scenár, kamera môže hlavne vyšší rozpočet. Ten sa pochopiteľne rozdelil aj do akčných scén, u ktorých musím povedať, že sa kvalitou pokojne dokážu vyrovnať aj konkurentom a patria medzi tie najlepšie zo superhrdinských seriálov.

Superman & Lois na druhú stranu miestami upadá na klasických seriálových problémoch. Môžeme zaradiť postupné odkrývanie tajomstiev, ktoré mnohokrát môže divákom pripadať trochu zdĺhavé, alebo uvádzanie nových jedno-epizódnych protivníkov skoro každý týždeň. Uvedenie vedľajších charakterov, bez ktorých by sa seriál pokojne obišiel môžem taktiež zaradiť medzi menšie mínusy tohto seriálu.

Najlepší DC seriál od CW?
Neočakávajte nijak kvalitou dokonalý seriál, ale reálne si myslím, že Superman & Lois má svoj potenciál. Väčšinu dôvodov prečo ho pozerať a aké sú jeho pozitíva som už zhrnul vyššie. Dané pozitíva však u mňa pôsobia natoľko silno, že seriálu dávam šancu a vždy sa teším na novú epizódu. Ak vás však samotný charakter Supermana alebo jeho svet nezaujímajú, seriál pravdepodobne nebude pre vás. Ale možno práve potrebujete sledovať Superman & Lois, aby ste si Supermana obľúbili. Seriál napĺňa celý Supermanov potenciál – to, čo predstavuje, aké hodnoty zastáva a prečo ho svet tak miluje. Istým spôsobom je to ďakovný odkaz všetkým fanúšikom týchto DC postáv. Bohatá mytológia, multiverse, prepojené seriály; je už len na tvorcoch, kam sa seriál bude uberať ďalej.
Hodnotenie prvých 9 epizód – 7,5/10
Videli ste seriál Superman & Lois? Ako sa vám páči? Pre ďalšie novinky z oblasti popkultúry nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!
Zdroj: IMDb
Zdroj titulného obrázku: wallpapersden.com