Štvrtý deň MS v hokeji 2021: Pokračovanie kanadskej hokejovej katastrofy!

-

Štvrtý deň MS v hokeji 2021

Hokejový šampionát pokračoval po bohatom víkende ďalšími kvalitnými zápasmi. Priamy súboj o čelo skupiny A medzi Slovenskom a Ruskom, boj Talianska o prvé body na šampionáte či záchrana kanadského hokeja. Toto všetko a oveľa viac priniesol štvrtý deň MS v hokeji 2021.

Lotyšsko – Taliansko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 33. Karsums, 59. Darzinš, 60. Karsums

V skupine B sa do akcie znova dostali domáci Lotyši. Súperom boli koronou zdecimovaní Taliani, ktorí si v predchádzajúcich zápasoch podľa očakávaní prišli po debakle. Ale tentokrát však do poslednej minúty bojovali o body. Do zápasu vstúpili lepšie. Už po minúte Lotyšom zatopil Frigo. Vzápätí zlyhal vo vyloženej šanci na druhej strane Keninš a rovnako obrovskú chybu Talianov nepotrestal ani Abols. Lotyši sa nakoniec predsa len radovali v 11. minúte. Avšak zbytočne. Gólu tesne predchádzal hvizd rozhodcu, a tak nebol uznaný. Do kabín sa po prvej tretine šlo za stavu 0:0.

Zdroj: iihf.com

Lotyši si aj na začiatku druhého dejstva vytvárali viac šancí, no bez úspechu. Smolu na ich hokejkách prelomil až Karsums, keď si v 33. minúte dorazil vlastnú strelu za chrbát výborne chytajúceho Fazia. Výkon Lotyšov bol však nemastný-neslaný a Taliani cítili šancu. Ich snaha bola okorenená vyrovnávacím gólom v 41. minúte, no po preverení tesnej ofsajdovej situácie ani tento gól neplatil. Aj napriek veľkej snahe Taliani regulérny gól do konca zápasu už nepridali, zatiaľ čo Lotyši skórovali ešte dvakrát do prázdnej bránky. Najprv v 59. Darzinš a o minútu neskôr Karsums stanovil skóre na 3:0.

Slovensko – ROV 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Góly: 31. Kelemen, 54. Gernát, 59. Ďaloga – 32. Barabanov

Poobednajší program v Olympijskom športovom centre priniesol priamy súboj o čelo skupiny A medzi slovenským a ruským výberom. V prvom dejstve sme mali možnosť vidieť viacero vyložených šancí na oboch stranách, ale vyznamenali sa predovšetkým brankári. Na prvý gól sme čakali do polovice stretnutia. Výbornú prácu Michala Ivana využil Miloš Kelemen, ktorý prvým gólom v seniorskej reprezentácii otvoril skóre. O minutú neskôr pykali slovenskí hráči za vylúčenie Skalického. Tvrdú strelu Tolchinskeho tečoval za chrbát Hudáčka útočník San Jose Sharks, Barabanov.

Slováci predĺžili šnúru víťazstiev

Obrovský tlak Rusov v strednej tretine ďalší gól nepriniesol. Presného zásahu sme sa dočkali až v 54. minúte. Z čista jasného neba nám Rusi darovali presilovú hru. Puk sa dostal na modrú čiaru ku Gernátovi, ktorý nekompromisne, s pomocou tečovania ruského obrancu, zvýšil na 2:1. Poistku v zápase pridal do prázdnej brány minútu pred koncom Ďaloga a spečatil výhru Slovenska 3:1.

Česko – Bielorusko 3:2pp (0:0, 2:1, 0:1, 1:0)

Góly: 30. Kovář, 34. Zadina, 62. Kubalík – 26. Sharangovich, 52. Yeryomenko

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tretí deň MS v hokeji 2021: Revolúcia malých hokejových národov v Rige!

Po dvoch prehrách museli v zápase proti Bielorusku českí hokejisti zabrať naplno. Naopak bieloruský medveď, nabudený po víťazstve nad Švédskom, nenechal Čechom ani centimeter ľadu zadarmo. V prvom dejstve si českí hokejisti vypracovali viacero vyložených šancí, ktoré sa im nepodarilo využiť v potrebný gól. V bránke Bieloruska sa predstavil už tretí zástupca. Príležitosť proti Čechom dostal iba 19-ročný Kolosov.

Skóre zápasu otvorili Bielorusi. Druhým gólom na turnaji sa z tesnej blízkosti presadil kapitán mužstva Sharangovich. Vyrovnávajúci zásah si pripísal taktiež kapitán. Tentokrát na strane českého výberu. Ján Kovář si našiel miesto pred brankárom Kolosovom a výborným tečovaním vrátil Čechom nádej v zápase. Netrvalo dlho a Česi sa dostali prvýkrát v zápase do vedenia. V presilovej hre pretlačil puk do brány Zadina.

Česi prebrali opraty zápasu do vlastných rúk, ale v 52. minúte prišiel šokujúci vyrovnávajúci presný zásah z hokejky Yeryomenka. Do konca základnej časti gól nepadol, a tak zápas dospel do predĺženia. Vo formáte 3na3 sa lepšie darilo českému tímu. Do samostatného úniku sa prepracoval Kubalík a zoči-voči Kolosovi nezaváhal. Česi majú po troch zápasoch na konte dva body. Bielorusi po výhre nad Švédskom o dva naviac.

Nemecko – Kanada 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Góly: 11. Loibl, 12. Plachta, 58. Holzer – 19. Paul

Kanada strelila v dvoch zápasoch len jeden gól a proti Nemecku mala nad čím premýšľať. V tretej minúte dostala výhodu presilovej hry, ktorú však napriek gólovej šanci nevyužila. Nemci sú od začiatku turnaja vo veľkej pohode, čo sa aj potvrdzovalo. Nadviazali na svoje dobré výkony najprv pekným gólom Loibla v 11. minúte a vzápätí o 38 sekúnd poľahky skóroval Plachta. Dve minúty pred koncom prvej tretiny ešte znížil Paul na 1:2.

Kanaďania v druhej tretine rozpútali peklo. Vynútili si dlhú presilovku 5 na 3, no vyzeralo to, že im dnes nie je súdené dávať góly. V polovici zápasu spálil dve veľké šance Henrique a na druhej strane zlyhal Rieder. Dobýjanie nemeckej bránky dospelo až do 57. minúty, kedy Kanaďania odvolali brankára a skúsili to v šiestich. Lenže netrvalo to ani päť sekúnd a Holzer vystrelil z obranného pásma a spečatil výhru svojho tímu na 3:1.

Zajtra nás v Rige čaká porcia štyroch zápasov. Rozbehnutý Kazachstan vyzve výber Spojených štátov amerických. Veľká Británia sa pokúsi prvýkrát zabodovať proti Dánsku. Fínsko si po prehre proti Kazachstanu bude chcieť napraviť chuť na Nóroch a program ukončí zápas dňa medzi Švajčiarskom a Švédskom.

Sledovali ste štvrtý hrací deň MS v hokeji? Ako hodnotíte prekvapujúci priebeh turnaja?

Zdroj titulného obrázka: iihf.com