Prvý deň MS v hokeji 2021: Zlyhanie Kanady a úspešný vstup Slovenska!

-

Prvý deň MS v hokeji 2021

Majstrovstvá sveta v hokeji odštartovali úvodnými zápasmi. V prvý deň 84. šampionátu sa predstavili aj slovenskí hokejisti v zápase s Bieloruskom. Národné farby reprezentovali aj Česi proti Ruskému olympijskému výboru. Do hry vstúpili aj nemeckí hokejisti proti oslabenému Taliansku. Program dňa uzatváralo domáce Lotyšsko s vysoko favorizovanou Kanadou. Prvý deň MS v hokeji 2021 priniesol gólové hody aj prekvapenie na úkor Kanady.

ROV (Rusko) – Česko 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Góly: 5. Burdasov, 36. Shvets-Rogovoy, 46. Barabanov, 60. Grigorenko – 10. Flek, 38. Vrána, 58. Kubalík

Program v Olympijskom športovom centre v Rige otvoril zápas medzi dvoma ašpirantmi na medailové umiestnenia Ruskom a Českom. Lepšie do zápasu vstúpila ruská zborná. Po faule Hroneka využil početnú výhodu v piatej minúte Burdasov. Čechom sa do prestávky podarilo vyrovnať. Po rýchlom protiútoku sa k strele dostal Flek a jeho pokus prepadol brankárovi Samonovi cez ruku. V druhej tretine sa do vedenia opäť dostal ruský tím. Počas oslabenia sa ocitol sám pred brankárom Hrubecom Shvets-Rogovoy a nekompromisne upravil stav zápasu.

Zdroj: iihf.com

Rovnakú príležitosť o niekoľko minút využil na druhej strane Vrána, rútiaci sa sám na brankára Samonova. Vyrovnaný stav 2:2 vydržal do šiestej minúty tretej tretiny. Individuálne sa presadil Barabanov a opäť preklonil misky váh na stranu Ruska. Česi tri minúty pred koncom dostali výhodu presilovej hry. Využiť sa ju podarilo Kubalíkovi a poslal zápas opäť do vyrovnaného stavu.

Keď už sa zdalo, že úvodný zápas dospeje do predĺženia, nenazdajky sa ocitol sám pred Hrubecom ruský útočník z NHL, Grigorenko. Presné mierenou strelou rozhodol 20 sekúnd pred koncom o víťazstve Ruska 4:3 a dôležitých troch bodoch pre zbornú.

Nemecko – Taliansko 9:4 (2:2, 5:0, 2:2)

Góly: 16. Kuhnhackl, 19. Muller, 25. Rieder, 28. Tiffels, 36. a 39. Noebels, 38. Reichel, 43. Plachta, 49. Pfoederl – 18. Petan, 19. Frigo, 44. Bardaro, 45. Frank

V rovnakom čase o 15:15 okúsili ľad v hlavnej Riga aréne nemeckí hokejisti proti Taliansku. Kvôli pozitívnym testom na koronu chýba hráčom z Apeninského polostrova až 15 hráčov, napriek tomu dokázali s Nemeckom v prvej tretine držať krok. Skóre zápasu otvoril  Kuhnhackl v 16. minúte. O niekoľko minút prišlo v Lotyšsku k obrovskému šoku. Taliani v priebehu 25 sekúnd zápas otočili zásluhou Petana a Friga. Ich radosť trvala iba pol minúty, pretože Muller vyrovnal na 2:2.

Nemecká buldočia povaha sa naplno prejavila v druhej tretine, v ktorej do talianskej bránky poslali zverenci fínskeho trénera Soderholma päť kúskov. Postupne sa presadili Rieder, v presilovej hre Tiffels, dvakrát Noebels a piaty gól pridal Reichel. Gólová prestrelka pokračovala aj v treťom dejstve.

Sled vylúčení využil v oslabení Plachta. V priebehu ďalších dvoch minút znížili Taliani na 4:8 z ich pohľadu. Bodové štatistiky si vylepšili Bardaro s Frankom. Na konečných 9:4 upravil v 49. minúte Pfoederl. Talianskemu mužstvu chýba jeden gól k vyrovnaniu celkového počtu gólov za celý šampionát na Slovensku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovenskí mladíci podľahli Švédom! Strelecká kanonáda gól nepriniesla!

Kanada – Lotyšsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 20. Indrašis, 39. Batna

Kanadský tím v Rige nedisponuje kvalitou, na ktorú sme na svetových šampionátoch zvyknutí, a potvrdilo sa to hneď v úvodnom zápase proti Lotyšsku. Úvodná tretina priniesla gól až v samom závere, v poslednej sekunde otvoril stav stretnutia Indrašis. Po zmene strán sa očakávala aktívnejšia hra od „javorových listov“, ale v 39. minúte udreli opäť lotyšskí hráči. Gólovo sa presadil Batna.

MS v hokeji

Napriek obrovskej streleckej prevahe sa Kanaďanom nepodarilo streliť ani znižujúci gól a z prvého zápasu si dôležité tri body odvážajú po výhre 0:2 prekvapujúco Lotyši. Rovnako ako pred dvoma rokmi vstupujú „javorové listy“ do turnaja s prehrou.

Bielorusko – Slovensko 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Góly: 44. Stefanovich, 45. Sharangovich – 4. a 12. Pospíšil, 10. a 60. Cehlárik, 46. Hrivík

Slovenskí hokejisti otvorili program v Lotyšsku zápasom proti Bielorusku. Neúnavnou hrou spôsobovali červeno-zeleným problémy hneď odzačiatku a vytúžené ovocie prišlo po góle Pospíšila. Ešte v prvej tretine nám po faule dali Bielorusi výhodu štvorminútovej presilovej hry. Slováci zlepšili oproti príprave efektivitu a gólovo sa presadil Cehlárik a o niekoľko desiatok sekúnd na to znova Pospíšil. Zápas sme po 10 minútach mali pevne v rukách a do 46. minúty sa stav nezmenil. Prvá formácia opäť ukázala svoju kvalitu, tesná ofsajdová pozícia Hrivíkovi prešla a rovnaký hráč zvýšil na 4:0.

Kristián Pospíšil

Bielorusi flintu do žita nezahodili. Naopak sa do Slovákov tvrdo zakusli a odmenou im bol znižujúci gól na 1:4 z hokejky Stefanovicha. O minutú sa tešili Bielorusi znova. Sharangovich skóroval osamotený pred brankárom Konrádom. Rovnaký hráč mal výhodu samostatného nájazdu aj minútu pred koncom. Tentokrát ho Konrád vychytal. Poistku do prázdnej brány pridal druhým gólom Cehlárik a ukončil dramatický záver stretnutia. Prvé tri body putujú do slovenskej šatne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  11. deň MS v hokeji 2021: Postup Slovákov a prekazená radosť Kazachov!

Prvý deň MS v hokeji 2021 priniesol dokopy neskutočných 29 gólov v štyroch zápasoch. Už zajtra nás v Rige čaká bohatá nádielka šiestich stretnutí základnej časti. Program otvorí škandinávske derby medzi Dánskom a Švédskom o 11:15. V rovnakom čase si zmerajú sily Nóri proti Nemecku. O 15:15 nás čaká zápas dňa medzi Fínskom a USA, v Olympijskom športovom centre vyplnia poobedný program Veľká Británia s Ruskom. Sobotu ukončí zaujímavý súboj skupiny A medzi Českom a Švajčiarskom. V Riga aréne sa zase stretne domáce Lotyšsko proti Kazachstanu.

Sledovali ste prvý hrací deň svetového šampionátu? Ako sa bude dariť slovenským hokejistom v nasledujúcich zápasoch?

Zdroj titulného obrázka: iihf.com