Semifinále MS v hokeji 2021: Čaká nás repríza finále z Bratislavy!

-

Novinky

Semifinále MS v hokeji 2021

Šampionát v Rige mal dnes na programe semifinálové zápasy. V súbojoch o finále sa predstavil tím USA proti Kanade a vo večernom dueli bojovalo Fínsko s Nemeckom. Ako sa v semifinále MS v hokeji 2021 darilo premožiteľom Slovenska alebo Nemcom, ktorí sa do top štvorky dostali po 11 rokoch?

USA – Kanada 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Góly: 18. Blackwell, 44. Chmelevski – 3. Pirri, 25. & 41. Mangiapane, 60. Danforth

Súboj dvoch velikánov už od začiatku pripomínal klasické derby odvekých rivalov. Aktívnejšie začali Američania, no boli to práve oni, kto inkasoval ako prví. Už v 2. minúte si nepokryli Pirriho, ktorý sám pred bránou dorazil strelu Walkera. Hra sa od tohto momentu prelievala zo strany na stranu. Vyrovnať mohol Labanc, keď sa ocitol vo vyloženej šanci zoči-voči Kuemperovi. Ďalšiu obrovskú šancu mal Donato a jeho strela sa skončila na tyčke. Aktivita amerického tímu bola napokon predsa len odmenená v 17. minúte, keď Blackwell tečoval strelu od modrej medzi betóny brankára a vyrovnal na 1:1. Otočiť stav pred sirénou mohol ešte Thompson, no nakoniec sa do kabín šlo za vyrovnaného stavu.

Druhá tretina začala ako cez kopirák. Američania s lepším nástupom, ale s gólom vo vlastnej sieti. V 24. minúte po závare pred Petersenom puk do brány dorazil Mangiapane a Kanada vyhrávala 2:1. Kanaďania zvýšili obrátky a vypýtali si prvý faul v zápase. A to mohlo vinníka, Slovákmi znenávideného kapitána Boyla, mrzieť. Javorové listy totiž v presilovke skórovali, avšak po trénerskej výzve, ktorá odhalila ofsajd, gól nakoniec neplatil. Do konca tretiny mali ešte gólové šance Američan Moore a potom na kanadskej strane Anderson-Dolan, no nič výraznejšie sa už nestalo. Kanada si do prestávky brala vedenie 2:1.

Zdroj: diebytheblade.com

Nešťastné nástupy amerického tímu do tretín museli byť asi napísané v knihe osudu, pretože už v 41. minúte odmenil ich úvodný tlak gólom do ich siete opäť Mangiapane. Využil hneď prvý brejk tretiny, keď ho krásnou prihrávkou vysunul Brown a forehandovým blafákom prekonal Petersena. Javorové listy tak mali dvojgólové vedenie. O 2 minúty neskôr sa Chmelevski musel čudovať spornému ofsajdu, no asi zaň bol nakoniec rád, pretože z nasledujúcej akcie prekonal kanadského brankára strelou medzi betóny a rýchlo znížil na 2:3. Ale kanadský tím bol veľmi koncentrovaný a jeho výkon nepripomínal nič z toho, čo hral najmä v prvých troch zápasoch MS.

Do veľkej šance súpera už nepustili, naopak, víťazstvo poistil gólom do prázdnej bránky Danforth. Kanada teda zdolala USA 4:2 a po šampionáte na Slovensku bude znova hrať o titul.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Hra Six Days in Fallujah sa dočkala gameplayu! Ako vyzerá?

Fínsko – Nemecko 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 14. Pakarinen, 19. Björninen – 32. Plachta

Vo večernom zápase sa proti sebe postavil obhajca titulu proti Nemecku vedeným fínskym trénerom. Začiatok duelu poznačili nepresnosti a ťažkopádna rozohrávka Suomi. Do polovice tretiny severania jednoznačne ťahali za kratší koniec a Nemci dobýjali bránku, ktorú hájil Olkinuora. Nemecký tím dostal výhodu presilovej hry, no v nej neuspel. V zapätí však z ničoho nič udreli Fíni. Lundell vybojoval puk v strednom pásme, nahral Pakarinenovi a ten prekonal Niederbergera strelou medzi nohy.

Fíni aj naďalej hrali to isté, čo hrali proti Česku. Žiadna ofenzívna hitparáda, ale maximálne pozorná defenzíva a smrtiaca efektivita. Hlavne to posledné podčiarkol v 19. minúte Björninen. A to dvojnásobne, pretože skóroval hneď po spálenej šanci Seidera, čím sa potvrdilo známe pravidlo nedáš-dostaneš. Fíni si do prestávky brali nádejné vedenie 2:0.

Zdroj: germany.in-24.com

V druhej tretine sa úlohy vymenili. Fíni od začiatku prebrali iniciatívu a na súpera vyvinuli obrovský tlak. Nemci sa obetavo hádzali do striel ako o život a jediné, čo z tlaku Fíni nakoniec vyťažili, bola nevyužitá presilová hra. Nemecký tím si mohol vydýchnuť v polovici zápasu, keď si vybojoval presilovku. Nebol to však žiadny oddych, ale výborne zahraná výhoda a odmena. V 32. minúte sa na modrej do puku oprel Plachta a znížil na 1:2. Súpera to pochopiteľne nezastavilo, a Fíni chceli dvojgólové vedenie späť. Najprv v obrovskej šanci zlyhal Ojamäki a neskôr Björninen. V druhom dejstve však už gól nepadol.

Nemci do tretej tretiny vstúpili s jasným odhodlaním vyrovnať. Ich snahu však zastavilo zbytočné vylúčenie a Fíni sa mohli výrazne priblížiť k finále. Najväčšiu šancu mal Innala, no puk mu v dobrej pozícií nesadol, a Nemci tak prežili kľúčový moment. Azda ich najväčšiu šancu spálil Noebels, keď sa po peknej kombinácii ocitol pred Olkinuorom úplne sám, ale taktiež neuspel. Nemeckej striedačke na konci neostávalo nič iné, ako vziať si time-out a odvolať brankára. Aj napriek šanciam už Fíni vedenie udržali a postúpili do finále, kde sa stretnú s Kanadou.

Semifinále MS v hokeji 2021 teda určilo rovnaké tímy, ktoré o zlato bojovali v roku 2019 – Kanadu a Fínsko!

Zdroj: iihf.com
Zdroj titulného obrázka: tsn.ca