Sedm let v Tibetu
Brad Pitt, Tibet a srdceryvný příběh
Už je to nějaký pátek co jsme vydali naše tématické vzpomínání na film Velká ryba – Filmové pecky, na které jsme zapomněli!. S kolegy jsme se domluvili, že si každý vybere nějaký film, na který si chce zavzpomínat a my ostatní si zavzpomínáme s ním, anebo doženeme nějaké své resty. První vlaštovkou byla Velká ryba a ukázalo se, že lidem se takovéto vzpomínání líbí. Jeden nejmenovaný kolega si pak vybral Sedm let v Tibet, jako další film v pořadí. A tomuto filmu se budeme věnovat v našem tématickém článku.
Je trochu smutné, že úvodník píše člověk, který nemá k Sedm let v Tibetu vztah. Bohužel jeden nejmenovaný kolega co si tento film sám vybral na to neměl čas. Takže proto ho píšu já. Ale mě to tolik nevadí, jelikož na mě pak bude čekat hořká odměna. Dost bylo slov okolo. Pořádně se usaďte a pojďte si s námi zavzpomínat na Sedm let v Tibetu, kde hlavní roli měl jedna z největších hvězd Hollywoodu – Brad Pitt.
Kevin Horňáček (nejmenovaný kolega)
Áno, Pavle, dlžím ti pivo a už som ti poslal link, odkiaľ si vybrať. 😉 Je pravda, že som si tento film vybral po slabej nostalgickej chvíľke. Keďže som ho videl ešte ako dieťa a pamätal som si dokopy 3 scény, bol to pre mňa takmer nový zážitok. A bol skvelý. Mindset som mal optimálne naladený na dlhú životnú cestu a nájdenie mieru. A s tým by trebalo ísť asi vždy do tohto filmu. Jeho jediný problém totižto spočíva v tom, že ak nemáte náladu nastavenú na takýto druh filmu, pravdepodobne vás bude nudiť.
V mojom prípade sa to však nestalo a vydal som sa na cestu s arogantným sebeckým človekom, ktorý musel stratiť všetko, aby získal úplne nové „všetko“. V preklade, lepšiu verziu samého seba. Priznám sa, že miestami sa mi až nechcelo veriť, že je film natočený podľa skutočných udalostí. Ale ako sa hovorí, najlepšie príbehy píše sám život. Herecké obsadenie je taktiež perfektné, ale v princípe sa zameriava prioritne na Brada Pitta (pochopiteľne), ktorému skvelo sekunduje náš obľúbený profesor Lupin (David Thewlis). Summa summarum, ak sa potrebujete nabiť feel good pocitom s epickou výpravou a dlhým dejom, tak ste siahli po správnom filme. Avšak upozorňujem, že nie je pre každého a na každý druh nálady. 8,5/10
Zaujímavosť k pivu: V princípe žiadna. Iba vás chcem ubezpečiť, že Pavel neskončí s pofidérnou značkou piva za 50 centov.
Pavel Hrubeš
Je to ve výsledku fajn film. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodl na film kouknout. Z nějakého důvodu mě totiž nelákal. A přitom je to hezký film. Režisér Jean-Jacques Annaud odvedl velmi slušnou práci. Je to dost vidět na způsobu, jakým prodává příběh a samotné vyprávění. Nikam se nespěchá, a díky tomu má film lehce dobrodružnou atmosféru v první půlce. A v druhé se i něco málo dozvíme o vztahu Číny a Tibetu.
Brad Pitt je zde dobrý, ale viděl jsem ho hrát mnohem lépe. David Thewlis (Áres z Wonder Woman, profesor R.J. Lupin z Harryho Pottera) mě znovu dokazuje, že prostě vedlejší postavy umí skvěle. Film má dobrou atmosféru, krásné záběry a první půlka je dost napínavá. V druhé půlce tempo lehce upadne a příběh se více soustředí na politickou situaci, což ve výsledku není tak působivé, jako zdolávání hor a snaha přežít v divočině. Sedm let v Tibetu je hezký film, ale asi ho neuvidím podruhé. 7/10
Vytáhni k pivu 1: Skutečný Heinrich Harrer si velmi ochotně vzal sebou nacistickou vlajku, jelikož byl člen SS.
Vytáhni k pivu 2: Brad Pitt a David Thewlis mají doživotní zákaz vstupu do Číny.
Martin Sugar (Náhodný okoloidúci)
Sedem rokov Tibete som poznal ako jeden z filmov Brada Pitta z konca minulého tisícročia. Pamätal som si z neho ešte pár fragmentov, keď sme sa dohodli v redakcii, že si tento film znovu napozeráme. Film ma na prvý pohľad očaril svojou výpravou a naturálnosťou. A tam to končí. Buď som Sedem rokov Tibete videl v akomsi nevhodnom naladení alebo to skrátka nie je film pre mňa. V mojom prípade ide asi o to, že mi film nepríde v žiadnom aspekte tak zaujímavý, že by som si povedal: ,,Hmm, teraz by som si dal Sedem rokov v Tibete.“ Ani samotný skutočný príbeh, podľa ktorého je film natočený, mi nepríde ničím atraktívny.
Iste môžete mi argumentovať, že som film nepochopil, ale to nejde, pretože Sedem rokov v Tibete je pre mňa veľmi nenápaditý a prvoplánový. Chápem, že sa chceli tvorcovia držať skutočného príbehu, ale v tomto bode je skrátka nutná dramatizácia udalostí, aby film držal pohromade. Ako moji kolegovia už spomenuli – film sa očividne rozdeľuje na dve časti, ktoré podľa mňa so sebou nekorešpondujú. Prvá polka je niečo ako zvláštny survival triler. Keby režisér trošku pritlačil na pílu, tak by to pomohlo. Či už postavám, aby sme sa s nimi mohli stotožniť, alebo si k nim vybudovať aspoň nejaký vzťah. Druhá polka sa tvári ako mystická cesta za odpustením samému sebe, ale aj ľudom, ktorých Heinrich opustil. Takto tu máme len napol plynu hrajúceho Pitta a sympatického Davida Thewlisa, ktorý ale dostáva primálo priestoru. Škoda. Tešil som sa na film, ktorý ma osloví viace. 5/10
Líbilo se vám naše vzpomínání na Sedm let v Tibetu? Viděli jste tuhle přehlíženou pecku? Nebojte, v příštím ohlédnutí si probereme opět něco zcela jiného! A to nejlepší film Joela Schumachera!
Zdroj titulního obrázku: TriStar Pictures