Sandman: Lovci snů – Japonský príbeh o láske!

-

Novinky

Sandman: Lovci snů

Sandman: Lovci snů (v anglickom origináli ako The Sandman: The Dream Hunters) je štvorčíselná miniséria adaptujúca Gaimanov krátky príbeh o japonskej ľudovej rozprávke. Preto existujú dve verzie tohto príbehu – jedna knižná a jedna komiksová. Komiks ilustroval P. Craig Russell (Doctor Strange, Hellboy). Minisériu vydávalo DC Comics pod ich značkou Vertigo v rokoch 20082009.

Príbeh Lovcov snov sa odohráva v dávnych časoch Japonska. Líščí duch kitsune a jazvečí duch tanuki sa stavia, že jeden z nich dokáže vyhnať mladého mnícha z jeho budhistického chrámu. Čo však nikto netušil bolo, že na mníchov vnútorný pokoj si robí zálusk mocný onmjodži Geomant, a chce mnícha v spánku usmrtiť. A čo už vôbec nikto netušil bolo, že sa líška do mnícha zamiluje. A že mních jej city opätuje….

Sandman: Lovci snů
Zdroj: zipcomic.com

Láska až za hrob

Gaiman sa vracia s novým príbehom zo sandmanovskej série, v ktorom dokazuje, že od pravej čistej lásky nedokážu odhliadnuť ani tí najmocnejší. Príbeh je plný zvratov, emócií, ale zároveň miestami aj trochu nevšedný. Ide o samostatne stojaci príbeh, pri ktorom čitatelia nebudú potrebovať nič vedieť o sandmanovskom vesmíre. Taktiež ide o jeden z príbehov, v ktorých samotný Morfeus aka Sandman vystupuje skôr ako vedľajšia postava, čo príbehu vôbec neškodí. Nachádzame tu témy obety za lásku, ako za túto obetu dokážu postavy tvrdo zaplatiť, ale aj motívy pomsty, opäť kvôli láske. A presne lásku povyšuje Gaiman v tomto komikse na nadpozemskú úroveň. Ako hovorí staré príslovie: „láska hory prenáša“, a v tomto príbehu to platí dvojnásobne.

Sandman: Lovci snů
Zdroj: zipcomic.com

Zatiaľ čo literárnu verziu tohto príbehu ilustroval Yoshitaka Amano (Elektra and Wolverine, Speed Racer), komiksovú adaptáciu si zobral na starosti Russell, ktorý už predtým ilustroval zopár sandmanovských poviedok. Russell sa geniálne vyhral s kresbou, kombinoval klasické elementy japonských ľudových kresieb, pričom kresbe nechýba istá moderná identita, pomocou ktorej ju môžeme kategorizovať ako novodobú. Farby od Loverna Kindzierskiho (Spectre, X-Men) pôsobia živo a pestro vo fantasy momentoch, ale taktiež pokojne a vyvážene vo sférach reality. Russellova kresba spolu s Kindzierskiho farbami sa nesú celým príbehom a poskytujú pôvabné a elegantné vizuály.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  IRON MAN – nová kolekcia od De Agostini! Postavte si oblek superhrdinu!
Sandman: Lovci snů
Zdroj: zipcomic.com

Verdikt

I keď som nečítal pôvodnú Gaimanovu knihu z ’99, komiksová adaptácia zaujala a svojím pútavým príbehom zarezonovala v mojej pamäti. Miestami príbeh spomalí, pravdepodobne aby dal charakterom miesto na expozíciu, ale tá nepôsobí vždy odôvodnene a preto ťahá dej trochu dolu. Zároveň ako samostatne stojací príbeh nie je Lovci snov vôbec zlý, ale zároveň v širšom spektre sandmanovského sveta tu zároveň miesto ani nemusí mať. Pochopiteľne ľudia, ktorí túžia po ďalšom Sandmanovi, príbeh uvítajú a ocenia (ako napr. ja). Príbehov o láske sme zažili veľa, avšak Gaimanov pohľad na túto tému pôsobí zároveň sviežo, ale zároveň aj akosi obohrane. Pridajte však do príbehu Sandmana a máte istý o niekoľko percent lepší literárny zážitok. Za mňa osobne ide až o prekvapivo dobré, a kvalitne spracované komiksové dielo, ktoré by v správnej sandmanovskej zbierke nemalo chýbať.

8/10

Čítali ste komiks Sandman: Lovci snů? Ako sa vám páčil? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

Ďalšie novinky

Populárne