Sandman 9: Blahovolné
Sandman 9: Blahovolné (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 9: The Kindly Ones) je deviata kniha z komiksovej série Sandman od Neila Gaimana (American Gods, Stardust). Tentokrát sa ku Gaimanovi opäť pripája značné množstvo ilustrátorov. Medzi nich sa radia mená ako Marc Hempel (Lucifer), Richard Case (Doom Patrol), D’Israeli (Judge Dredd), Teddy Christiansen (House of Secrets) a ďalší. Komiks obsahuje čísla #57-69, ktoré vychádzali v rokoch 1994-1995.
Počas jej pobytu v Snení splodila Lyta Hallová syna. Synovi dala meno Daniel, avšak Morfeus jej odprisahal, že si poňho jedného dňa príde, keďže Daniel je synom Snenia. Prejde zopár rokov a Daniela Lyte unesú. Lyta v zápale hnevu a zúfalstva začne jej púť za pomstou proti Morfeovi, ktorého viní z únosu. Poštve proti nemu bájne Fúrie, taktiež nazývané aj Blahovoľné. Lyta však svojím konaním naštartovala kolotoč udalostí, ktoré zmenia osudy všetkých, ktorých Moerfeus ovplyvnil, a dokonca aj samotné Snenie. A Morfea to môže stáť úplne všetko…
Komplexnosť v dejových postupoch
Blahovolné je bezpochyby najzložitejšou knihou v celej sérii Sandmana. Ide o predposlednú knihu z celej hlavnej série, ale slúži ako to hlavné finále. Jej zložitosť môžeme nájsť vo všetkých dejových linkách otvorených naprieč sériou, ktoré sa v tejto knihe Gaiman pokúša uzatvoriť. Kniha obsahuje 13 čísel, v ktorých sa nám vystrieda väčšina známych postáv z predošlých 8 kníh a sledujeme, čím vlastne prispeli do tejto snovej ságy. Každý jeden charakter mal v tejto ságe svoje miesto, svoje opodstatnenie. A ak nie, Blahovolné mu to miesto dajú a ubezpečia o ňom čitateľa na 100%.
Stopercentne tou hlavnou postavou tu je Morfeus. Gaiman raz o Sandmanovi povedal, že je to séria o mužovi, ktorý sa buď zmení alebo zomrie. Či už koniec dopadne akokoľvek, ani jedna z týchto dvoch variant nemusí byť taká ľahká a presná. Všetko, čo sa Morfeovi naprieč touto ságou stalo, každé jedno rozhodnutie, stretnutie, ho priviedlo práve sem. Do najdôležitejšieho momentu jeho existencie. A musím povedať, že storytellingovo ide skutočne o masterpiecie sériu. V tomto Sandmana predsa len vždy vynikal a záver série to len potvrdzuje.
Sám Gaiman považuje tento komiks za najťažšie napísaný. Oproti ostatným sa vyžíva v skoro až poetickom písaní prózy. Repliky postáv sú premyslené, idylické, často aj dvojzmyselné, alebo s nejakým skrytým hlbším významom. I keď sa tu naprieč 13 zošitom uzatvára dlhá sága, tak je príbeh dynamický, pomerne rýchly a hlavne svieži a plný šťavy.
Kresba od Marca Hempela, ako hlavného ilustrátora, srší expresionizmom. Hempel na vytvorenie postáv využíva rôzne geometrické tvary, výrazné línie, čo v konečnom dôsledku pôsobí akosi minimalisticky až silno kreslene/cartoon. Príbehu však tento zmenený štýl kresby nijak neubližuje, priam sa k nemu istým spôsobom hodí a pridáva mu na jedinečnosti. Spojiť totiž minimalistickejší štýl kresby s komplexne napísaným dlhým príbehom by nevyšlo len tak hoci komu, a i keď by Blahovolným isto prospela aj detailnejšia kresba, tak z toho Gaiman s Hempelom vyťažili toľko, koľko mohli.
Verdikt
Písať o Blahovolných bez spoilerov je dosť náročné, preto radšej skončím skôr, než by som niečo prezradil. Komiks by nefungoval bez svojich ôsmych predchodcoch, je to dosť možno najlepšie finále, aké si táto série zaslúžila, a i keď nás ešte čaká epilóg v podobe desiatej knihy, Blahovolné jednoducho fungujú na takmer všetkých úrovniach. Ide definitívne o nadčasový príbeh, ktorý zarezonuje v hlavách ešte na dlhý čas a bude si jednoducho žiadať prečítanie celej série odznova. Neil, palec hore!
9/10
Čítali ste komiks Sandman 9: Blahovolné? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál plotpoint.sk! Ak vás kniha zaujala, zakúpiť si ju môžete na nekonecno.sk!
Zdroj titulného obrázka: DC Comics