utorok, 30 novembra, 2021

Inšpiratívny rozhovor: Diana Weinberg – Slovenka žijúca v Izraeli

-

-REKLAMA-

Inšpiratívny rozhovor: Diana Weinberg – Slovenka žijúca v Izraeli: “Všetko sa pomaly vracia do normálu”

Diana Weinberg nám poskytla pohľad z druhej strany. O bezpečnosti, jej živote aj momentálnej situácii v Izraeli si môžete prečítať nižšie.

Ahoj! Kto si, čomu sa venuješ a prečo práve Izrael?

Volám sa Diana Weinberg, bývam v Izraeli v Tel Aviv približne 10 rokov. Posledné 3-4 roky pendlujem medzi Izraelom, Českom a Slovenskom. Momentálne sa nachádzam v Izraeli. Pracujem v jednej firme, ktorá zabezpečuje celú dokumentáciu pre tých, ktorí prežili holokaust, v Česku alebo na Slovensku. Tí potomkovia majú nárok na český alebo slovenský pas. Tieto služby poskytujem všetkým Slovákom v zahraničí. Venujem sa intenzívne freedivingu a momentálne dokončujem svoju prvú knihu. Prečo práve Izrael? Spoznala som svojho manžela a prišla som sem za ním, keď som doštudovala.

-REKLAMA-

Aký máš dojem z Izraela?

Dobrý, veľmi dobrý. Mne veľmi vyhovuje tá mentalita, ktorá je veľmi uvoľnená. Ľudia sa medzi sebou takmer vôbec neohovárajú. Ženy si medzi sebou často chvália oblečenie. Ale taktiež mi veľmi vyhovuje to, že môžem byť aj na Slovensku, pretože Slovensko mám veľmi rada. Keď človek odíde, uvedomí si, koľko skvelých vecí máme na tom našom malom úžasnom Slovensku.

Aká je tam momentálna situácia?

Otvorili sa všetky reštaurácie, hotely, fitness centrá, plavárne, všetko sa postupne vracia do normálu. Letisko je však stále zatvorené a budú prijímať iba obmedzený počet ľudí, ktorí musia dostať výnimku na návrat. Teraz budú v Izraeli voľby a podľa ich práva ma každý občan právo prísť na voľby, tak som zvedavá, akým spôsobom si poradia s týmto orieškom. Turisti momentálne na územie Izraela nie sú vpustení.

-REKLAMA-

Keď sa pozrieme naspäť do čias, keď sa dalo do Izraela lietať, ako prebiehajú kontroly na letisku?

To je veľmi častá otázka, pretože je známe, že izraelské kontroly sú veľmi prísne, čo mne osobne vôbec neprekáža. Som spokojná s tým, že tak ako skontrolovali mňa, skontrolovali aj všetkých ostatných účastníkov letu. Niekomu to môže byť samozrejme nepríjemné, ale ja myslím, že je to len pre dobro veci. Ono si to tu tá situácia, bohužiaľ, stále vyžaduje. Dokonca pre zaujímavosť lety, ktoré sú cez EL AL majú špeciálne vycvičených ľudí, ktorí vyzerajú ako normálni pasažieri, no vedia zasiahnuť v prípade teroristického útoku na palube.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  EcoButt: Inovatívna slovenská firma, ktorá rieši zaujímavý eko problém!

Čo si môžem predstaviť pod tým, že sú prísne?

Po príchode na letisko nejdeš hneď odovzdať batožinu, ale ideš k takej “prepážke” alebo stolčeku, kde stoja kvázi “sekuriťáci”, ktorí sa ťa pýtajú rôzne otázky. Zoberú ti pas, pozrú sa na tvoju fotku a pozrú sa na teba takým zvláštnym pohľadom. Sledujú, ako sa človek správa a či znervóznie. Pýtajú sa ťa, či bola batožina celý čas s tebou, či máš darček, kde si ho kupovala, či si si ho vybrala sama, alebo ti ho niekto dal do ruky. A rôzne ďalšie zvláštne otázky. Výhodou je, že Izrael nedáva pečiatky do pasu, takže aj keď navštíviš Izrael, nemusíš sa báť, že ti budú robiť problém v krajinách, s ktorými Izrael nemá diplomatické vzťahy.

Cíti sa tam teda človek bezpečne ako turista?

Určite áno. Pred každým nákupným centrom, hotelom, autobusovou a vlakovou stanicou sú kontroly. Tu je naozaj veľmi bezpečne aj uprostred noci. Veľakrát sa mi stalo, že som išla v noci domov cez celé mesto a vôbec som sa nebála. Taktiež som vedela, že mi nič nehrozí. Je to mýtus, ktorí sa snažíme vyvrátiť, pretože bezpečnosť je tu naozaj na vysokej úrovni.

Ako je na tom školstvo a zdravotníctvo?

Štúdium v Izraeli je celkovo veľmi drahé. Ja som tu neštudovala, prišla som sem už „vyštudovaná“. Je tu bežné, že po strednej škole sa ide na vojnu. Muži idú na tri roky a ženy na dva. Štúdium začína až po vojne. Väčšinou študujú prvý stupeň, čiže bakalára, málokedy študujú aj magistra. Odvetvie, v ktorom vyštudujú, potom neskôr aj pracujú. Kariéru aj zakladanie rodín majú celkovo posunuté, keďže majú povinnú vojenskú dochádzku a po vyštudovaní ešte chodia aj na rok cestovať do sveta.

Izraelské zdravotníctvo je na vysokej úrovni. Nachádza sa tu desiata najlepšia nemocnica na celom svete. Zdravotníctvo je veľmi zdigitalizované, čo výrazne pomohlo aj pri očkovaní a čím Izrael vedel zabezpečiť podrobné informácie pre poskytovateľa vakcín, samozrejme bez osobných údajov. S lekárom sa dá rozprávať cez videohovor a vie ti poslať napríklad odporúčanie na odborné vyšetrenie elektronicky. Aj keď sa niekomu niečo stane a príde ide do nemocnice, lekári majú prístup k záznamom pacienta. Má to určite veľké výhody.

Sú nejaké zaujímavosti, s ktorými by si si rada podelila?

Vždy ma pobaví, ako Izraelčania nie sú na zimu a sneh vôbec pripravení. Asi pred piatimi rokmi napadol sneh v Jeruzaleme. Práve v ten deň som potrebovala ísť na úrady. Prišla som z Tel Avivu autobusom a potom som išla pešo na úrady. Pracovníci, ktorí bývajú v Jeruzaleme, neboli schopní prísť, zatiaľ čo ja som si to pešo odkráčala v 20-centimetrovom snehu poslušne na úrad. Sekuriťak na úrade nechápal, prečo som prišla, keď snežilo a už vôbec nie, ako sa mi to podarilo až z Tel Avivu. Keď tu nasneží, oni vôbec nefungujú. V hlavných večerných správach mali reportáž o tom, ako funguje posoľovacie auto, prišlo mi to veľmi vtipné.

Ešte napríklad, aj keď tu niekedy lietajú rakety, nikdy som sa necítila nejako nebezpečne. Máme tu špeciálny protiraketový systém, ktorý dokáže rakety zasiahnuť vo vzduchu a na zem dopadnú len úlomky, ktoré už nie sú tak nebezpečné, pokiaľ je človek schovaný v nejakej budove.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Inšpiratívny rozhovor: Prečo odísť žiť do Austrálie? Part 2!

Ktoré je tvoje najobľúbenejšie miesto v Izraeli?

Momentálne určite Eilat. Vďaka potápaniu tam trávim veľa času. Červené more je bohaté na podmorský život. Taktiež zbožňujem ticho Negevskej púšte, pocit na pokožke po kúpaní v Mŕtvom mori a zvuk mora, ktorý naráža do skál v Rosh Hanikra.

Čo sa v tvojom živote zmenilo, ako ťa ovplyvnil život v Izraeli? 

Naučila som sa takej tej drzosti, prijímať kritiku a odnaučila som sa vzťahovačnosti!

 

Ako sa vám páčila Diana Weinberg? 

Ak vás bavia rozhovory so Slovákmi žijúcimi v zahraničí, odporúčam aj rozhovor s Ľudkou, ktorá momentálne žije v Dánsku.

Zdroj titulného obrázka: instagram.com/telavivian_from_bratislava

-REKLAMA-
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img