Remeselné pivovary na Slovensku
Slovenské remeselné pivovary sa môžu pochváliť veľkým množstvom rôznych príchutí piva pre jeho najnáročnejších fanúšikov. Prvé pivo objavili roľníci, keď im zmokol chlieb a na povrchu vznikla tekutina. Súčasní vedci predpokladajú, že tento nápoj existuje jedenásť až trinásť tisíc rokov. Pivovarníctvu sa začali venovať ako prvé ženy, ktoré podávali pivo svojim robotnítkov, aby sa osviežili. Bohyňou piva bola Ninkasi, ktorej meno znamená „žena, ktorá naplní ústa“. Tradícia pivovarníctva sa rýchlo rozvíjala a pivo sa stalo jedným z obľúbených nápojov ľudí.
Ak ste nadšencom tohto nápoja, prečítajte si zoznam remeselných pivovarov na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť.
Remeselný pivovar Kaltenecker
Kaltenecker je prvý slovenský remeselný pivovar, ktorý existuje od roku 1997 v Rožňave. Doteraz je inovátorom v oblasti pivovarníctva, otvára nové príchute piva. Zároveň je najoceňovanejším slovenským pivovarom vo svete nielen medzi tými remeselnými, ale aj pivovarmi celkovo. Získali ocenenia v Írsku, USA a Maďarsku. Tento rok získali zlato na súťaži vo Frankfurte, kde súťažilo 3000 vzoriek piva z 50 krajín.
V pivovare nám prezradili, že vytvárať kvalitné pivo im pomáha najvyspelejšia technológia na varenie piva v SR – nemeckej značky Brau Kon.
Kaltenecker má širokú ponuku piva, aktuálne má 18 špeciálov a 3 sezónne. Vyberiete si pivo podľa svojho vkusu: horké, extra horké, jemné horké, tmavé, polotmavé, rôznych farieb, s príchuťami citrónu alebo tropického ovocia. Celý sortiment piva nájdete na ich stránke.
Piešťanský pivovar ŽiWELL
Čo by ste povedali na svadbu v pivovare? Fanúšikovia piešťanského pivovaru ŽIWELL tu oslavujú svadby, firemné akcie a bankety. Pripravujú tu pre nich sviatočnú výzdobu a hviezdu programu – pivo. Na stránke pivovaru uvádzajú, že nepoužívajú žiadne konzervanty. Len vodu, chmeľ, jačmeň a kvasinky. Spoznať technológiu pivovarníctva viete počas exkurzie, na ktorú sa treba telefonicky dohodnúť aspoň deň vopred. Prehliadky sa konajú aj v angličtine, nie sú časovo obmedzené, aby každý hosť mal priestor na kladenie svojich otázok.
Produkty piešťanského pivovaru sa dajú ochutnať aj v iných miestach, ktoré nájdete na stránke.
Remeselný pivovar HERRENWALD
HERRENWALD sa nachádza v obci Malá Ida v časti Panský les, od ktorého pochádza názov. Niekedy bol remeselný pivovar pre jeho zakladateľov len snom a varenie piva len koníčkom. Experimenty a úsilie ich priviedli k úspechu a získavaniu dobrého mena na trhu.
V pivovarníctve využívajú vodu, ktorá je „svojím zložením blízka plzenskej„. Ponúkajú široký výber piva s príchuťami karamelu, citrusových plodov alebo lipového kvetu s rôznou mierou horkosti.
Remeselný pivovar pozýva aj na prehliadky, kde ukážu proces výroby a na konci viete ochutnať pivo priamo z tanku. Bližšie informácie nájdete na stránke.
Medové pivo vo Včelovine
Jedným z výrobkov Včeloviny v Smoleniciach je medové pivo. Jemná horkosť a medová aróma nápoja vás nenechajú ľahostajným. Pri výrobe používajú med vlastnej výroby a vodu z Malých Karpát. Neobsahuje žiadne chemické látky. Zaujímavé je, že dokvasenie prebieha priamo vo fľaši.
Včelovina pozýva na exkurzie a ochutnávky. Zistíte tajomstva výroby obľúbeného smolenického nápoja. Obchod sa nachádza v krásnom horskom prostredí pod zámkom. V lete si viete ochutnať medové produkty na otvorenej terase. Okrem toho Včelovina pravidelne organizuje podujatie Medokvas, kde pripravuje medové výrobky, nápoje, občerstvenie a zábavu.
Poznáte tieto remeselné pivovary? Vyskúšali ste už nejaké pivá práve od nich? Povedzte nám svoj názor!
Zdroje: domaci-pivovar.sk, tech.sme.sk
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Darlene Alderson