sobota, 28 novembra, 2020

Halloweenske podujatia na Slovensku: Čo prinesie tento rok?

-

Halloweenske podujatia na Slovensku

Pravidelne sa konajúce Halloweenske podujatia na Slovensku svedčia o tom, že sviatok sa udomácňuje aj v našej krajine. Halloween, nazývaný taktiež Samhain, oslavujú od 31. októbra do 1. novembra. Názov sviatku je odvodený od anglickej frázy All Hallows‘ Evening, čo v preklade do slovenčiny znamená Predvečer všetkých svätých. Halloween považujú za americký sviatok, ale súčasní historici tvrdia, že ho začali oslavovať Kelti na Britských ostrovoch. V tento deň sa lúčili s letom a mysleli si, že do sveta živých sa vracajú duše mŕtvych. Aby sa pred nimi zachránili, obliekali si masky a kostýmy zlých duchov. Táto tradícia sa preniesla do iných kultúr a zachovala sa dodnes.

Pripravili sme zoznam Halloweenskych podujatí, ktoré môžete navštíviť tento rok a ktoré sa plánujú na budúci rok:

Súťaž „O najkrajšie vyrezanú tekvicu“

Tekvicová súťaž
Zdroj: google.sk

-REKLAMA-

Do 3.11. sa uskutočňuje online-súťaž o najkrajšie vyrezanú tekvicu. Halloweenskeho podujatia sa môže zúčastniť každý, kto má chuť a chce získať zaujímavú cenu. Treba len pekne vyrezať tekvičku a poslať 2 fotky na mailovú adresu tekvice.online@gmail.com. Desať najlepších tvorieb bude zverejnených na stránke Mestského kultúrneho strediska Levíc. Víťaznou tekvicou sa stane tá, ktorá bude mať najväčší počet lajkov.

Bližšie informácie nájdete na stránke organizátora www.mskslevice.sk

Noc Démonov

Halloweenske podujatia Noc démonov
Zdroj: hashtag.sk

Brainteaselava pripravila niekoľko Halloweenskych aktivít, ktoré si viete zažiť aj z pohodlia vášho domova. Máte možnosť sa zahrať interaktívne teambuildingové hry, ak napríklad Online Mystery Dinner a Noc Démonov. Zaujímavý príbeh, kde sa môžete stať na jeden večer aj grófom Dracula. Alebo ak ste snívali v detstve o tom, že by ste chceli byť detektívom, odhalíte tajomstva zločinu počas Mystery Dinner.

Rezervácia a bližšie informácie nájdete na tejto stránke.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Halloween - Americký komerčný sviatok? Toto je jeho história!

Medzinárodný festival duchov na Bojnickom zámku

Halloweenske podujatia Bojnický zámok
Zdroj: 24hod.sk

Bojnický zámok je bohatý na mystické a Halloweenske podujatia. Od roku 1994 sa v mesiaci apríl/máj koná Festival duchov a strašidiel, ktorý navštevuje viac ako 50 000 turistov z rôznych krajín. Organizátori pripravujú každý rok iný literárny scenár a iný program, ako napríklad Strašidelný bal a Bosorky. Pre pravidelných návštevníkov sa to už stalo tradíciou, ale nastala zmena. Medzinárodný festival duchov od roku 2019 nadväzuje podujatie Festival zámockých priebehov. Je založené na mystických legendách Bojnického zámku.

Jedným z obľúbených podujatí na zámku je Bojnický svetlonos. Magická atmosféra, tiene prízrakov, tlmené svetlo a tajomné príbehy vám vyvolajú zimomriavky.

Avšak kvôli pandémii koronavírusu sú všetky podujatia na Bojnickom zámku zrušené, ale veríme, že na jar sa situácia zmení. Bližšie informácie nájdete na stránke bojnicecastle.sk

Maškarný ples Noc duchov na Smolenickom zámku

Halloweenske podujatia Noc duchov
Zdroj: google.sk

Od roku 2014 sa uskutočňuje jeden z najväčších Maškarných plesov na Slovensku – Noc duchov na Smolenickom zámku. Toto Halloweenske podujatie každoročne organizujú OZ Karpatoš a Michal Holkovič. Obyčajne sa akcia koná v noci z piatku na sobotu a je určená len pre dospelých.

Uvidíte tu veľké množstvo kreatívnych, strašidelných kostýmov. Každý si vyberá obraz podľa svojho vkusu, nie sú žiadne pravidlá. Halloweenske ozdoby, mystické príbehy a rozprávková atmosféra na Smolenickom zámku urobia nezabudnuteľný dojem. Sprievodný Halloweensky program dopĺňajú tanečníci, herci a samozrejme vínko.

Od roku 2015 sa koná Halloweenske podujatie Strašidlá na zámku. Je to zaujímavá atrakcia pre detí a dospelých. Strašidlá sú schopné zaujať aj najnáročnejšieho návštevníka.

Tento rok sú podujatia zrušené, ale plánujú sa uskutočniť na budúci rok.

Ako plánujete osláviť Halloween? Poznáte iné Halloweenske podujatia, ktoré sa budú konať tento rok? Dajte nám vedieť! V prípade, že sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať o bezobalovom e-shope.

Zdroje: teraz.sk, best-job.sk, mskslevice.sk, slovakia.travel, 24hod.sk, lexikon.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

GTA 5 Kvíz – Jak dobře znáš třetí nejprodávanější hru?

GTA 5 kvíz - Prověř si znalosti v nesmrtelné hře Série Grand Theft Auto od studia Rockstar Games je tu s námi už 23 let. Za tu...

Ženské hrdinky vo filmoch – Ideálna voľba na sychravú jeseň!

Počasie a filmy? Vonku prší, je chladno a zo stromov padá lístie. To znamená ideálne počasie na film! To, aký film si však pustiť, je...

Aktuálne

ANIME NOVINKY #20 – Kto je Wu Kong, čo je Promised Neverland a ďalšie!

Anime novinky #20 Ahojte, volám sa Jozef a som fest festický anime/manga maniak už skoro 25 rokov. Keďže som si stanovil za svoj životný cieľ...

Voda na Marse už miliardy rokov? Vzácny meteorit ponúka nový dôkaz!

Voda na Marse Už dlho je známe, že červená planéta zrejme vždy nebola taká ako teraz. Na základe doposiaľ nazbieraných poznatkov a taktiež dôkazov sa...
- Advertisement -