sobota, 10 apríla, 2021

Pezinská dielnička: V tejto chránenej dielni dávajú textilu druhý život!

-

Pezinská dielnička: Jedinečná chránená dielňa

Počas hľadania vianočných darčekov pre rodinu som zbadala jednu chránenú dielňu, ktorá sa zameriava na upcyklovanie textilných vecí. Pezinská dielnička je chránená dielňa, kde šikovný tím mladých ľudí vyrába kreatívne tašky, rúška, meditačné podsedáky, darčekové predmety a iné dekoratívne a úžitkové veci.

Výrobky ručnej práce majú jedinečnú energiu, lebo krajčírky do nich vkladajú svoj spôsob myslenia, svoje emócie a náladu. Ak ste si ešte nenašli, ako potešiť blízkeho človeka, zavítajte do tejto chránenej dielne a uviďte ich novinky.

Ako vznikla Pezinská dielnička?

-REKLAMA-

Pezinská dielnička
Zdroj: facebook.com

Pezinská dielnička ma prekvapila svojím dojemným príbehom. Táto chránená dielňa vznikla v roku 2016 vďaka Denise Knotkovej. Motiváciou pre založenie dielničky bol jej syn Denis, ktorý sa narodil so zdravotným postihnutím. Práve on naučil svojich rodičov trpezlivosti, aby mohli pomôcť iným ľudom s mentálnym a telesným znevýhodnením.

V rozhovore pre stránku zenyvmeste.sk Denisa povedala, že jej syn skúša rôzne aktivity, ale jeho hlavným koníčkom je čítanie kníh. Spolu s Denisom v Pezinskej dielničke pracujú  krajčírky Eva a Maťka, ktoré sa venujú ručným prácam aj mimo dielničky. Pomocné práce vykonavajú Monika a Lenka. Denis s Lenkou navštevujú už niekoľko rokov ateliér, kde sa učia maľovať a Monika sa venuje šitiu výrobkov aj keď jej skončí pracovná doba. O plynulý chod práce sa stará pracovná asistenta Lucka, ktorá dohliada na kolegov od prvého momentu vzniku dielničky.

-REKLAMA-

Pezinská dielnička
Zdroj: facebook.com

Pezinská dielnička aktívne spolupracuje s občianskym združením O.Z. Zelený štvorlístok, ktorý sa venuje rozvoju a podpore mentálne znevýhodnených ľudí. Organizujú voľnočasové aktivity, výlety, handmade workshopy, karnevaly a iné podujatia.  Je veľkou radosťou, že na Slovensku sú organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom, ktorým je ťažšie než ostatným.

Nezabúdajú na ekológiu

upcyklovanie
Zdroj: facebook.com

Asi každý z nás má v domácnosti veci, ktoré nepoužívame, ale je ich škoda vyhodiť. Napríklad v šatníku máme oblečenie, ktoré nenosíme. V Pezinskej dielničke vedia, ako zo starých alebo nepotrebných vecí robiť nové a užitočné. Kreatívni a zruční majstri uplyklujú textil a darujú veciam “druhý život“. Väčšina výrobkov sa robí z prírodného materiálu – bavlny, preto sú príjemné na dotyk, ľahko sa perú a nestrácajú farbu po praní.

eko tašky
Zdroj: facebook.com

V sortimente nájdete ekologické nákupné textilné tašky na dlhodobé používanie. Všetci vieme, že plast sa rozkladá stovky rokov a nákup plastových tašiek škodia životnému prostrediu. Nadšenci ekologického spôsobu života preferujú textilné papierové a tašky. Osobne si myslím, že textilné tašky sú najlepšou alternatívou. Okrem toho, že sú bezpečnejšie pre životné prostredie a nestavajú sa odpadom po prvom použití, dokážeme si aj ušetriť peniaze na jednorazových taškách. Textilné tašky sú pevnejšie než klasické papierové tašky. V Pezinskej dielničke si viete objednať tašku podľa vašich predstav a textilná taška sa stane kreatívnym doplnkom vášho obrazu.

Pezinská dielnička
Zdroj: Daniela Knotková

Pezinská dielnička je jedná z firiem, ktorá vie upcyklovať staré záclony. Daniela Knotková sa podielila s nami informáciou, ktorú dostala od majiteľa spoločnosti Ekocharita, že záclony sú textilom, ktorý ide priamo do spaľovne a nedá sa to upcyklovať.

My zbierame staré záclony, v profesionálnych čistiarní nám ich vyčistia a ušijeme vrecka na nákup ovocia a zeleniny. Aj šnúrky do týchto vreciek sú upcyklovane staré tričká, ktoré režeme na tričkovlnu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ekotipy: Ako najefektívnejšie eliminovať odpad v domácnosti?

Vianočná kolekcia so sviatočnou náladou

Vianočná kolekcia
Zdroj: facebook.com

Ďalším aktuálnym produktom sú viackrát použiteľné bavlnené rúška. Bavlna je prírodným materiálom, ktorý umožňuje pohodlne dýchať v rúšku počas celého dňa. Pezinská dielnička stále obnovuje sortiment, na facebookovej stránke nájdete panské, ženské a detské rúška rôznych štýlov na akýkoľvek vkus.

K sviatkom dievčatá s Deniskom pripravili vianočnú kolekciu rúšok, do ktorej vložili dušu a vianočnú náladu. V e-shope a na facebookovej stránke si viete bližšie na nich pozrieť a oceniť ich vysokú kvalitu a starostlivé švy.

Ale aj po Vianociach odporúčame navštíviť chránenú dielňu Pezinská dielnička, kde neustále pracujú nad novými kolekciami a výrobkami. Lepšie je jedenkrát uvidieť, než tisíckrát počuť!

Boli ste už v Pezinskej dielničke alebo pozerali ste ich výrobky na stránke? Ako sa vám páčili? Dajte nám vedieť do komentárov!

Nezabudnite si prečítať článok, kde dozviete, akú módnu značku založila Poštová banka.

Zdroje: pezinskadielnicka.sk, zenyvmeste.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img