Recenzia: Tak zle, ako sa len dá – Príbehy zo života vyrozprávané na lavičkách!

-

Novinky

V jednoduchosti je krása | Recenzia filmu Tak zle, ako sa len dá

Najnovším prírastkom do slovenskej kinematografie je práve filmová novinka „Tak zle, ako sa len dá„. Nová slovenská komédia z dielne Viktora Csudaia (Vojtech, Veľký rešpekt) dokazuje, že aj tak jednoduchý koncept ako dialógy na lavičkách môžu byť zaujímavé a vtipné. Až po pozretí filmu si človek uvedomí, koľko príbehov tieto miesta skrývajú. Nebudem zdržovať, poďme rovno na to! Toto je naša recenzia filmu Tak zle, ako sa len dá.

Tak zle ako sa len dá recenzia
Kevin (Max Bolf) a Alica (Agáta Pírová) | Zdroj: Itafilm

Päť lavičiek. Päť rôznych príbehov. Päť dvojíc. Každý rieši to isté – lásku a vzťahy. Päť poviedok odohrávajúcich sa na lavičke. Keď si myslíte, že nemôže byť horšie, tak môže. Presvedčia vás o tom dvaja mladí teenegeri Alica a Kevin, bezdomovci Jano a Zoli, partneri Miška a Karol, dvaja kamoši metalisti Ceco a Kilo a bývalí manželia Kamila a Miro. Aj lavičky majú svoje príbehy o ktorých by nám vedeli rozprávať. (oficiálny text distribútora Itafilm)

Päť rôznych párov, päť rôznych príbehov, jedna myšlienka

Dokopy desať hercov, žiadna vyslovene hlavná postava. Celkom päť odlišných príbehov. Jedno však majú spoločné. Všetky príbehy totižto rozoberajú tú najpodstatnejšiu a zároveň asi najkomplikovanejšiu vec v našich životoch, jednoducho povedané, vzťahy. Prvé lásky, dlhoročné vzťahy alebo minulosť. Toto sú kľúčové vzťahy, na ktoré nám dáva film dôraz. Rád vám príbehy len v skratke predstavím, bez toho, aby som vám prezradil veľa.

Tak zle ako sa len dá recenzia
Miro (Peter Šimun) a Kamila (Marta Sládečková) | Zdroj: Itafilm

Úvod filmu môže byť pre mnohých takpovediac trápny. Nemyslím si, že by to bolo tým, že by mala snímka zlý scenár. Práve naopak, je napísaný tak reálne, že človek si predstaví samého seba v danej situácií a uvedomí si, že by sa zachoval asi rovnako ako naši hrdinovia, ak nie ešte horšie. Proste prvé lásky.

Nasledujú bezdomovci Jano a Zoli, ktorí nám ukážu, že svet je naozaj malý. Vlastne, lepšie povedané, Slovensko – najmä Bratislava. Kto by bol čakal, že stretnutie dvoch bezdomovcov dokáže byť tak zaujímavé, vtipné a plné výpovednej hodnoty.

Prichádza na scénu Richard Autner so Zuzanou Porubjakovou. Ich dialóg nám ukazuje, že udržať si vzťah vôbec nie je také jednoduché. Už absolútne nie, keď sa doňho stará niekto, kto by vôbec nemal. V tomto sa nájde určite veľa chlapov.

Ak sa v živote tak nejak stále hľadáte, určite vám sadne dvojica Ceco a Kilo. Dvaja metalisti, ktorí majú 30-tku na krku a nemajú prichystanú žiadnu budúcnosť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Super Bowl 2021 trailery: Fast 9, Falcon a Winter Soldier, Raya a ďalšie!
Tak zle ako sa len dá recenzia
Zoli (Marián Miezga) a Jano (Matej Landl) | Zdroj: Itafilm

Kruh uzatvárajú bývalí manželia Kamila a Miro. Stretnutie po dlhých rokoch odhaľuje chyby ich vzťahu, keď bol ešte aktuálny. Je to však príjemnou bodkou na záver, ktorá prináša akési pohladenie na duši.

Verím, že veľa ľudí ocení skvelé herecké obsadenie. Vo filme si zahrali „ostrieľaní“ herci ako sú Matej Landl, Marián Miezga, Zuzana Porubjaková, Jakub Ružička, Kamil Mikulčík, Marta Sládečková či Peter Šimun. Okrem nich sa však vo filme ukázali aj skvelé mladé talenty, sú nimi Agáta Pírová a Max Bolf. Nemôžem samozrejme vynechať ani hudobníka Richarda Autnera, ktorý zahral svoju postavu pána Dokonalého úplne fantasticky.

Oplatí sa vidieť film Tak zle, ako sa len dá?

Myslím si, že film si môže užiť naozaj každý dospelý človek. Nemyslím si, že to je film vhodný pre mladších ako 18 rokov. Nielen z toho dôvodu, že sa vo filme spomínajú témy, ktoré nemusia byť úplne vhodné pre deti, ale skôr preto, lebo si myslím, že človek musí mať aspoň niečo málo odžité, aby príbehom poriadne chápal.

Tak zle ako sa len dá recenzia
Ceco (Jakub Ružička) a Kilo (Kamil Mikulčík) | Zdroj: Itafilm

Na svoje si podľa môjho prídu najmä dlhoročné páry, ktoré spolu už niečo zažili. Film je však pre každého a všetci si nájdu niečo, v čom vidia seba či svojich blízkych. Čo teda od filmu čakať? Veľa smiechu, ale zároveň aj momentov, kedy sa budete zamýšľať nad životom.

Recenzia filmu Tak zle, ako sa len dá záverom

Od filmu som veľa zo začiatku nečakal. Pozrel som si trailer a nevedel som, čo si o tom myslieť. Zostal som však naozaj veľmi milo prekvapený a nadšený z toho, čo som videl. Musím povedať, že veľmi chválim režiséra a zároveň scenáristu, Viktora Csudaia za tento vydarený koncept. Slovenská kinematografia si zaslúži viac takýchto unikátnych projektov. Tak zle, ako sa len dá je fantastickou ukážkou toho, že aj tak jednoduchý nápad ako sú lavičky a parádne napísané dialógy stačí k tomu, aby sme dostali funkčnú, vtipnú a celkovo kvalitnú snímku.

Na záver už len dodám, že každý by si mal vypočuť pesničku, ktorá vznikla k filmu. Naspievali ju spoločne Kika Barancová Pírová a Richard Autner. O hudbu sa postaral Marián Čurko a text napísal autor filmu Viktor Csudai.

Hodnotenie filmu: 8,5/10

Toto bola naša recenzia slovenskej komédie Tak zle, ako sa len dá. Zaujala vás? Prídete si pozrieť film do kina aj vy?

Zdroj titulného obrázka: Itafilm

Ďalšie novinky

Populárne