Recenzia: Sekera z bronzu, rúno zo zlata – Grécki hrdinovia z iného pohľadu!

-

Novinky

Recenzia: Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Aj keď sa Juraj Červenák preslávil hlavne cyklom Černokňažník, romány s tematikou Rogana neboli jedinými dielami zo žánru fantasy ktoré napísal. V roku 2014 mu vyšla vo vydavateľstve Artis Omnis kniha so zaujímavým názvom Sekera z bronzu, rúno zo zlata.

Recenzia: Sekera z bronzu, rúno zo zlata
Zdroj: knihy-heureka.sk

Originálny príbeh

Celkovo príbehu nechýba veľká porcia originality a taktiež je o niečo prepracovanejší, ako spomínaný cyklus. Samozrejme, nečakajte nič komplikované na štýl Tolkiena, alebo nebodaj Hry o tróny.

Odohráva sa na našom území v dobe bronzovej. Nájdeme tu aj nejaké historické nepresnosti, ale keďže ide skôr o fantasy román, môžeme ich prepáčiť. V jeho úvode sa zoznámime s prvou hlavnou postavou – dievčinou nazývanou Sýkorka.

Má sa stať veštkyňou a okrem iného vidí obraz veľkého boja vojny. Postupne sa tu zapoja ďalšie postavy – trójsky princ Podarkés so svojou družinou a knieža Sokol – vládca kmeňa Sokolov. Ich cieľom je nakúpiť na našom území jantár a teraz sa dostaneme k najoriginálnejšiemu prvku celej knihy…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Dungeons & Dragons: Čest zlodějů - Povedený fantasy film pro celou rodinu!

Účelom jantárového pokladu je vykúpenie sestry Podarka – Hésioné z rúk mykénskeho zabijaka Herakla… Čiže známi hrdinovia (Herakles, Iasón, Théseus, Orfeus) sú záporaci.

Karavána s pokladom je prepadnutá jantár je ukradnutý. Podarkés, Sokol a nakoniec zistia jeho majiteľa a po záverečnom súboji (v ktorom nebude chýbať ani množstvo mágie) sa vráti k svojmu majiteľovi.

Barbarské rituály

Spomínaný záver mi prišiel trochu nedotiahnutý, ale oceňujem hlavne spomínanú originalitu a prepracovanosť príbehu. Drsné opisy bojov sú tu zastúpené pomenej, no sú tu opísané barbarské rituály.

Napr. v piatej kapitole je opísaný jeden, ktorý ma Sýkorka podstúpiť:

,,V tejto súvislosti si spomenula na vlastné dieťa. Na maličké, nedostatočne vyvinuté dievčatko, ktoré porodila necelý rok po príchode do svätyne. Bola vtedy ešte sama dieťaťom. Pri pôrode stratila veľa krvi a takmer zomrela. Predpokladala, že práve vtedy sa jej lono nejako zranilo či poškodilo, pretože od tej doby niky neotehotnela, hoci ju kňazi takmer denne plnili svojím posvätným semenom. Dcérku jej vtedy okamžite zobrali a obetovali Veľkej Matke…“

Konečný verdikt

Čiže ak vás zaujali predchádzajúce diela tohto spisovateľa, alebo ak zbožňujete kvalitné fantasy určite vás záujme aj táto kniha.

Zdroj titulného obrázka: wallpaperaccess.com; knihy-heureka.sk

Ďalšie novinky

Populárne