Prečo vlastne slávime MDŽ a kedy tento deň vznikol?

-

Novinky

Prečo slávime MDŽ?

MDŽ je skratka pre Medzinárodný deň žien, to už hádam vieme všetci. Je to deň, kedy si kvetinou či čokoládou pripomíname našu úctu a rešpekt k mamám, sestrám, kamarátkam či babičkám. Viete však ako sa tento deň stal plnohodnotne uznávaným skoro „sviatkom“? A viete, že jeho história má dokonca 113 rokov? Nie? No tak poďte so mnou zistiť, kde sa vlastne zobral, čo má reprezentovať a aká je odpoveď na to, prečo vlastne slávime MDŽ?

História

Tradične v nedeľu sa na popud Socialistickej strany USA konali protesty, tie však boli nič v porovnaní s protestom, ktorého história nás priviedla do dnešného dňa. 8. marca sa konal obrovský protest 40 000 newyorských krajčírok, ktoré boli dlhodobo nespokojné s viac ako 10-hodinovým pracovným časom, zlými podmienkami na pracovisku či malými mzdami. Sviatok oslavy žien však vznikol až v roku 1910 a to bez pevného dátumu. Až po 1. svetovej vojne pod vplyvom demonštrácií sa ustanovil pevný dátum na 8. marca. Na popud týchto demonštrácií bolo dokonca v Československu v roku 1920 ženám konečne priznané volebné právo.

mdž
Zdroj: billmoyers.com

Súčasnosť

Ženy v minulosti pri demonštráciách a protestoch požadovali najmä 8-hodinový pracovný čas, zmenu legislatívy a volebné právo. Celý tento proces by sa dal zhrnúť ako boj žien za rovnoprávnosť a rodovú rovnosť. Dnes však už žijeme v 21. storočí a ubehlo 113 rokov, odkedy tisícky žien vyšli do ulíc, aby sme my mohli mať krajšiu budúcnosť. Je teda vôbec tento deň v súčasnosti potrebný? Mnohí by mi protirečili s odpoveďou, že ženy dnes už majú plnohodnotné postavenie v spoločnosti, a tak i MDŽ je v podstate zbytočným dňom. V mnohých odvetviach či krajinách je však opak pravdou. Podľa európskych štatistík by za súčasných podmienok trvalo 70 rokov, aby sa platové podmienky medzi mužmi a ženami vyrovnali.

Protesty či oslavy?

Hoci história sviatku je bojom žien za rovnoprávnosť, ja si dnes vyberám niečo trochu iné. Vyberám si oslavu žien, ktoré v živote mám, a vyberám si prejaviť im vďaku. A takisto to môžete urobiť i vy! Dať mame kvietok – za to, že sa o nás starala a sedela pri nás do noci, keď nám nebolo dobre. Babke – za to, že nám vie napiecť tie najlepšie koláče a vždy si nás zastane, keď sa s rodičmi pohádame. Kamarátke – za to, že nás vypočuje vždy, keď nám nie je dobre, že je s nami pri všetkých bláznovstvách a že sa o ňu vždy môžeme oprieť.

mdž
Zdroj: elitedaily.com/
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Alfa Male, Sigma Male a tí ďalší - Čo to všetko znamená?

Nezabudni na seba!

Áno, hlavne nezabudni na seba. Lebo ak si žena, dnes máš svoj deň! (Muži, na vás príde rad 19. novembra). Oddychuj, prečítaj si knihu, daj si vaňu, choď na prechádzku alebo si pozri nejaký dobrý film. Na našej stránke ich vo výbere určite nájdeš habadej. Jednoducho oslavuj tak, ako chceš, aby oslavovali všetky tvoje blízke ženy. A najlepšie by bolo, keby toto robíš každý deň.

Oslavuješ tento sviatok? Považuješ ho za špeciálny alebo úplne bežný deň?

Zdroje: wikipedia.org, pravda.sk

Ďalšie novinky

Populárne