Pobyt v tme
V poslednom čase si všímam, že čoraz viac ľudí skloňuje pojem pobyt v tme. Ide o starú metódu sebapoznania, ktorá v minulosti prebiehala v Indii, Tibete a Japonsku. Tibetskí mnísi zotrvávali v tme až sedem týždňov. Terapia tmou je založená na senzorickej deprivácii, ide o absenciou akýchkoľvek vonkajších zmyslových podnetov.
Ako prebieha pobyt v tme?
Pobyt v tme má terapeutické účinky, prebieha v zatemnenej miestnosti, najmenej sedem dní. V miestnosti nesmie chýbať kúpeľňa a toaleta. Za človekom môže chodiť terapeut, ktorý sa s ním rozpráva o jeho prežívaní a pocitoch. Taktiež mu nosí nutrične bohatú stravu. Niektorí ľudia sa rozhodnú počas pobytu v tme držať pôst, a tak očistiť nielen telo, ale aj myseľ.
Pred začiatkom pobytu absolvuje klient s terapeutom rozhovor a prezrie si miesto pobytu. Počas neho môže robiť čokoľvek, meditovať, cvičiť, spievať, tancovať alebo nemusí robiť vôbec nič – všetko by mal robiť pocitovo, avšak v absolútnej tme. Prvé tri dni v úplnej tme a tichu bývajú najnáročnejšie. Na konci pobytu sa klient opäť porozpráva s terapeutom a zhodnotia spolu jeho priebeh.
Aký význam má pre človeka terapia tmou?
V prvom rade pomáha osobe so sebapoznaním. Keďže pri pobyte absentujú akékoľvek vonkajšie podnety, človek sa dokáže dostať hlboko do svojho vnútra. Pomáha nájsť vnútornú silu, uvedomenie si samého seba a svoju hodnotu. Človek sa doslova ocitne sám so svojimi myšlienkami, môže v sebe vyriešiť veci, ktoré predtým nedokázal, nájde odpovede na svoje otázky, zistí príčinu svojich tráum. Všetko je to individuálne.
Na stránke Terapia tmou odporúčajú minimálne 7-dňový pobyt, to je dostatočný čas na otvorenie sa svojmu vnútru a jemným energiám. Ak však túžite po hlbšom spirituálnom zážitku, odporúča sa až trinásť dní a viac. Možno ste už niečo počuli o halucinogéne zvanom DMT. Práve táto molekula sa v malom množstve nachádza aj v ľudskom tele. Po viac ako 12 dňoch v tme sa začne produkovať a osoba môže zažiť mimotelový zážitok.
Ako som už spomenula, každý človek prežíva pobyt v tme inak, je to individuálna záležitosť. Preto možno nie je najvhodnejšie čítať si skúsenosti iných a mať zbytočne prehnané očakávania. Odporúča sa minimálne týždeň predtým nepiť alkohol a obmedziť fajčenie cigariet, prípadne sa vyhnúť nezdravému jedlu, dať si pôst a precvičiť telo.
Tak čo, vyskúšali by ste pobyt v tme? Čo vás na tom láka a naopak, z čoho by ste mali obavy? Dajte nám vedieť do komentárov a nezabudnite sa pozrieť aj na naše ďalšie články!
Zdroj: terapiatmou.sk
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Rahul