Ničivé následky
Lesné požiare, búrky, vírusy sú v súčasnosti témou číslo jeden. Sú ničivými výsledkami zmeny klímy, za ktoré však príroda nemôže. Človek tieto zmeny považuje za výsledok prírody, lenže tieto ničivé následky si spôsobujeme sami.
Koncom minulého roka, v polovici augusta, oznámil kalifornský guvernér, Gavin Newsom na tlačovej konferencii, že v štáte horí 367 „známych“ požiarov. O pár dní neskôr sa toto číslo zvýšilo na 560. Niekoľko týždňov potom ešte stále horeli mnohé požiare a jeden požiar nazývaný ako Doe, severne od Santa Rosy, prerástol v najväčší požiar v histórii Kalifornie. Všetky tieto požiare spálili viac ako 4 milióny akrov lesov. Dym z týchto požiarov občas hustol natoľko, že blokoval svetlo zo slnka, a tak sa obloha zmenila na strašidelne oranžovú.

Dôsledkom týchto požiarov, ktoré spôsobili klimatické zmeny, bol aj vznik hurikánu Laura, ktorý dopadol na Louisianu. Iba za 24 hodín sa tento hurikán, ktorého pripisovali búrke kategórie 1 zmenil na búrku kategórie 4. Hurikán Laura bol piaty najprudší hurikán v amerických dejinách. Spôsobil najmenej 16 úmrtí v USA a škody až 12 miliárd dolárov.
Podľa Newsoma by mohli byť krízy ako požiar Doe a hurikán Laura pred dvadsiatimi rokmi označené ako „prírodné katastrofy“. No vďaka dnešným klimatickým zmenám to už neplatí.
„Už takmer dve desaťročia podávam správy o zmene podnebia a dospel som k názoru, že na opísanie týchto udalostí potrebujeme nový výraz. Možno by sme ich mali nazvať „prírodnými katastrofami spôsobenými človekom“, dodal Newsom.
Rúbanie lesov, kopanie baní, znečisťovanie vôd, budovanie veľkomiest, umelo vytvárané hnojivá, vďaka ktorým vytvárame viac dusíka ako všetky pozemské ekosystémy dohromady, nadmerná ľudská populácia… Toto všetko sú veci, ktoré spôsobujeme my, ľudia. Stojíme za neustálym otepľovaním podnebia, ktoré spôsobuje všetky katastrofy, ktoré sa už prírodnými nazvať nedajú.
Nové technológie
Do tejto situácie nás dostali staré technológie a vedci si myslia, že nás z nej dostanú nové. Na boj proti zmene podnebia vytvorili stroje, ktoré vysávajú oxid uhličitý zo vzduchu. Je ich síce len obmedzené množstvo, no jedného dňa by vraj malo byť ich vlastnenie tak bežné, ako keď niekto vlastní iPhone. Ďalší projekt, na ktorom vedci pracujú, je vytvorenie technológie na zjasnenie mrakov, ktoré by odrážali viac slnečného žiarenia do vesmíru.
Vedci tiež pracujú na technológii známej ako solárne geoinžinierstvo, ktorá by šírila reflexné častice v stratosfére a poskytovala by celej planéte akúsi slnečnú clonu. Kritici však označili samotnú myšlienku za úplne šialenú, neuveriteľne nebezpečnú a tiež ju nazvali cestou do pekla. Tieto nové technológie pravdepodobne budú mať rovnaký dopad na svet ako tie staré.

Podľa môjho názoru by sme nemali tieto problémy riešiť vytváraním potenciálne nových problémov, pretože tie by zasa mohli vytvárať nové a nové ničivé následky. Mali by sme si otvoriť nielen oči, ale aj myseľ a zamyslieť nad ničivými dopadmi našich konaní a nad ich následnou zmenou. A čo si myslíte vy?
Zaujíma ťa ekológia? Viac článkov nájdeš TU!
Zdroj: nationalgeographic.com