utorok, 30 novembra, 2021

Názory redakce: Třetí řada Sex Education – Velký hit od Netflixu se vrací!

-

-REKLAMA-

Názory redakce: Třetí řada Sex Education

Začátek podzimu neznamená jen to, že se studenti vrací do škol, padaní listí a nástup podzimu. Pro televizní stanice začíná nová televizní sezóna, kdy musí s novými projekty ohromit  diváky a zvyšovat popularitu u zavedených značek. Tenhle model se moc Netflixu netýká, ale i oni chápu (respektují) význam toho, co představuje. Netflix proto vysílá do boje o diváky jeden ze svých největších hitů – Sex Education (Sexuální výchova). Seriál měl premiéru 17. září a velká část naší redakce seriál slupla jako malinu. A právě proto vznikl tento článek s názory redakce, ve kterém Vám řekneme jako moc se nám třetí řada Sex Education líbila!

PS: Je možné, že článek bude obsahovat SPOILERY, takže pokud jste seriál neviděli, tak nečtete článek.

SE
Zdroj: facebook.com

Pavel Hrubeš

-REKLAMA-

Opět jsem dost spokojený. Nicméně musím přiznat, že to není, tak “bezchybné” jako minulé řady. Tvůrci jsou v této řadě rozhodně nejambicióznější a chtějí nám toho mnoho říci. Osobně jsem překvapený, že se jim to povedlo ukočírovat, aniž by seriál měl nějaké výrazné hluché místo. Velkou pochvalu si rozhodně zaslouží za práci s postavami a jejich propracovanost. Snad každá postava si tady projde nějakým vývojem, zvratem, rozhodnutím, který danou postavu posune dál. A je radost to sledovat, protože tvůrci svým postavám rozumí a jejich vývoj je až na drobné výjimky přirozený, zábavný a hodně uvěřitelný. Velmi mně potěšilo, že se seriál věnuje vedlejším postavám a předvádí nám je v novém světle (Ruby, Adamův otec, nebo nová postava ředitelky Hope).

Bohužel, zde se ukazuje největší problém této řady. Těch linek a postav je hodně a ne všechny dostanou tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Buď měl mít seriál o pár dílů více nebo to měli tvůrci lehce osekat. Nejvíce na to doplácí linka, na kterou jsme se všichni po konci druhé řady těšily, a to linka kolem Otise a Maeve. Asi nebudu jediný, kterým tato linka přišla dost nevyužitá. A o to více zamrzí, že jsme díky tomu, aby se seriál věnoval hlavní dvojici, přišli o výbornou linku s jednou postavou (Ruby). Problém je, že to scénáristicky není udělaný moc dobře. A těch scénáristických lapsů je zde více. Já chápu, že je potřeba diváky a fanoušky nalákat na další řady, ale určitě to šlo udělat lépe, než formou “vynucených zvratů” a různých rozhodnutích, které postavy udělají. Tady mně tvůrci lehce zklamali.

Pár slov na závěr a hodnocení

I přes všechny mé kritické výtky jsem hodně spokojený. Seriál mi sedl a dost jsem si ho užil. Líbil se mi soundtrack, herecké výkony byli špičkové, nové postavy jsou zajímavé, mělo to správnou feel good atmosféru a po technické stránce tomu nebylo, co vytknout. Velký palec nahoru si tvůrci zaslouží za díly, které se neodehrávají v Anglii (Nigérie a Francie) a taky za to jaké myšlenky předávají a jak se snaží pracovat s tématikou LGBTQ+. Jsem spokojený. 8/10

Sex Education
Zdroj: wonderlandmagazine.com

Agi Hlavenková

-REKLAMA-

Na 3. sériu Sex Education som sa veľmi tešila a hneď na začiatok musím povedať, že nesklamala. V sérií sa nachádzalo veľa vtipných aj dojímavých momentov a dejové línie našich obľúbených postáv boli zaujímavé a napínavé. Oceňujem nové postavy, vďaka ktorým sa otvorili ďalšie osobné témy súvisiace s hľadaním vlastnej identity, čo je podľa mňa hlavnou myšlienkou celého seriálu. Z nových postáv ma najviac zaujala asi Cal, pri ktorej sa rozoberá téma nebinárneho genderu, čím Sex Education ukázala, že sa nebojí otvoriť aj tie najnovšie a najmenej prebádané témy dnešného sveta. Tiež veľmi pozitívne hodnotím romantickú scénu s vozíčkarom Isaacom, ktorá nám vysvetľuje, ako môže fungovať intimita u hendikepovaných ľudí.

Veľa vzťahových liniek

Moja kritika pôjde smerom k nekonečne veľa začatých a zrazu náhle ukončených vzťahov. Zdalo sa mi, ako keby chceli scenáristi stihnúť uchopiť tak veľa dejových línií a tém, že potom už nevyšiel čas na ich riadne dorozprávanie. Nepochopila som napríklad to, ako sa tak dlho budovaný vzťah AdamaErica mohol skončiť tak náhle a rýchlo Ericovým podvedením. Taktiež mi prišiel zvláštny rozchod Aimee a Stevea, keďže som mala celý čas pocit, že Aimee len bojuje so svojou traumou z autobusu, nie že má naozajstný problém so Steveom.

Ďalším zvláštnym okamihom bola nočná pumpa s OtisomMaeve, kedy po 2 a pol sériách konečne prišiel ich dlho očakávaný bozk, no to v čase, kedy si zrovna Maeve začala s Isaacom. Ich prvý bozk bol teda podvádzaním, čo je pre mňa trochu sklamanie. A na záver – čo bol ten zmätený pohľad Jean v poslednej epizóde? Po toľkom snažení sa o budovanie dôvery medzi Jean a Jakobom nakoniec malá Joy nebude Jakobova dcéra?

Mätúci bol tiež úplný záver, kedy sa po tom, ako sa konečne Maeve a Otis dajú dokopy, rozhodne Maeve odísť do Ameriky. Už teraz bola chémia medzi Otisom a Maeve slabšia (a prekvapivo silná chémia bola medzi Otisom a Ruby), preto som zvedavá, ako chcú scenáristi ich chémiu vrátiť na obrazovky počas toho, ako bude Maeve študovať na inom kontinente. Každopádne, všetky tieto otázky ma podnietili k tomu, aby som sa už teraz tešila na jej pokračovanie a to je určite dobré! Sériu ako celok preto aj napriek istým pre mňa nelogickým zvratom hodnotím pozitívne. 8,5/10

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Raya a posledný drak: Uspel Disney s novým animákom?

Sex Education
Zdroj: meaww.com

Peter Vyletel

Na začiatok musím povedať, že 3. séria Sex Education, klenotu od Netflixu nestratila nič zo svojho kúzla a stále ide o jeden z najlepších, možno aj najlepší teenage seriál za poslednú dekádu. Teraz však už ku konkrétnostiam. To čo na tomto seriáli asi všetci milujeme najviac je práca s postavami. Ich interakcie a to akým spôsobom sa vyvíjajú divákom proste prirástlo k srdcu. A tretia séria v tom, možno až na pár drobných výnimiek pokračuje. Človek opäť hlce každý dialóg a s potešením sleduje ako sa či už hlavnej dvojici protagonistov alebo vedľajším postavám mení život.

Musím najmä vyzdvihnúť vzťah Ruby a Otisa, ktorý som zo začiatku považoval za prešľap. Najmä postavu Ruby tento vzťah veľmi posunul a ukázal ju divákom v dosť odlišnom svetle ako doteraz. Už nebola iba karikatúrou v podobe zlej a zákernej „kráľovnej“ školy ale veľmi citlivou bytosťou. Bohužiaľ od polky série sa na ňu akosi zabudlo a vyzerá to tak, že slúžila iba ako odrazový mostík pre Otisa.

Čo sa týka linky Isaaca a Maeve, sa mi zdá, že tvorcovia z toho tiež nevyužili čo sa dalo. Myslím, že na výroku, že scenáristi vzťahy hlavnej dvojice nezvládajú, je trocha pravdy. Je však až prekvapivé koľko ďalších dejových liniek seriál sleduje a všetky dokážu zaujať a prinútiť človeka stlačiť ikonku „Next episode“. Aj postavy, ktoré predtým nikoho nezaujímali tu dostanú krásny pohľad do ich vnútra a človek lepšie pochopí ich konanie. Tu musím vyzdvihnúť bývalého riaditeľa Groofa.

Nové postavy a zápletky

Čo seriál tentoraz trocha nezvládol bolo predstavenie nových postáv. Nebinárna postava Cal pre mňa nemala tú dostatočnú charizmu a jej vzťah s Jacksonom podľa mňa nebol vystavaný tým správnym spôsobom. Nová riaditeľka Hope dostane priestor ukázať svoje vnútorné pocity iba v nemocnici v čakárni, inak plní úlohu Dolores Umbridgovej z Harryho Pottera. Ako som povedal, tak seriál sleduje strašne veľa dejových liniek a zaoberať sa teraz každou z nich by vydalo na samostatný článok. Ešte spomeniem iba že postavy ako Adam, Eric a Aimee boli pre mňa opäť čiernymi koňmi seriálu a vždy som si ich čas na obrazovke na plno užíval.

Skúsená Gillian Anderson v podobe Jean Millburn opäť predviedla solídny výkon a potvrdila, že bola skvelou voľbou čo sa týka obsadenia. Humorná stránka seriálu bola opäť skvelá a nejeden raz ma úprimne rozosmial. U konca série som mal rozpoltené pocity. Na jednu stranu si pripravil pôdu na ďalšie zaujímavé zápletky 4. série. Na stranu druhú mi prišlo hlavne v prípade Maeve, že už ide iba o umelé naťahovanie neodvratného a v ďalšej sérií nás čaká zbytočná dráma. Ak však porovnám klady a zápory, som nadmieru spokojný a tejto sérií udeľujem 8/10.

Dejte vědět v komentářích, jak se vám líbila třetí řada Sex Education. Případně se podělte o Váš názor na zvraty, případně jak se těšíte na další řadu.Třetí řada Sex Education je momentáně celá dostupná na Netflixu.

Zdroj: IMDb
Zdroj titulného obrázka: financerewind.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img