Názory redakce: Třetí řada Sex Education
Začátek podzimu neznamená jen to, že se studenti vrací do škol, padaní listí a nástup podzimu. Pro televizní stanice začíná nová televizní sezóna, kdy musí s novými projekty ohromit diváky a zvyšovat popularitu u zavedených značek. Tenhle model se moc Netflixu netýká, ale i oni chápu (respektují) význam toho, co představuje. Netflix proto vysílá do boje o diváky jeden ze svých největších hitů – Sex Education (Sexuální výchova). Seriál měl premiéru 17. září a velká část naší redakce seriál slupla jako malinu. A právě proto vznikl tento článek s názory redakce, ve kterém Vám řekneme jako moc se nám třetí řada Sex Education líbila!
PS: Je možné, že článek bude obsahovat SPOILERY, takže pokud jste seriál neviděli, tak nečtete článek.
Pavel Hrubeš
Opět jsem dost spokojený. Nicméně musím přiznat, že to není, tak „bezchybné“ jako minulé řady. Tvůrci jsou v této řadě rozhodně nejambicióznější a chtějí nám toho mnoho říci. Osobně jsem překvapený, že se jim to povedlo ukočírovat, aniž by seriál měl nějaké výrazné hluché místo. Velkou pochvalu si rozhodně zaslouží za práci s postavami a jejich propracovanost. Snad každá postava si tady projde nějakým vývojem, zvratem, rozhodnutím, který danou postavu posune dál. A je radost to sledovat, protože tvůrci svým postavám rozumí a jejich vývoj je až na drobné výjimky přirozený, zábavný a hodně uvěřitelný. Velmi mně potěšilo, že se seriál věnuje vedlejším postavám a předvádí nám je v novém světle (Ruby, Adamův otec, nebo nová postava ředitelky Hope).
Bohužel, zde se ukazuje největší problém této řady. Těch linek a postav je hodně a ne všechny dostanou tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Buď měl mít seriál o pár dílů více nebo to měli tvůrci lehce osekat. Nejvíce na to doplácí linka, na kterou jsme se všichni po konci druhé řady těšily, a to linka kolem Otise a Maeve. Asi nebudu jediný, kterým tato linka přišla dost nevyužitá. A o to více zamrzí, že jsme díky tomu, aby se seriál věnoval hlavní dvojici, přišli o výbornou linku s jednou postavou (Ruby). Problém je, že to scénáristicky není udělaný moc dobře. A těch scénáristických lapsů je zde více. Já chápu, že je potřeba diváky a fanoušky nalákat na další řady, ale určitě to šlo udělat lépe, než formou „vynucených zvratů“ a různých rozhodnutích, které postavy udělají. Tady mně tvůrci lehce zklamali.
Pár slov na závěr a hodnocení
I přes všechny mé kritické výtky jsem hodně spokojený. Seriál mi sedl a dost jsem si ho užil. Líbil se mi soundtrack, herecké výkony byli špičkové, nové postavy jsou zajímavé, mělo to správnou feel good atmosféru a po technické stránce tomu nebylo, co vytknout. Velký palec nahoru si tvůrci zaslouží za díly, které se neodehrávají v Anglii (Nigérie a Francie) a taky za to jaké myšlenky předávají a jak se snaží pracovat s tématikou LGBTQ+. Jsem spokojený. 8/10
Agi Hlavenková
Na 3. sériu Sex Education som sa veľmi tešila a hneď na začiatok musím povedať, že nesklamala. V sérií sa nachádzalo veľa vtipných aj dojímavých momentov a dejové línie našich obľúbených postáv boli zaujímavé a napínavé. Oceňujem nové postavy, vďaka ktorým sa otvorili ďalšie osobné témy súvisiace s hľadaním vlastnej identity, čo je podľa mňa hlavnou myšlienkou celého seriálu. Z nových postáv ma najviac zaujala asi Cal, pri ktorej sa rozoberá téma nebinárneho genderu, čím Sex Education ukázala, že sa nebojí otvoriť aj tie najnovšie a najmenej prebádané témy dnešného sveta. Tiež veľmi pozitívne hodnotím romantickú scénu s vozíčkarom Isaacom, ktorá nám vysvetľuje, ako môže fungovať intimita u hendikepovaných ľudí.
Veľa vzťahových liniek
Moja kritika pôjde smerom k nekonečne veľa začatých a zrazu náhle ukončených vzťahov. Zdalo sa mi, ako keby chceli scenáristi stihnúť uchopiť tak veľa dejových línií a tém, že potom už nevyšiel čas na ich riadne dorozprávanie. Nepochopila som napríklad to, ako sa tak dlho budovaný vzťah Adama a Erica mohol skončiť tak náhle a rýchlo Ericovým podvedením. Taktiež mi prišiel zvláštny rozchod Aimee a Stevea, keďže som mala celý čas pocit, že Aimee len bojuje so svojou traumou z autobusu, nie že má naozajstný problém so Steveom.
Ďalším zvláštnym okamihom bola nočná pumpa s Otisom a Maeve, kedy po 2 a pol sériách konečne prišiel ich dlho očakávaný bozk, no to v čase, kedy si zrovna Maeve začala s Isaacom. Ich prvý bozk bol teda podvádzaním, čo je pre mňa trochu sklamanie. A na záver – čo bol ten zmätený pohľad Jean v poslednej epizóde? Po toľkom snažení sa o budovanie dôvery medzi Jean a Jakobom nakoniec malá Joy nebude Jakobova dcéra?
Mätúci bol tiež úplný záver, kedy sa po tom, ako sa konečne Maeve a Otis dajú dokopy, rozhodne Maeve odísť do Ameriky. Už teraz bola chémia medzi Otisom a Maeve slabšia (a prekvapivo silná chémia bola medzi Otisom a Ruby), preto som zvedavá, ako chcú scenáristi ich chémiu vrátiť na obrazovky počas toho, ako bude Maeve študovať na inom kontinente. Každopádne, všetky tieto otázky ma podnietili k tomu, aby som sa už teraz tešila na jej pokračovanie a to je určite dobré! Sériu ako celok preto aj napriek istým pre mňa nelogickým zvratom hodnotím pozitívne. 8,5/10
Peter Vyletel
Na začiatok musím povedať, že 3. séria Sex Education, klenotu od Netflixu nestratila nič zo svojho kúzla a stále ide o jeden z najlepších, možno aj najlepší teenage seriál za poslednú dekádu. Teraz však už ku konkrétnostiam. To čo na tomto seriáli asi všetci milujeme najviac je práca s postavami. Ich interakcie a to akým spôsobom sa vyvíjajú divákom proste prirástlo k srdcu. A tretia séria v tom, možno až na pár drobných výnimiek pokračuje. Človek opäť hlce každý dialóg a s potešením sleduje ako sa či už hlavnej dvojici protagonistov alebo vedľajším postavám mení život.
Musím najmä vyzdvihnúť vzťah Ruby a Otisa, ktorý som zo začiatku považoval za prešľap. Najmä postavu Ruby tento vzťah veľmi posunul a ukázal ju divákom v dosť odlišnom svetle ako doteraz. Už nebola iba karikatúrou v podobe zlej a zákernej „kráľovnej“ školy ale veľmi citlivou bytosťou. Bohužiaľ od polky série sa na ňu akosi zabudlo a vyzerá to tak, že slúžila iba ako odrazový mostík pre Otisa.
Čo sa týka linky Isaaca a Maeve, sa mi zdá, že tvorcovia z toho tiež nevyužili čo sa dalo. Myslím, že na výroku, že scenáristi vzťahy hlavnej dvojice nezvládajú, je trocha pravdy. Je však až prekvapivé koľko ďalších dejových liniek seriál sleduje a všetky dokážu zaujať a prinútiť človeka stlačiť ikonku „Next episode“. Aj postavy, ktoré predtým nikoho nezaujímali tu dostanú krásny pohľad do ich vnútra a človek lepšie pochopí ich konanie. Tu musím vyzdvihnúť bývalého riaditeľa Groofa.
Nové postavy a zápletky
Čo seriál tentoraz trocha nezvládol bolo predstavenie nových postáv. Nebinárna postava Cal pre mňa nemala tú dostatočnú charizmu a jej vzťah s Jacksonom podľa mňa nebol vystavaný tým správnym spôsobom. Nová riaditeľka Hope dostane priestor ukázať svoje vnútorné pocity iba v nemocnici v čakárni, inak plní úlohu Dolores Umbridgovej z Harryho Pottera. Ako som povedal, tak seriál sleduje strašne veľa dejových liniek a zaoberať sa teraz každou z nich by vydalo na samostatný článok. Ešte spomeniem iba že postavy ako Adam, Eric a Aimee boli pre mňa opäť čiernymi koňmi seriálu a vždy som si ich čas na obrazovke na plno užíval.
Skúsená Gillian Anderson v podobe Jean Millburn opäť predviedla solídny výkon a potvrdila, že bola skvelou voľbou čo sa týka obsadenia. Humorná stránka seriálu bola opäť skvelá a nejeden raz ma úprimne rozosmial. U konca série som mal rozpoltené pocity. Na jednu stranu si pripravil pôdu na ďalšie zaujímavé zápletky 4. série. Na stranu druhú mi prišlo hlavne v prípade Maeve, že už ide iba o umelé naťahovanie neodvratného a v ďalšej sérií nás čaká zbytočná dráma. Ak však porovnám klady a zápory, som nadmieru spokojný a tejto sérií udeľujem 8/10.
Dejte vědět v komentářích, jak se vám líbila třetí řada Sex Education. Případně se podělte o Váš názor na zvraty, případně jak se těšíte na další řadu.Třetí řada Sex Education je momentáně celá dostupná na Netflixu.
Zdroj: IMDb
Zdroj titulného obrázka: Netflix